Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

4 Adımda Daha Çevreci Olun
2017 yılına merdiven dayarken Türkiye ve Dünya’da tüketim her geçen yılda olduğu gibi bu yıl da arttı. Otomobil sektörü de Dünya genelinde büyümeye gitti. Yabancı bir araştırma kuruluşu olan Statista’nın verilerine göre 2015 yılında dünyada neredeyse 68 milyon araç üretildi. Bu sayı 2000’li yıllarında başında sadece 40 milyondu. Üretilen otomobilleri bir kenara bıraktığımızda 2015 yılında otomotiv sektöründe 75 milyon satım gerçekleşti. İleri gelen otomobil üreticileri 2020 yılı yılına kadar bu sayının 100 milyonu geçeceğini söylüyor.

Üretim artıyor, sektörler büyüyor. İyi hoş da ne olacak bu işin sonu? İşte bugün otomotiv sektörünün büyümesinin ardındaki çevreci sorunlara kısa bir göz gezdiriyoruz.

co2

  • 1 litre Benzin = 2.3 kilogram CO2
  • 1 litre LPG = 1.5 kilogram CO2
  • 1 litre Dizel = 2.7 kilogram CO2

Dünya karbon salınımında kara yolu taşımacılığı %15’lik bir yere sahip. (Üretim, Yakıt kullanımı gibi diğer etkenler dahil değil) Hal böyle olunca insanlık için daha çevreci düşünme vakti geliyor. Siz de yapabileceğiniz küçük önlemler ile buna katkı sağlayabilirsiniz.

 

1- Düzenli Olarak Servise Gitmek

Tahmin edebileceğiniz üzere otomobilinizin bakımlarını düzenli olarak yaptırmak güvenliğiniz için önemli olduğu kadar doğa için de bir o kadar önemli. Bakımları düzenli olarak yapılmayan motorlar havaya daha fazla zehirli gaz bırakıyor ve kullandıkları yakıt da artıyor. Ülkemizde ve Avrupa’da hali hazırda egzoz emisyonları için sınırlamalar mevcut. Ancak zaman içinde motordaki yıpranma ile birlikte yeni otomobillerde dahi bu değerler aşılabiliyor.

Lastik, hava filtresi ve yağ gibi otomobilinizin önemli aksamlarına da dikkat etmek daha az yakıt tüketmenize, dolayısıyla da daha çevreci olmanıza yardım edecektir.

scheduled-car-service-honda-aventura-e1457463696674

2- Tüketim Çılgınlığına Uymayın

Amerika Birleşik Devletlerinde otomobillerin yaşı ortalama 11.5. Bu rakam Avrupa’da 8, Türkiye’de ise rakam daha da yüksek. Bu sayılar sizi ilk başta yanıltabilir ancak gelir eşitsizliğinde Türkiye dünya sıralamasında 5. sırada. Bu da demek oluyor ki ekonomik durumu yeterli kişiler otomobillerini daha sık değiştirirken nüfusun %51’inin sahip olduğu otomobil yaşı 12 ve üzerinde.

Yurt dışı ile kişi başına düşen milli gelirler karşılaştırıldığında (aynı gelir seviyesine sahip insanlar) Türkiye’de daha sık otomobil değiştirme eğilimi olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmaya göre 2015 yılında bankalardan sadece taşıt kredisi adı altında nerdeyse 800 bin kişi borç aldı. Bu rakam 20 milyon TL’den fazla.

used-car-salesman-clipart-used-car-prices-car-salesman-j8nnjx-clipart

3- Seçimizi Yapın

Otomobilinizde kullandığınız yağ markasından parfümlere birçok ürünü seçmek sizin elinizde. Alacağınız markaların kullandıkları materyallere ve doğaya olan etkilerine dikkat edin. Geri dönüştürülebilir parçalarınız var ise onları çöpe atmayın, yeniden kullanın.

eagle-one-car-care-products-for-the-environmentally-friendly-hot-rodde 4- Alırken Dikkat Edin

Günümüzde otomobil firmaların çoğu reklamlarında dahi çevreci unsurları kullanıyor. Siz de alacağınız yeni bir otomobilde bu unsurlara dikkat edebilirsiniz. Hybrid ve elektrikli otomobiller bu konuda en iyi yöntemler olsa da maalesef henüz yaygınlaşmadılar. Otomobilinizde kullanılan malzemelerin nasıl üretildiği gibi konular yapabileceğiniz en basit şeylerden. Örneğin gerçek deri kullanılmış koltuklar çevre bilincine oldukça zarar vermekte.

copy-of-green_car-e1303900438936


Doğayı korumak adına otomotiv sektöründe ne gibi adımlar atılabilir?

Düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın!

Kaynaklar 
Carcare
racv.com.au
Statista
Rress.ihs.com

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu