Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere’de yasaklandı!
Yeni Volkswagen Polo reklamı İngiltere’de yasaklandı!

Alman otomotiv devi Volkswagen’in kompakt hatchback modeli Volkswagen Polo için yayınlanan reklam İngiltere’nin reklam düzenleyicisi olan Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

Model, 1975 yılından beri Alman otomotiv devinin kompakt hatchbacksegmentinde tutulan bir model oldu. Yenilenen Polo altıncı nesil modeli ile geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yola çıktı. Çıktığı günden bu yana satışları oldukça iyi giden Polo, halen birçok ülkede televizyon reklamlarına konu oluyor. Ancak marka geçtiğimiz günlerde İngiltere’den gelen reklam şoku ile neye uğradığın şaşırdı.

İngiletere televizyonlarındaki reklamları denetlemekle sorumlu olan Reklam Standartları Kurumu (ASA), yeni Volkswagen Polo reklamını yayından kaldırdı ve yasakladı. Çünkü yeni Polo’nun güvenlik sistemlerini konu alan reklam, ülke genelinde gelen altı kişi tarafından şikayet edildi. Şikayetlerin temel sebebi ise reklamın sorumsuz sürüşü teşvik etmesi olarak açıklandı.

ASA reklamın yasaklanmasında birden fazla etkenin rol oynadığını açıkladı. Öte yandan gelişmiş güvenlik sistemlerine olan bağımlılığın ve aracın güvenlik özelliklerinin abartıldığını ve reklamın genel olarak sorumsuz bir sürüşü teşvik ettiğini belirtti.

Reklamın kaldırılmasından sonra konu ile ilgili açıklamada bulunan Volkswagen ise ASA’nın reklamın tehlikeli, rekabetçi, düşüncesiz ve sorumsuz sürüşü teşvik ettiği iddialarını kesin olarak reddetti. Alman üretici reklamdaki Volkswagen Polo sürücüsünün abartılı davranışlarını komik, sürücüyü beceriksiz ve şansız, durumu ise kazalara açık olarak nitelendirdi

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Haklılık payı var, reklamdaki gibi özürlü sürücüleri kurtaracak bir güvenlik önlemi henüz gelistirilmedi.

 2. Laiklik kazandı ewrgsfdgsdffgsdfg bu ne saçmalık, adamlar cillop gibi reklam yapmış.

 3. Saçmalık, Volkswagen düşmanlığından başka birşey değil. Reklam gayet hoş olmuş.

 4. Neyini yasaklamışlar ki? Türkiye'de böyle araç süren tip bolca var, alışığız…
  Adamlar kurguya katlanamıyor, biz gerçeğini yaşıyoruz.

 5. Yasaklama ağır bir karar gibi geldi bana da. Reklama konu özelliği başka nasıl tanıtabilirlerdi ki, örnekle göstermişler işte.

  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

 6. Bence mantıklı bir kara olmuş açıkçası. Videeoyu izlerken hak verim ben. Arabanın özelliklerini güzel övse de "bok gibi sürücü olsanız da Polo sizi kurtarır" mentalitesi hakim reklamda, bu da doğal olarak kötü sürüşe teşvik oluyor.

 7. fksarall demiş ki:

  Bence mantıklı bir kara olmuş açıkçası. Videeoyu izlerken hak verim ben. Arabanın özelliklerini güzel övse de "bok gibi sürücü olsanız da Polo sizi kurtarır" mentalitesi hakim reklamda, bu da doğal olarak kötü sürüşe teşvik oluyor.Hepsini görüntüle…

  Aslında öyle ama zaten tüm bu güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatsiz olma ihtimali üzerine kurulu değil mi? Ön çarpışma asistanı ne zaman devreye girer sürücü zamanında bir harekette bulunmazsa girer. Bu reklam da bunu gösteriyor ve tabi ki reklam olduğu için insanların dikkatini çekmek amacıyla senaryolaştırılmış. Bu açıdan karar ağır geldi bana.

 8. ahmet.kocak demiş ki:

  Yasaklama ağır bir karar gibi geldi bana da. Reklama konu özelliği başka nasıl tanıtabilirlerdi ki, örnekle göstermişler işte.

  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildiHepsini görüntüle…

  Bunun gibi sanırım.

 9. makyaş yapan kadın olmalıydı reklamdaki karakter 😀 eheheheh 1.6dct egea aldırdığımız bi ablamızın hayatını kurtarmasına şahit oldum 😀 ruju taştı diye arabaya sövmüştü 😀

 10. ahmet.kocak demiş ki:

  Aslında öyle ama zaten tüm bu güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatsiz olma ihtimali üzerine kurulu değil mi? Ön çarpışma asistanı ne zaman devreye girer sürücü zamanında bir harekette bulunmazsa girer. Bu reklam da bunu gösteriyor ve tabi ki reklam olduğu için insanların dikkatini çekmek amacıyla senaryolaştırılmış. Bu açıdan karar ağır geldi bana.Hepsini görüntüle…

  Aynadaki kör nokta sisteminin adı harbiden kör noktadaki arabaları belli etmekten geliyor. Aynı şekilde şehir içindeki otomatik fren sistemi standart sürücü refleksinin yetmeyeceği anlarda mal/hayat kurtarmak için var. Hiçbiri siz dikkatsiz kullanınca sizi kurtarsın diye yok aslen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu