Challenger Hellcat vs Camaro ZL1: Beygir savaşları

Manuel ve otomatik vitese sahip iki modelin karşılaştırması

0

Piyasaya çıkışı üzerinden geçen birkaç yıla rağmen Dodge Challenger Hellcatmuscle car” kategorisinde liderliğini sürdürmekte. Diğer yandan piyasaya yeni çıkan Chevrolet Camaro ZL1 ise Dodge’a saf güç dışında şasi kalitesinin ve ağırlığın önemini göstermekte. Hennessey Performance ise bu ikiliyi bir araya getirerek performanslarını sadece kağıt üzerinde değil gerçek hayatta da görmek istemiş.

Kağıt üzerindeki verilere baktığımızda ise bu yarışın galibi Hellcat olarak gözükmekte. Sahip olduğu 707 hp ve 880 Nm tork ile şu ana kadar üretilmiş en güçlü otomobiller arasında yer almakta. Diğer köşede ise ZL1 650 hp ve 880 Nm tork üreten 6.2 litrelik süperşarjlı V8 motora sahip. Otomobillerin ağırlıkları da hesaba katıldığında ton başına düşen beygir çok yakın hale gelmekte.

Videodaki otomobillerin tamamen stok olduğu bilinirken ikili arasındaki temel fark şanzımanları olmakta. Challenger 8HP90 kodlu ZF şanzımana sahipken Camaro ise TR-6060 kodlu Tremac üretimi olan manuel şanzıman kullanmakta. Bu farka rağmen kimin kazandığı görmek için videoya göz atabilirsiniz.

Her iki otomobilde potansiyel müşterilerinin istediklerinden daha fazla performans sunabilirken eğer hp değerlerinden memnun kalmazsanız Hennessey bu konuda bir çözüme sahip. Hellcat’in 6.2 litrelik V8 motoruna iki tane turbo ekleyerek gücü 707 hp’den 1032’ye çıkartmakta. Camaro severler içinse 650 hp’lik stok değer tam olarak 1000 hp olmakta. 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz