FeaturedHaberler

BMW 45,000 adet 7 Serisi’ni geri çağırıyor
2005-2008 arası üretilen 45,484 adet BMW 7 Serisi , kapıları sürüş esnasında açılma riski taşıdığı için geri çağırılıyor. 2012’de aynı sorundan geri çağrılmış kimi otomobiller de bunlara dahil!

2012’dekiyle aynı sorun

2012’deki geri çağırmada BMW, 7,500 civarı 7’nin yazılımsal bir sorundan dolayı kapılarının açılabileceğini belirtmişti. Son geri çağırmada ise “Comfort Access” ya da “Soft Close” donanımlarına sahip kapıların beklenmedik şekilde açılabileceği ya da açıkken kapatılamayacağı belirtiliyor. Geri çağırmadan etkilenen modeller 745i, 745Li, 750i, 750Li, 760i, 760Li ve B7 Alpina.

Sorunlu 7 Serisi otomobillerin kazaya sebep olup olmadıkları bilinmiyor

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’deki NHSTA kuruluşuna verdiği raporda Bavyera’lı üretici, 2012’deki geri çağırmadan etkilenmeyen otomobillerden de konuyla ilgili şikayetler aldıklarını belirtti.

Kapı açılma probleminin henüz bir sakatlanma ya da ölüme sebebiyet verip vermediği bilinmiyor. BMW sözcüsü konuyla ilgili müşterilere mektup gönderileceğini ve kendilerine en yakın BMW merkezinden randevu alabileceklerini belirtti.

Can Tangüner

"If God had meant for us to walk, why did he give us feet that fit car pedals?" - Sir Stirling Moss

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. İnsan gerçekten hayret ediyor.

  Kapının kendiliğinden açılması da nası bi olaydır bizim hacı murat varken kilidin biri arızalanmıştı o da öyleydi :p

 2. Geri çağırma başka marka tarafından gerçekleştirildiğinde auuvv, skandal
  Bmw yapınca ses yok 🙂

 3. Motordan falan arıza çıksa neyse nasıl böyle basit bir hata oluyor 🙂

  Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 4. byilmaz demiş ki:

  Geri çağırma başka marka tarafından gerçekleştirildiğinde auuvv, skandal
  Bmw yapınca ses yok :)Hepsini görüntüle…

  Bu sorun vag grubunun başına gelseydi forum yıkılmıştı 🙂

 5. selimcicekyurt demiş ki:

  Alican abi 1 yılla kurtarmış :DHepsini görüntüle…

  2009 model onunki aynen 😀

 6. byilmaz demiş ki:

  Geri çağırma başka marka tarafından gerçekleştirildiğinde auuvv, skandal
  Bmw yapınca ses yok :)Hepsini görüntüle…

  Ben nedenini söyleyeyim. Bmw premium olması ile övünen bir marka. Haliyle araçlarıda olması gerekenden çok pahalı. Nedeni sorulunca "sorunsuz " alman markası .

 7. Yani geri çağırmalar yaşanabilen olaylar ama bmw aşmış kendini:) Kendi kendine açılan kapı yani otomatik kapı koymuş arabaya -_-

 8. işin içine her şeyi ile çalışılmış,lüks bir otomobil olunca doğal olarak dikkat çekiyor. Aslında bu sorun bir astra,focus,golf,megan da çıksa bmw den daha çok dikkat çekeceğine eminim

 9. byilmaz demiş ki:

  Geri çağırma başka marka tarafından gerçekleştirildiğinde auuvv, skandal
  Bmw yapınca ses yok :)Hepsini görüntüle…

  lanet olası alman bimmerleri :p

  şaka maka otomatik kapı nedir ya 😀

 10. Olabilecek bir durum, sizlerde üretim yapılan bir fabrikayı gezin, inceleyin, çalışın orada, her türlü hatanın marka fark etmeksizin yaşanabileceğini görün derim, sözde mühendis ve mühendis adayı olan üyelerimizin bir şey bilmeden bmw ye belli sıfatlar yakıştırması daha üzücü. Bu koruyucu yaklaşımım tüm markalar için geçerli.

 11. Bu tarz problemler tabii ki her markada olabilir ancak X markasında olduğunda yer yerinden oynayıp çamur üstüne çamur atılırken Bmw'de olunca nedense gayet normal karşılanıp olabilir bu tarz problemler deniyor.Bu Bmw'nin ilk vukuatı da değil..Adamlar 2005 yılından beri hava yastığı sensörü problemli araç satmış..Yani skandal gibi skandal

  17.11.2016 tarihli haberden alıntı

  BMW’nin yan kuruluşu Rolls-Royce’de de kullanılan hava yastığının açılmaması ve sürücünün ölmesinin ardından yapılan araştırmada çarpışma anında hava yastığının açılmasını sağlayan sensörlerde hata olduğu belirlendi.

  HAVA YASTIĞI SENSÖRÜNDE HATA
  BMW tarafından yapılan açıklamada, hava yastığındaki sensorlarda meydana gelen hatadan dolayı Çin’de bir kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle BMW’nin 2011 Haziran ve 2012 Aralık tarihleri arasında üretilen araçlara takılan hava yastıklarının bulunduğu 7, 5 serisi ve GT modelleri BMW’ler ile Rolls-Royce Ghost modellerini kapsayan otomobillerin oluşturduğu 33 bin 600 aracın geri çağrıldığını açıkladı.

  2 BİN ARAÇ ALMANYA'DA
  Geri çağrılan araçların 2bin 300’ünün Almanya’da olduğu bildirildi.

  26.12.2016 tarihli haberden alıntı

  Çin Kalite Denetleme ve Karantina İdaresince, araçların çağrılmasının hava yastığındaki kusurdan kaynaklandığını açıklandı.
  Geri çağırmanın, 9 Aralık 2005 ile 23 Aralık 2011 arasında BMW China tarafından ithal edilen 168 bin 861 BMW 120i, 130i, 316i, 320i, 325i, 330i, 335i, X1, X3, X5, X6 ve M3 modellerini kapsadığı kaydedildi.

  Ayrıca BMW Brilliance tarafından 12 Temmuz 2005 ile 31 Aralık 2011 arasında üretilen 24 bin 750 BMW 320i, 325i ve X1 serisi aracın da geri çağırıldığı ifade edildi.

  ARIZALI PARÇALAR DEĞİŞTİRİLECEK
  Çağırma işlemine gelecek yıl ağustos ayından itibaren başlanacağı ve arızalı parçaların ücretsiz değiştirileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu