FeaturedHaberler

Volkswagen I.D. R Pikes Peak, rekor kırmak için geliyor




Volkswagen, geçtiğimiz ay elektrikli yarış otomobili I.D. R Pikes Peak‘in ilk görsellerini yayınlamıştı. Geçtiğimiz günlerde resmi verileriyle ortaya çıkan Volkswagen I.D. R Pikes Peak, pist rekorunun yeni sahibi olmaya çok yakın görünüyor.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak, gözünü yükseklere dikti

Tasarım olarak WEC araçlarına benzeyen VW I.D. R Pikes Peak, tam elektrikli konseptiyle gelmiş geçmiş en çevik pist aracı olmayı hedefliyor. Dış yüzeyi tamamen karbonfiber malzemeden üretilen aracın geniş tabanı ve yüksek yere basma kuvveti üreten arka kanadı dikkat çekiyor. Bunun dışında batarya paketi dahil 1.100 kilogram ağırlığında olması da onu günümüz yarış araçları ile yarışır seviyeye getiriyor.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak, 0’dan 100 kilometre hıza yalnızca 2.25 saniyede ulaşıyor. Aracın bu veriye ulaşmasını sağlayan çift elektrik motoru ise otomobile 680 beygir güç ve 650 Nm anlık tork gibi başarılı değerler sunuyor. Pikes Peak rekoru için geliştirilen I.D. P Pikes Peak, 20 kilometre uzunluğa ve 4.302 metre rakıma sahip pistin en hızlı aracı olmak için mücadele edecek. 24 Haziran’da gerçekleştirilecek rekor denemesinde aracın pilot koltuğuna oturacak Romain Dumas’ın 8 dakika 57 saniyelik rekoru kırması bekleniyor.

Volkswagen’in gerçekleştireceği rekor denemesinin özel bir anlamı daha bulunuyor. 1987 yılında çift motora sahip bir Volkswagen Golf MK2 Pikes Peak rekorunu kırmayı denemiş, fakat süspansiyon sorunu nedeniyle parkuru tamamlayamamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=YiqJFMbf5c8

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu