Haberler

Tofaş hem üretimde hem de ihracatta lider oldu
Tofaş, eylül ayı sonunda hem üretim hem de ihracatta son yılların en yüksek seviyesine ulaşarak Türkiye otomotiv sektöründe zirveye adını yazdırmayı başardı. Türkiye’de otomotiv üretimi Ocak-Eylül 2016 döneminde geçen seneye oranla yüzde 6 artıp 1 milyon adedi geçerken, Tofaş 2016 yılının ilk 9 ayı sonunda toplam üretimini geçen yıla göre yüzde %35 arttırarak 265 bin adetlik toplam üretimle Türk otomotiv sektöründe birinciliğe yükseldi.

Fiat Egea model ailesinin yarattığı pozitif etkiyle 2016 Ocak – Eylül döneminde geçen yıl aynı döneme göre %55’lik bir artışla 195 bin adetlik ihracat gerçekleştiren Tofaş, aynı zamanda bugün sektör ihracatında zirveye ulaşan kuruluş olarak ayrıca ön plana çıkıyor. Toplam 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçen Fiat Egea model ailesinin global etki alanını her geçen gün arttıran ve sektörün gücünü katlayan Tofaş, 2016 yılını üretim ve ihracat lideri olarak kapatmayı hedefliyor.

Fiat Doblo ve Minicargo (Fiat Fiorino) modelleri ile global arenada kendine yer açan Tofaş, kısa sürede çok büyük ivme kazanan Fiat Egea model ailesinin üretim ve ihracat performansıyla Türk otomotiv sanayisinde liderliğe ulaştı. Türkiye’de toplam otomotiv üretimi Ocak Eylül döneminde 2015’e oranla yüzde 6 artarken, Tofaş’ın üretimi bu yılın aynı döneminde yüzde 35 oranında artış gösterdi. Tofaş üretimindeki bu performansı ile üçüncü sıradan ilk sıraya yükselme başarısı gösterdi. Global pazarlardaki en önemli kozlarından Fiat Egea model ailesinin rüzgârı ile yılın 3’üncü çeyreğini de ihracatta rekorla tamamlayan Tofaş, böylelikle geçen yılın aynı döneminde 4’üncü sırada yer alırken bugün sektör liderliğine yükselmiş oldu. Sektör ihracatı ilk 9 ayda geçen yıla göre % 13 yükselirken Tofaş, %55’lik bir artışla 195 bin 552 adetlik ihracat gerçekleştirdi.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Tofaş’ın küresel ürün geliştirme yönünde attığı önemli ve heyecanlı adımlardan biri olan Egea model ailesinin de başarısı ile sektörün itici gücü haline geldiklerine dikkat çekerek “Tofaş olarak 2016 yılına zaten çok iyi başladık. Yeni yatırımlarımızla birlikte sektör ortalaması üzerinde performans sergiliyoruz. Bugün itibariyle hem üretimde hem de ihracatta lider pozisyondayız. Türkiye otomobil sanayinin büyümesinde önemli boyutlarda etki ediyoruz. Türk otomotiv sektörünün Tofaş’ın liderliğinde büyümesinden gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Necati Erdoğan

Otomobiller vazgeçilmezim. Her zaman söylerim, otomobillerin olduğu bir odaya kapatsalar yeme ve içme harici başka şeye ihtiyaç duymam. Otopark.com ile tanıştığım günden beri müptelasıyım. Türkçe öğretmeniyim. Bu camiaya katkıda bulunmaktan onur duyuyorum.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Dogru fiyatlandirma bol pazarlik payi Türkiye'de iyi satmak için şart. Bakınız Peugeot 308 ne kadar kötü bir fiyatlandirma ile satıldı. Aynı son 3008 i de bekliyor. Seneye 10000 lik şok indirim gelir

  1. Standart donanımda 3, güvenlik paketiyle birlikte 4 yıldız almış. 2016 yılı için kötü sonuçlar.

 2. Ncap artik sonuclarini standart ve güvenlik paketli olarak ikiye ayirarak verecekmis.5 yıldız alan bir çok araç donanımlı haliyle aldı şimdiye kadar. Belki bu nedenle baz donanimlarda güvenlik ekipmanları cogalabilir

  1. Euro NCAP'in sitesine baktım, son derecelendirmelerde 5 yıldız alan araçların neredeyse hepsi standart donanım ile 5 yıldızı almış.

   http://www.euroncap.com/tr/derecele…rmeleri/#?selectedMake=0&selectedMakeName=Bir Marka Seçin&selectedModel=0&includeFullSafetyPackage=true&includeStandardSafetyPackage=true&selectedModelName=Tümü&selectedProtocols=24370,1472&selectedClasses=1202,1199,1201,1196,1205,1203,1198,1179,1197,1204,1180&allClasses=true&allProtocols=false&allDriverAssistanceTechnologies=false&selectedDriverAssistanceTechnologies=

 3. Çocuk güvenliğinden düşük almasının sebebi 3 koltukta İsofix bağlantısının olmaması.2 koltukta İsofix var.Böyle küçük eksiklikleri standart sunsa güvenlik paketi ile 5 yıldızı alabilir.Güvenlik paketi dediğimiz şeyler HB de Urban ve Lounge pakette geliyor.Videoyu izlerseniz kabin sağlam kalmayı başarabiliyor.

 4. Videolarda kabinin sağlam kaldığı görülüyor ama bildiğim kadarıyla aracın darbe sönümlemesi ve darbenin mankenlerin üstündeki sensörlerde yarattığı G kuvveti gibi etmenler de puanlamaya direkt dahil ediliyordu. Açıkçası şasi beklediğimden sağlam çıkmış fakat yetişkin puanının biraz az olmasının nedeninin darbe sönümlemesi olabileceğinden başka bir açıklama aklıma gelmedi.

  Benim eleştirdiğim kısımlar;

  Neredeyse 2017 yılına girmek üzereyken bir aracın standart donanımının bu kadar zayıf güvenlik yardımcısıyla piyasaya sunulması. Düşük yıldız almasının diğer 2 sebebinden biri yaya güvenliğinin kötü olması ki çoğu firma bu zafiyetin üstesinden gelmişken burunda basit birkaç tasarım değişikliği ile bu durumdan kurtulabilirlermiş. Çocuk yolcu puanının bu kadar kötü olmasının nedeni de bence sadece isofix bağlantı adetinin 2 olması ile açıklanamaz, ilk söylediğim G kuvveti kriterinin bunda çok etki etmiş olabileceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu