FeaturedHaberler

Toyota, ABD’de en çok patent alan otomobil markası oldu
Toyota, sunduğu mobilite çözümleriyle de öne çıkarak üst üste dördüncü yıl ABD’de en çok patent alan otomobil markası oldu.

Hibrit ve yakıt hücreli otomobiller konusunda öncü rol üstlenen Toyota, sunduğu mobilite çözümleriyle de öne çıkarak üst üste dördüncü yıl ABD’de en çok patent alan otomobil markası oldu.

İleri teknoloji ile ürettiği otomobillerin yanında, aynı zamanda bir mobilite şirketine de dönüştüğünü açıklayandı. 2017 yılında ABD Patent ve Marka Tescili Ofisi’nden 2 bin 15 patent alarak sektöründe bir rekora daha imza atmayı başardı.

Intellectual Property Owners Association (IPO) listesindeki en yenilikçi şirket arasında ilk 14’e girerek IBM, Apple ve Microsoft gibi teknoloji öncüsü isimlerin arasında yer aldı.

İLK PATENT “DOKUMA TEZGAHI”

Şirketin ilk patenti, 1891 yılında Sakichi Toyoda’nın aldığı dokuma tezgahı patenti oldu.

Kurucusu Kiichiro Toyoda’nın babası olan Sakichi Toyoda tarafından alınan bu patentten sonra 2003’te 14 bin 215 patentle en çok patent alan otomobil üreticisi unvanını elde etmişti. 2014 yılında da 18 global otomobil üreticisi tarafından tescil ettirilen 57 bin patentin yüzde 26’sı Toyota’ya aitti.

Patent konusunda dünyanın lider otomobil üreticisi konumunda bulunan firmanın patentlerinin yüzde 85’i alternatif motor teknolojilerini içeriyor. Hibrit teknolojileri ile ilgili yeni buluşlar bu oranda en büyük paya sahip oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu