Haberler

BMW yeni CarData sistemini tanıttı
Modern dünyamızda verilerin altından daha kıymetli olduğunu söylemek yanlış olmaz. BMW’de bunun farkında olduğunu yeni CarData sistemini Almanya’da kullanıma sunarak gösterdi.

Kısaca CarData

Kısaca bu sisteminden bahsedersek; anlık kilometre bilgilerini, ortalama yakıt bilgilerini ve servis çağrılarını kaydeden bir sistem olarak görebiliriz. Şuanlık gaz kelebeğinin konumu ve ortalama hız gibi veriler sisteme kaydedilmiyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bu verilerinde kaydedilmesi mümkün.

CarData ile daha hızlı servis imkanı

BMW, verilerin sigorta şirketleriyle paylaşılmasına izin verildiğinde sigorta primlerini düşüreceğini bildirdi. Bu sistemle BMW Servisleri, otomobilin sorunlarını görebilecek ve önceden parça temin edebilecek. Bu sistem ile daha hızlı servis randevusu alabilmekte mümkün.

Güvenlik sorunu yok

BMW, sunucularında toplanan verilerin otomobil sahibinin izni olmadan herhangi bir üçüncü şahısla paylaşılmayacağının garantisini veriyor. Sistem, 2018 Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliğine uygun olarak geliştirilmiş.

Ek bir ücret talep edilmiyor

CarData’yı etkinleştirmek için müşterilerin SIM kart girişi olan bir BMW sahibi olması yeterli. Yaklaşık 8.5 milyon otomobil bu sistemi kullanacak. Müşteriler ConnectedDrive portalına üye olduktan sonra ek bir ücret ödemeden sistemi kullanabilecekler.

Kaynak: motor1.com

 

 

Abdullah YEŞİL

18 yaşındayım. Çanakkaleliyim, Tekirdağ'da yaşıyorum. Beykent Üniversitesi'nde İlk ve Acil Yardım bölümü öğrencisiyim. Bu aralar OTOPARK'a nihayet benim de katkım olduğu için mutluyum.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Nasıl?

 2. Ya o değilde benim 1 serisi'ni satıp harbi harbi yeni bir BMW'ye geçmem lazım. SOS yok, büyük ekran yok. Şöyle sistemleri kullanmanın vakti geldi.

  Bu sene içerisinde güzel planlarım var bakalım. Ağustos'ta şu G30 520i'yi (1.6) görelim. Gırtlak doldurup alırım gibime geliyor.

  1. merhaba daha önce bmw rot ayarı ile ilgili bir baylaşım yapmıştınız. ankrada hangi boruşan yetkili servisinde başarılı sonuç almıştınız

 3. Bmw'nin buna benzer bir sistemi vardı hali hazırda..Ben mi yanlış biliyorum ? Güncel Bmw kullanıcılarına da sormak lazım
  2008 model mini aracımda bu tarz şeyler akıllı anahtara loglanıyordu. Kosiflerde bakıma gittiğimde sadece anahtarı istiyorlardı, aracın kaç km'de olduğunu, benzin seviyesini, silecek suyunun bittiğine kadar anahtardan görüyorlardı
  Daha önce var olan bu sistemin sim kart ile güncellenmesi iki anlama geliyor :
  * Yetkili servisin dataları görüp araca daha hızlı müdahale etmesi (Sistem acil durumda alarm vs.. üretiyorsa)
  * Her ne kadar bilgi paylaşımı yok (kullanıcı isteğiyle) denilse de tabanında 3rd firmalarla bilgi paylaşımı yatıyor..Örnekte de bahsedildiği üzere sigorta şirketleri..Ki belli bir yerden sonra bu mecburiyet gibi bir durum oluşturur.
  Düşünsenize kim istemez ki sadece araç datalarını paylaşarak sigorta primlerinin düşmesini ?
  Tabi bunlar pembe hayaller..Bir de agresif kullanan bir insanın datasını sigorta şirketi görürse ne olur ? 🙂

 4. Connectedrive a baktım bunla ilgili birşey göremedim ben türkiye de aktif değil henüz herhalde.

  Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

 5. Anahtardan okuma halihazırda zaten var, bahsettikleri şey o bilgilerin direkt sim kartla anlık iletilmesi. Yani bu düzgün çalışırsa ne demek, sistem herhangi bir hata verdiğinde yetkili servis bu hatayı uzaktan görecek ve henüz daha sıkıntı bile çıkmamışken kullanıcıyı bilgilendirebilecek, gerekirse servise çağıracak demek. Bir de anladığım kadarıyla sigorta şirketiyle paylaşım yapmak kullanıcıya bağlı.

  Haberde Almanya'da gösterildi diyor sadece, sistemin oturması muhtemelen uzun sürer, özellikle burası için.

 6. Öyle de, assist sisteminde kullanıcının bir çağrısı oluyor. Bu yeni sistemde aktif olarak her aracın kontrol edilip ona göre kullanıcıyla erişime geçilmesi lazım BMW tarafından. Oturması bakımından uzun sürer diyorum.

 7. BMW Assist sistemini kullanıyordur temelde. Başka türlü araçla bağlantıya geçemezsin. Assist sistem olarak sadece SOS'ten ibaret değil.

  Uydudan arabanın kapısını açıyorlar istersen. Anahtarı bagajda içeride falan unutursan diye.

  O yapının üstüne ekleme bu, sıfırdan geliştirilmiş bir sistem değil.

 8. Hocam anlaşamadık. Assist'in ne olduğunu biliyorum. Diyorum ki, Borusan'da Türkiye'deki sim kartlı arabalardan gelen verilerin hepsine bakıp, ihtiyacı olanları gerektiğinde servise çağıracak kapasite yok şu anda bence. Bana öyle hissettiriyor. Yapıyı yeni oluşturuyorlar falan demiyorum. Ama kullanıcının servise ulaşmasıyla servisin kullanıcıya ulaşması arasında tonlarca fark var. Umarım beni utandırır Borusan.

 9. Ha tamam şimdi anladım…

  Tabii canım, Borusan bu kafayla bir halta yaramaz bu konuda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu