FeaturedHaberler

ABD’den ithal otomobillere flaş ek vergi geldi!ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getirmesinden sonra hükümetten beklenmeyen bir hamle geldi. Amerika’dan ithal edilen otomobillere seçim sonrası flaş bir ek vergi geldi!

Türkiye’den ABD’ye misilleme: Otomobillere %60 ek vergi!

Amerika, 8 Mart’ta aldığı karar ile çelik ithalatına %25, alüminyum ithalatına ise %10 ek gümrük vergisi getirmişti. Türkiye’deki çelik ihracatına büyük darbe vuran karardan sonra harekete geçen hükümet, Dünya Ticaret Örgütü’ne bildirdiği vergi tarifesinde düzenlemeye gitti.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeye göre; alkollü içecekler, tütün ürünleri ve binek otomobiller başta olmak üzere pek çok kaleme ek mali yükümlülük getirildi. Bu kalemlerde başı, yüzde 60 ile otomotiv sektörü çekiyor. ABD’de üretilip Türkiye’ye ihraç edilen otomobiller arasında BMW X3/X4/X5/X6, Mercedes-Benz GLE/GLS, Ford Edge/Mustang, Honda NSX ve Jeep Wrangler bulunuyor. BMW Türkiye alternatifleri değerlendirmek için Almanya ile görüşürken, merakla beklenen Tesla Model 3’ün bu vergiden etkilenip etkilenmeyeceği ise bilinmiyor.

Getirilen ek vergiden en fazla etkilenecek marka ise Volvo gibi görünüyor. Zira yeni Volvo S60 Amerika’da üretiliyor ve bu karar doğrudan satışları etkileyecek. Volvo Türkiye Genel Müdürü Sabri Sözen Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Yeni S60’ın Türkiye’ye gelmesi 2019’un 2. çeyreğin sonunu bulur. 6 ayda 750 adetlik satış öngördük ama bu ABD’ye yönelik ek vergi öncesindeydi. Şu an için ‘çıkmayan candan ümit kesilmez’ diyerek şimdilik hedefimizde herhangi bir değişiklik yapmadık. Eğer kalkmazsa maalesef çok fazla etkileneceğiz.” dedi.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. sanki biz kendimiz otomobil üretiyoruz da yerli otoya teşvik için ithal otomobillere ek vergi koyuyoruz gibi davranıyolar ya

 2. O değilde eskiden alınmış bu arabalara sahip galeriler, fazladan kazanç elde edecek . tabi satarsa

 3. S60'ı duyana kadar oh iyi olmuş falan diyordum 😀 s90'dan pahalıya gelir o zamansa 😀
  Yalnız bu listeye giren her araç (mustang hariç) maksimum sene de 2 tane satılır.
  Bu daha başlangıç herkes mevzisini alsın.

 4. haberi eksik okuyosunuz ABden ithal edilecek araçlara da yüzde 30 zam için çalışmalara başlanmış
  yetmez ama evet

 5. düzelttim

 6. Off road donanımlı bir wrangler hayal ediyordum garajımda. Artık daha hayal geliyor. Hayal gücümü geliştiren yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah'tan M2'ye gelmedi yoksa 1.6 TDİ Jetta hayali kuracağım yeter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu