FeaturedHaberlerKöşe Yazıları

OTOPARK.com 2017’nin en iyileri!
OTOPARK.com olarak iş icabı bir çok otomobili severek kullanıyoruz ve bu sene de onlarca otomobille binlerce kilometre yaptık. Hepsini kısıtlı bir vakit içerisinde mümkün olduğunca detaylı incelemeye ve her birinin farklı ihtiyaçları nasıl karşıladıklarını görmeye çalıştık.

Bir otomobilin rakipleri arasından sıyrılması ve aklımızda yer etmesi için özel bir şeylere sahip olması gerekiyor. Peki bu sene kullandıklarımız arasından hangi otomobillerde o “özel şey” vardı?

OTOPARK.com kemik kadrosu en beğendikleri otomobilleri yazdı!

Sinan Koç

Ferrari F12

“O bir atmosferik mucize, 740 hp’lik bir yol canavarı. Bir kere kullandıktan sonra otomobillere bakış açınızı değiştiriyor. Yakın gelecekte çok özleyeceğimiz otomobillerden biri olacak.”

BMW M3 CSL (E46)

“Yarış otomobilinin yollara çıkmış hali. Direkt direksiyonu, atmosferik motoru ve kabiliyetli şasisi, sizi profesyonel bir pilot gibi hissettiriyor.”

Alfa Romeo Giulia QV

“Uzun yıllardır beklediğimiz, Alfa Romeo efsanesini devam ettiren yegane araç. 510 HP’lik 2.9 V6 çift turbo Ferrari motoru ile rakiplerini her disiplinde üzmeyi başarıyor.”

Mercedes-AMG S63

“Bir yol otomobilinin hem bu kadar hızlı hem de bu kadar konforlu olabiliceğine S63’e binmeden önce inanmazdım.”

Muhip Tuna Meti

Mazda MX-5 RF

“1989’dan beri roadster sınıfını domine ederken, dünya basınından her nesli ile tam not almayı başaran MX-5 yeni metal tavanıyla zayıf kaldığı noktalarda da güçlenmeyi başarmış. Nisan 2016’da 1 milyon satış adedine ulaşan MX-5 metal tavan formüllü RF modeliyle bu sene kullandığım en iyi otomobillerden biriydi.”

Opel Insignia GrandSport

“Yeni jenerasyonuyla beraber model adına GrandSport takısı alan Insignia’da önceki modele göre olan değişiklikler basit bir takıdan çok daha fazlası. Çok da rekabetçi olmayan D sınıfına çok ciddi bir rekabet getiren Insignia, MX-5’ten sonra kullandığım en iyi otomobildi.”

Renault ZOE

“Bir şehir otomobilinden beklediğinizden çok daha fazlasını bulduğunuz ZOE ile şehiriçinde km’de 4-7kr maliyetle dolaşmak güncel yakıt fiyatlarını düşündüğümüzde gerçekdışı geliyor. Önümüzdeki 5-10 sene içerisinde diğer markalarda da görmeye başlayacağımız %100 elektrikli araçlar konfor ve performans olarak ZOE’ye benzediği sürece bu geçiş sürecinde endişeleneceğimiz bir şey olduğunu sanmıyorum. Geleceğe açtığı bu iyimser pencere dolayısıyla ZOE’yi bu senenin benim için en iyi 3. otomobili olarak konumlandırıyorum.” 

Volkan Hasköy

Peugeot 208 GTI by Peugeot Sport

“Efsane Clio RS’in bile otomatik vitese döndüğü bir zamanda eski ‘hot-hatch’lerin tadını yaşatıyor. Aşırı beslemeli olsa da bunu hiç hissettirmeyen, virajlı dağ yollarında sürekli oyun oynamak isteyen yavru köpek gibi bir otomobil. Yapan mühendislerin ellerine ve vizyonlarına sağlık!”

Honda Civic Type-R

“Hattori Hanzō kılıcı. Başka hiç bir söze gerek yok!”

Fiat 124 Spider

“124, Mazda MX-5’in vücut çalışmış yeğeni. MX-5’in güçsüz motoruna çözüm Fiat’tan gelmiş. Bütçe problem değilse Mazda yerine kesinlikle tercih edilir.”

Can Tangüner

Mazda MX-5 1.5

“MX-5 ‘otomobil kullanma’ eylemini modern otomobillerin artık beceremediği bir şekilde en saf haliyle, hiç bir filtreden geçirmeden size yaşatıyor. Her kontrolünde oyun oynarken size karşı koymaya çalışan afacan çocuğun tatlı-sertliği var. 1.5 litrelik antika motorundan çıkan tınılar, lokum gibi vites geçişleri, telepatik çalışan gaz pedalı ve direksiyonu, hareket halinde vücudunuza yaydığı tüm titreşimler emsalsiz bir his yaratıyor. Bütün bunları yaparken 8.5 litre yakması ve Golf parasına alınabiliyor olması da mucize gibi. Bence RF’in metal tavanı ya da 124’ün 2. viteste arkasını daha çok oynatması aradaki fiyat farkını haklı çıkaracak detaylar değil.”

Volvo S90

“E segmenti bir otomobilden pek özel şeyler beklemezsiniz, S90 da sıradan görevleri yerine getirirken diğerlerinden farklı davranmıyor. Ama onunla geçirdiğiniz her dakika kendinizi farklı hissediyorsunuz. Yolda çok az insanın sürdüğü bir otomobilde olmak bile başlı başına özel bir şey. Tabii ki çok daha lüks otomobiller var, fakat bu İsveç metali bence kendi rakipleri arasında en çekicisi.”

SEAT Ibiza 1.0 TSI

“Yeni Ibiza giriş seviyesi bir otomobilin nasıl olması gerektiğini gösteriyor. Küçük İspanyol B segmentinin optimum noktasını bulmuş. Fiesta’nın alt takımı ve sürüş keyfi segmentinin ötesinde, ama paket olarak bakınca Ibiza bana daha ‘bütün’ geldi.”

OTOPARK.com Editörün Seçimi

Hepimizin tercihleri, beklentileri ve keyif aldığı detaylar farklı. Ancak EcoPro Muhip‘ten F12 bile kullanan Sinan‘a, bütün hızlı otomobilleri seven çılgın Volkan‘dan otomobil vizyonu 20 senelik BMW’lerin ötesine geçemeyen Can‘a hepimizin beğendiği bir otomobil var. Karşınızda OTOPARK.com 2017 Yılının Otomobili, ya da Editörün Seçimi:

Mazda MX-5 RF

Herkese şimdiden iyi seneler!

OTOPARK

Sürücünün Adresi.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gerçekten doğru seçim Mx5 fakat kur yüksek olmasa vergi bu kadar olmasa şu s63 olsun RS6 olsun muhteşem şiir gibi otomobiller. Mazda motor güncellemesine gitse satışlar 3 5 kat artar da nedense motor konusunda isteksizlik var.

  2. iyi hoş güzel araba da bizimkiler 1,5karışlık arabaya o kadar para verdiğimi duysalar beni eve sokmazlar ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu