Haberler

Honda yeni geliştirdiği 10 Vitesli Otomatik Şanzımanı Sundu!




Son 10 yıl içinde Honda teknolojik gelişmelere ara vermiş gibi görünüyordu. Yeni 10 vitesli otomatik şanzımanın gelişi, Honda mühendislerinin yaratıcılık uykusundan uyandığını gösteriyor.

Bu yeni 10 ileri şanzıman, 280hp gücünde 3,5 litrelik bir V6 motora eşlik ediyor. İlk olarak 2018 model Odyssey minivanda kullanılacak. Honda ilk defa kendi ürettiği şanzımanda “gezegen dişli” sistemini tercih etti.

Bu güne kadar Honda 3 faklı şanzıman kullanmıştı; kendi geliştirdiği kayış-kasnak sistemli sürekli değişken şanzıman (CVT), tedarikçiden satın aldığı gezegen dişli sistemine sahip olan ZF şanzıman ve gene kendi ürettiği tork konvertörlü, servo değiştiricili, helisel dişli sistemine sahip şanzıman. Yeni 10 vitesli otomatik şanzıman, günümüzün çift kavramalı şanzımanlarına karşılık Honda modellerinin daha rekabetçi olması için geliştirildi.

Japonya’da geliştirildi, Amerika’da üretiliyor

Honda’nın Ohio Araştırma ve Geliştirme Bürosu’ndaki Odyssey geliştirme lideri olan Tom Sladek’e göre, geleneksel helezonik vites sistemi 10 ileri vitese uyum sağlayamazdı. Yeni otomatik şanzıman,  Japonya’daki Tochigi Honda Ar-Ge tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş ve Honda tarafından Georgia’daki Tallapoosa’da Odyssey için üretilmekte.

Sladek, gezegen dişli kullanmanın sürtünmeyi azalttığını belirtti. Yeni şanzıman ve difransiyelin toplam boyu 6 vitesli eski sistemden 4,3 cm daha kısa. Dört adet planet dişli seti, üç hidrolik debriyaj, üç fren ve ince bir tork konvertörü motorun krank miline bağlı. Diğer yer kazandıran değişiklik ise önceden ileri ve geri arasında kaydırılan tek yönlü debriyaj ve çoklu plakalı freninin yerine geçen iki yönlü bir debriyaj sistemi.

Yeni tork konvertörüne yerleştirilmiş üç aşamalı bir titreşim sönümleyicisi, V6’nın silindirini devre dışı bırakma ve durdur-başlat işleminin neredeyse fark edilmeden çalışmasına yardımcı oluyor. Sladek, azaltılmış sürtünme, gezegen dişli setlerinin düşük devinim atalet gücü, daha verimli hidrolik kontroller ve tahrik üniteleri sayesinde vites değişim sürelerinin yüzde 30 daha hızlı olduğunu belirtiyor. Vites atlayarak vites değiştirme özelliği de daha hızlı vites değiştirilmesine yardımcı oluyor, 10. vitesten direk 7.vitese geçiş yapılabiliyor. 96km/h hızda en üst viteste giderken, motor devri önceki 6 vitesli şanzımana göre 400 rpm daha düşüyor.

370 Nm torka kadar dayanıklı

Sladek’e göre şanzımanın tork kapasitesi 370 nm. Bu tork kapasitesi ile yeni şanzımanı Honda’nın diğer araçlarında da görebilmemiz mümkün. Şimdilik sadece önden çekişli araçlar için uygun olduğu ve gelecekte dört çeker araçlara da uygulanabileceği belirtilmekte.

 

Hakan Karagözgil

1972 doğumluyum. Bir firmada yazılım mühendisliği yapmaktayım. Arabalara ilgim her zaman olmuştur ve arabaları görsel olduğu kadar teknik tarafları ile birlikte incelemişimdir. Arabaların mühendislik detayları beni daha çok çekmiştir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Araya high low koyunda tırlardaki gibi takviyeli sistemler gibi 20 vites olsun bari, bu nedir artık ya?

  6 7 8 vitesi anladıkta 10 ne artık?

  10. viteste 180 ile giderken 2000d/d'da gideceksek tamam. Yok 60 ile giderken 10. vitese alıp ekonomiden bahsedeceksek öyle bir şeyin ZF 9'da çokta verimli olmadığı görüldü zaten.

  Ben yanılıyorumdur umarım.

 2. Evet muhtemelen buçuk vitese gidiyoruz 😀 Manuelcilere verecen işte bu 10 ileriyi bak ! Her kırmızı ışıkta bi 5 ileri yapacaklar, herkes rahat edecek.

 3. 9 g-tronic değerleri nasıl bilmiyorum ama bu araç da ZF9HP ile aynı kaderi paylaşacak gibime geliyor

 4. Honda zfden şanzıman mı alıyormuş?
  90 larda ürettiği planet gezegen dişli otomatik şanzıman kimin?

 5. honda çok bozdu diyollaaa sinannnnnn

 6. alfhonso demiş ki:

  honda çok bozdu diyollaaa sinannnnnnHepsini görüntüle…

  ahahha kim diyor onu yahu honda araba yapıyorsa diğerler ar yapıyor

 7. motorsinann demiş ki:

  ahahha kim diyor onu yahu honda araba yapıyorsa diğerler ar yapıyorHepsini görüntüle…

  Alalım sana bi vtec :rolleyes:

 8. alfhonso demiş ki:

  Alalım sana bi vtec :rolleyes:Hepsini görüntüle…

  param olsa temiz bulsam alırım da rwd olursa daha iyi olur ya :p hayalimde clio3 1.5 dci var ama ahaha

 9. güzel diyonuz da honda "çoğu" parçasını toyota sanayi grubundan tedarik etmiyor mu zaten. toyotanın ürettiği ve kendi otomobilinde kullandığı parçalardan yapılıyor zaten bir honda. geriside bosch. boş değil ama "bosch" :Dhonda iyidir hojdur ama bir toyota değildir bence. daha sportif diye seviyoruz tamam kabul de, söz konusu spor otomobil üretmekse spor modellerde yine toyota:D

 10. Hocam yanlis biliyorsunuz, Honda, 1937’de Tōkai Seiki isimli bir şirket kuruyor ve burada Toyota için piston yüzükleri üretmeye başlıyor. Yani bırakın Honda’nın Toyota’dan parça almasını, Honda kurulmadan önce Soichiro Honda Toyota için parça üretmiş. II. Dünya savaşında buranın bombalanmasından sonra da şirketi Toyota’ya satıyor ve Honda’yı kuruyor. Zaten adam ar-ge amaciyla Honda sirketini kuruyor. En unlu ornek: gelistikleri CVT sanzuman mesele Toyota, Nissan ve japon olmayan markalar da kullaniyor. Sadece araba konusunda degil, tum gelistirdikleri sektorlerde cok gucluler. Bosch ta avrupa marklara parcalari tedatik ediyor. VW, Peugeot gibi. Uyumlugu var, ama orijinalde kullanilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu