Haberler

Renault Grubu üçüncü çeyrekte atağa kalktı
Yılın üçüncü çeyreğinde Renault Grubu’nun cirosu 10 milyar 546 milyon Avro’ya ulaştı.Yüzde 13 oranındaki bu artış, Avrupa pazarının artan güçlü performansı ve ürünlerin başarısının bir sonucu.

2016’nın üçüncü çeyreğinde, Renault Grubu’nun otomobil satışları yüzde 5’lik bir gelişme gösteren pazarda yüzde 16 oranında artarak 721 bin 741 adede ulaştı.

Avrupa’da, Grup’un satış oranı yüzde 5,3 büyüyen pazarda yüzde 11,3’lük bir artış yaşadı. Gerek yeni modellerin başarısı gerekse Clio IV, Captur ve Dacia gibi var olan modellerin etkisi sayesinde Grup’un pazar payı 0,5 puan artış kaydetti.

Grup, Avrupa’nın dışında Afrika, Ortadoğu ve Hindistan Bölgesi’nde (+yüzde 85) de gözle görülür bir gelişme göstererek yüzde 21,5 oranında büyüme elde etti. Pazar payı tüm bölgelerde artış sağladı.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE TÜM BÖLGELERDE YÜKSEK PAZAR PAYI

Yüzde 5’e kadar büyüme gösteren küresel otomotiv pazarında Renault Grubu, yüzde 16’lık bir artışla 721 bin 741 adet satış kaydetti. Grubun pazar payı 0,3 puan artarak yüzde 3,3’e ulaştı.

Grup, hareketli Avrupa pazarındaki (+%5,3) yenilenen ürün gamıyla yerini alıyor. Marka satışını yüzde 11,3 artırarak yüzde 9,5 pazar payı (+0,5 puan) elde etti.

Yeni Megane, Kadjar, Espace ve Talisman modellerinin elde ettiği başarı ile Renault markasına ait satışlar yüzde 8,1 oranında arttı. Clio IV Avrupa’da en çok satılan 2. otomobil olmayı sürdürürken, Captur yine sınıfının lideri konumunu sürdürüyor. Avrupa’da elektrikli araç pazarında Renault’nun pazar payı, üçüncü çeyrekte yüzde 20,8’e kadar yükselirken, ZOE yüzde 22,4 oranında büyüme elde etti.

Dacia markasına ait satışlar ise Sandero Stepway ve Duster modelleri sayesinde yüzde 22,1 artış kaydetti.

Fransa’da, üçüncü çeyrek boyunca gerçekleştirilen 123 bin otomobil satışıyla yüzde 3.9 artış sağlanarak pazarın üzerinde büyüme kaydetti. Grup, Eylül sonu itibarıyla en çok satılan ilk 10 binek otomobil listesinde beş modeli ile yer aldı: Clio IV birinci sırada, Captur ise segmentinde lider konumda yer alıyor. Sandero ise Eylül sonunda ve yılın üçüncü çeyreği boyunca bireysel müşterilere yönelik en çok satılan otomobil olmayı sürdürüyor.

Uluslararası satışlarda, Brezilya, Rusya ve Cezayir’de yaşanan karmaşaya rağmen, Grup satışları üçüncü çeyrekte yüzde 21,5 artış gösterdi. Grup, aynı zamanda bu bölgelerin her birindeki pazar payını da artırdı.

Afrika, Orta Doğu ve Hindistan Bölgesi’nde, +2.7 puanla yüzde 6,4’e yükselen pazar payı ile Grup’un satışları yüzde 85 artışa ulaştı.

İran’da, Renault Grubu ürün yelpazesindeki Logan ve Sandero’nun başarılı prformansı ile yüzde 135,5 oranında artış göstererek, 2016’nın ilk yarısında lider konumunu bir kez daha teyit etti. Grup’un pazar payı 2.9 puanla yüzde 9.6 artış gösterdi.

Hindistan’da pazar payı yüzde 17’lik büyüme yaşarken, Renault satışları Kwid’in başarısı sayesinde yedi kat artış kaydetti. Yılın başından bu yana toplam 82 bin 771 Kwid satılırken, bu satışların 34 bin 350’si yalnızca üçüncü çeyrekte gerçekleşti.

Kuzey Afrika’da pazar yüzde 15 düşüş yaşasa da, Renault Grubu satışları yüzde 13.6 oranında yükseldi. Pazar payı 10.6 puanla artarak yüzde 42.2’lik rekor orana ulaştı. Cezayir’de ise pazar, ithalat kotalarını belirleyen son düzenlemeler nedeniyle zayıflamaya devam ediyor. Buna rağmen Grup, 29.2 puan artışı ve yüzde 63.1’lik pazar payıyla ülkedeki lider konumunu sağlamlaştırıyor. En çok satan ilk üç otomobil Oran üretim tesisinde üretilen Symbol ve Sandero ile Logan oldu.

Amerika Bölgesinde, Grup’un pazar payı 0.2 puan artış ile yüzde 6.9’a ulaştı. Yüzde 12.7 artan Arjantin pazarında satışlarını yüzde 21.7 oranında arttıran Renault markası, bölgedeki iyileşmeden de olabildiğinceyararlanmayı sürdürdü. Brezilya’da otomotiv sektörü keskin bir düşüş yaşadı (-%17). Buna rağmen grup pazarpayını 0.4 puan artış ile yüzde 7.8’e çıkararak devamlılığını korudu. 2015 sonunda tanıtılan Duster Oroch ile yakın zamanda tanıtılacak olan Alaskan, toparlanmakta olan pazarda Grup’un konumunu güçlendiriyor.

Avrasya’da grubun pazar payı 0.7 puan artış ile yüzde 12.4’e yükselerek iyileşme sergiledi. Satışların yüzde 15,1 düştüğü Rusya’da, Renault yalnızca yüzde 4.7’lik bir düşüş ile konumunu korudu. Haziran 2016’daki başarılı bir tanıtımın ardından 7 bin 500’ün üzerinde sipariş alan Kaptur ile markanın pazar payı 0.9 puan artarak yüzde 8,3’e yükseldi.

Asya Pasifik’te, Grup satışları yüzde 11,5’e yükselen pazarda yüzde 25,6’ya kadar çıktı. Grubun bölgedeki en büyük pazarı olan Güney Kore’de,Renault Samsung Motors yeni SM6 sedan ve QM6 binek otomobilinin başarısıyla yüzde 24,5 oranında bir büyüme kaydetti. Dönem boyunca pazar payı 1,9 puan artış ile yüzde 6.3 oranında gelişti. Koleos’un tanıtılmayı beklediği Çin’de, Kadjar modeli Mart ayındaki tanıtımının ardından 6 bin 032’si üçüncü çeyrekte olmak üzere toplam 10 bin 686 adet satış kaydetti. Şu anda 125 yetkili satıcıyı kapsayan satış ağının yılsonuna kadar 150 satış noktasına ulaşarak büyüme göstermesi bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREK CİROSU

2016’nın üçüncü çeyreğinde Grup’un cirosu bir önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 13 artış sergileyerek 10 milyar 546 milyon Avro’ya ulaştı (sabit döviz kurunda +%16.7 artış).

Otomobil cirosu, satışlardaki artış (+10,7 puan) ve baz etkisi (+4.6 puan) sayesinde 9 milyar 989 milyon Avro’ya (+%13,5) ulaştı. Son dönemde tanıtılan yeni modellerin yanı sıra döviz düşüşlerinde dalgalanma yaşanan ülkelerdeki fiyat artışları halihazırda etkisini göstermeyi sürdürüyor. Ortaklara yapılan satışlardaki artış (+1.8 puan) İran ve Çin’deki CKD[1] faaliyetlerinin pozitif etkisini olduğu kadar, Avrupa’daki ortaklar için artan araç üretimini yansıtıyor. Arjantin Pezosu ve İngiliz Sterlini gibi dövizlerin değer kaybetmesi nedeniyle, 3.8 puanolumsuzluk yansıdı.

Satış Finansmanı (RCI Banque) 2015’in üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 4.3 oranında artışla 557 milyon Avro ciro kaydetti. Yeni finansman anlaşmalarının sayısı yüzde 10.0’ı buldu. Varlıklar ise yüzde 17.5 artışla 33.9 milyar Avro’ya ulaştı.

2016 ÖNGÖRÜLERİ

2016’da küresel pazarın 2015’e oranla yüzde 1,7 civarında büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Avrupa pazarının yanı sıra Fransa pazarının, en az yüzde 5 büyüme kaydetmesi öngörülüyor.

Avrupa dışında ise, Brezilya ve Rusya piyasalarının düşüş kaydetmesi bekleniyor; bu düşüş;Brezilya için -%15 ile -%20 ve Rusya için -%12 seviyesinde öngörülüyor. Öte yandan, Çin (+%4 ile +%5) ve Hindistan’ın (+%7 ile +%9) ise yükseliş trendini korumaları bekleniyor.

Bu bağlamda, Renault Grubu (konsolidasyon kapsamında) 2016 hedeflerini konfirme ediyor:

Grup cirosunu artırmak (sabit döviz kurlarında),
Grubun faaliyet karını artırmak,
Otomobil biriminde nakit fazlası oluşturmak.

[1] CKD : Complete Knock Down, Montaja Dayalı Üretim

Gürkan Baştürk

1994 Bursa doğumluyum. Ege Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği okumaktayım. Çok küçük yaşlardan beri araba tutkunuyum. Araba kullanmaya 17 yaşımda 1988 model bir Şahinde başladım, 1998 model bir Ford Fiesta ile devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba CKD'nin tam olarak açılımı Completely Knocked Down. Güzel sitenizin daha da başarılı olması dileklerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu