FeaturedHaberler

60’lı yılların efsanesi Ford Bronco geri dönüyor
Ford‘un 1966 ile 1996 yılları arasında ürettiği SUV modeli Bronco‘nun tekrar üretileceği resmi olarak açıklandı. Eski neslinin tasarım hatlarını birebir yansıtan yeni Bronco, Ford’un ürün yelpazesinin en yeni ürünü olmaya hazırlanıyor.

1966 yılında üretim hayatına başlayan Bronco, Ford’un kompakt SUV ligindeki en köklü modellerinden bir tanesi olarak uzun yıllar markaya hizmet etti. 1966 yılında tamamen arazi şartları üzerinde geliştirilen ilk jenerasyonundan itibaren 5 jenerasyon eskiten Bronco, yıllar ilerledikçe farklı tasarım hatlarına kavuştu. Ford Bronco’nun 1996 yılındaki son tasarım yüzü tasarım benliğinden uzaklaşarak Explorer modeli ile benzerlik gösterdi.fordbronco1966

Takvimler 2004 yılını gösterdiğinde Ford, New York Otomobil Fuarı‘nda Bronco için konsept bir modeli kullanıcılar ile buluşturdu. Konsept modelin ortaya çıkmasının ardından Ford Bronco için ne zaman tekrar üretilecek sorusunun “yüksek sesle” sorulmaya başlandığı bir dönem oldu. 2004 yılından günümüze kadar Bronco’nun tekrar üretileceği tarih hakkında birçok tahmin yapıldı. Bu süreçte Ford’un New York’ta tanıttığı konsept modele ne kadar sadık kalacağı da akıllarda bulunan soru işaretlerinden birisiydi.

fordbronco2004

Ford, bu yılın başında SUV yelpazesini genişleteceğini açıklamış, lakin detay vermekten kaçınmıştı. Bu açıklama aslında Bronco’nun dönüşünün ilk sinyallerinden birisiydi. Şimdi ise resmi açıklama Amerikan Otomobil İşçileri derneği başkanı Bill Johnson‘dan geldi. Johnson gazetecilerle yaptığı söyleşide resmi olarak Ford Bronco’nun Michigan‘da yer alan tesiste tekrar üretim bandındaki yerini alacağını açıkladı. Ford Bronco’nun ne zaman üretileceği ile alakalı bir tarih ise henüz belli değil.

Berke Çoban

Piri Reis Üniversitesinde Gemi Mühendisliği okumaya çalışan bir PETROLHEAD

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu