Haberler

2017 Triumph Street Triple 765 RS
Triumph bu canavarı ortaya çıkaralı 10 yıl oldu. Street Triple serisi 2007`de karşımıza yuvarlak farlarıyla çıkmıştı ve sokak motorları piyasasında adeta devrim yaratmıştı. Rakiplerinden üstün olarak çok yönlülüğü ve haylazlığıyla Naked motosiklet severlerin göz bebeği oldu.

Japon rakipleri bu bıçkın delikanlıyı gördüklerinde dumura uğradılar. Çünkü bu sefer sert kayaya çarpmışlardı ve her zaman estetik konusunda 1 numara olan İtalyan rakiplerine karşı Triumph, karakteristik anlamda büyük fark atmıştı.

Tork ve Güç açısından sahibini şaşırtmayacağını düşündüğüm bu motosiklet Daytona 675`in güncellenmiş ve bir takım iyileştirmelerden geçmiş motor bloğuna sahip. Yeni teknoloji Krank dahil olmak üzere üzerinde 80`den fazla yeni parça, artan basınca göre kendini ayarlayan amortisörler ve çok daha fazlası var.

 

Haydi şimdi biraz detaya inelim

Motor Bloğu – Gücü bir önceki modele kıyasla %16 artmış.Tıpkı bir supersport motosiklet gibi 1 ve 2. vites arası kısa tutulmuş. Agresif vites küçültmek ve büyütmek için daha yumuşak bir debriyaj kullanılmış ve bunu kontrol etmek için kaydırmalı debriyaj sistemini kullanılmış. İki far arasında daha güçlü bir hava alığı (ram air) kullanılmış.

 

 

Farlar – Farlar artık daha agresif. Fark edilmesi kolay yeni gündüz farlarına sahip olan Street Triple, uzun ve kısa farlar ile öncek modellerine göre daha az güç sarf ederken daha iyi aydınlatma sağlıyor.

 

 

Fren Sistemi – Ön tarafta Brembo`nun 4 pistonlu 310 mm radyal monoblok kaliperli diski kullanılırken arka tarafta Brembo tek pistonlu 220mm disk kullanılmış. Seçtiğimiz Yol ve Pist modlarına göre kendini ayarlayabilen ABS sistemi mevcut. Fakat viraj kontollü ABS maalesef yok.

 

 

Şasi – Şasi oldukça hafif tasarlanmış kuru ağırlığı sadece 166 kg. Bu da hızlanma, sürüş açısından sürücüye aşırı kolaylık ve konfor sağlıyor. 765 cc bir motosikletin bu denli hafif olması, yüksek süratlerde dengeyi en üst düzeye çıkarırken biniciye daha doğal mekanik kavrama, motosiklete daha çok hakim olunmasını sağlamış.

 

Neden bu motosikleti tercih etmeli ?

Öncelikle her güzelin bir bir kusuru vardır 🙂 Bu güzelin en büyük kusuru ise yakması. Sürekli yüksek devirlerde gidildiğinde 8-9 litre civarı benzin tüketiyor. Yolcu selesi biraz ufak gözüküyor ve artçı konforu konusunda sıkıntı yaşatabilir. Fakat aksesuar kataloğunda dünya kadar ekstra parça var konfor, alçak, yüksek sele olmak üzere seçenekler mevcut.

 

 

Sürüşü Daha Konforlu Hale Getiren 5 Farklı Sürüş Modu

İsteğinize göre ayarlanabilir ABS, yolun durumuna ve ağırlığa göre ayarlanabilir amortisör ayarı; yolyağmursporpist, individual  (kişiye göre ayarlanabilir) olmak üzere 5 farklı sürüş modu standart donanım olarak mevcut.

 

 

Lastiği düşünmeyin ! çünkü Triumph onu sizin için zaten düşünmüş

765 RS üzerinde yumuşak hamurlu yol tutuşu müthiş olan Pirelli Diablo Supercorsa`lar ile geliyor böylelikle ekstra lastik masrafı cebinizden çıkmıyor.

 

QUIKSHIFTER

Quikshifter (debriyaj kullanmadan vites değiştirme) Street Triple Rs modelinde standart. Fakat şöyle bir detay var. Yeni quick shifter hız konusunda da iddali. Yetenekli bir sürucüden  2.5 kat daha hızlı vites değiştirdiği firmanın iddaları arasında.

 

 

2017 Triumph Street Triple 765 RS Teknik Bilgiler

 

Motor – Sıvı soğutmalı,16 supaplı, DOHC,3 silindir

Max Güç –  121bhp / 11,700rpm

Max Tork –  56.8lbft / 10,800rpm

Debriyaj –  Kaydırmalı

Ön Süspansiyon – Showa 41mm big piston fork (BPF),Ayarlanabilir ön yük,sıkıştırma,geri sekme ayarı

Arka Süspansiyon – Öhlins STX40,Ayarlanabilir ön yük,sıkıştırma,geri sekme ayarı

Ön Lastik – 20/70 ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa

Arka Lastik – 180/55 ZR17 Pirelli Diablo Supercorsa

Sele Yüksekliği –  825mm

Ağırlık (kuru)  – 166 kg

Yakıt Kapasitesi – 17.4 litre

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu