FeaturedHaberler

Geely, Daimler’in en büyük hissedarı oldu!

Çinli otomotiv markası Geely’nin adı bir süredir Daimler’e ortak olma isteği ile anılıyordu. Bünyesinde pek çok önemli markayı barındıran şirket, yaptığı açıklamayla Alman devinden hisse satın aldığını duyurdu.

Geely, artık Daimler’in en büyük ortağı!

Volvo ve Lotus gibi markaları satın alarak dikkatleri üzerine toplayan Geely’nin gözü bir süredir Alman grubun üzerindeydi. Yılbaşından önce gruba doğrudan pay alım teklifinde bulunan markanın teklifi reddedilmiş ve diğer ortaklardan hisse alınması önerilmişti.

Geely’nin kurucusu Li Shufu, yaptığı açıklama ile grubun 7.3 milyar Euro değerindeki %9.69‘luk hissesini satın aldığını duyurdu. Bu satın alma ile beraber Çinli marka, Daimler’in en büyük hissedarı haline geldi.

Mercedes-Benz, EQ markasıyla 2022 yılına kadar 10 yeni elektrikli araç tanıtmak istiyor. Alman grubun bu yöndeki çalışmalarının, Geely’nin yaptığı yatırımın ana sebebi olduğu ifade ediliyor. Son olarak Geely’nin bünyesinde Volvo, Proton, Lotus, London Taxi ve Lynk&Co gibi 10 farklı şirketin yer aldığını belirtelim.

Etiketler

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı