Haberler

Yeni BMW 6 Serisi yakalandı!
Bir süredir beklenen bir şey daha gerçekleşti. Yeni BMW 6 Serisi, coupe ve cabriolet olarak kar ve kamuflaj eşliğinde casus fotoğrafçılara yakalandı.

İşte yeni BMW 6 Serisi ve tasarım detayları

BMW, 3 ve 4 Serisi ile başlayan ve yeni tasarım dilinin bir nevi sembolü haline gelen büyütülmüş böbrek ızgaraları ve ızgaralara bitiştirilmiş farları kullanmaya devam ediyor gibi. Son olarak G11 kasa kodlu 7 Serisi ve G30 kasa kodlu 5 Serisi’nde de kullanılan bu tasarım dili, kamuflajlı 6 Serisi’nde de görülebiliyor.

Yeni 6 Serisi, güncel F06/F12/F13 kasa kodlu 6 Serisi’nden daha yüksek bir bel hizasına sahip gibi görünüyor. Otomobilin C sütunu da güncel modelden daha açılı hale getirilerek otomobile daha sportif bir hava verilmiş. Gerek C sütununun yatıklığı, gerekse bu sütunun bagaj kısmıyla birleşim noktasına bakıldıkça yeni BMW 6 Serisi’nin coupe modelinin daha çok bir fastback modeli andırdığı söylenebilir. Otomobilin egzoz çıkışları ise arka tampona entegre edilerek, çıkışların tampona dahil olması sağlanmış.

Cabriolet modelde ise bagaj kısmı güncel modelden daha uzun tutulmuş. Böylece cabriolet model, coupe kardeşine göre daha düz ve daha uzun bir otomobil intibası uyandırmış.

Yeni kasa bir sene içinde tanıtılacak gibi duruyor

Görüntülenen prototiplerin sahip olduğu kamuflajların büyük çoğunluğunun yalnızca detay gizleyen kaplamalardan ibaret olması, bu prototiplerin üretimi yapılacak modele oldukça yakın olduğu izlenimini veriyor. Büyük ihtimalle 2017 yılının sonu ya da 2018 yılının hemen başında yeni 6 Serisi’ne kavuşmuş olacağız.

Motor seçenekleri ne olacak?

Otomobilin motor seçenekleriyle ilgili henüz net bir bilgi yok ancak geçmişe dayanarak otomobilin 5 Serisi ile aynı motorları kullanacağını söylemek pek de isabetsiz olmayacaktır. G30 kasa kodlu 5 Serisi, sadece turboşarjlı dört silindirli ve turboşarjlı altı silindirli motorlara sahip. Bu motorların 6 Serisi’nde de hayat bulması sürpriz olmayacaktır. Ancak otomobilin lüks bir spor coupe olması, BMW’nin yeni bir V8 motor tanıtacağı düşüncesini de pekiştirmiyor değil. Kesin olan tek şey ise, arkadan itiş ve dört tekerden çekiş opsiyonlarının sunulacağı.

Fotoğraf kaynağı: www.autoblog.com

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Farları biraz daha keskin hatlarla güncelleseler yeter. Benim fazla bir beklentim yok onun dışında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu