Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Yeni BMW X5 Türkiye’de satılmayacak
BMW’nin ABD’de üretilen SUV modeli X5’in, 2019’da Türkiye’de satışa sunulmayacağı açıklandı. Kararın sebep olan durum ise Türkiye’ye çelik ve alüminyum kısıtlamaları getiren ABD’ye, Türkiye’nin misilleme olarak bu ülkeden ithal edilen ürünlere uyguladığı ek vergiler sebep oluyor.

Alman otomobil üreticisi BMW X5 modelli için bir süre önce kapsamlı bir makyaj operasyonu yapmıştı. Yeni BMW X5, 2019 yılında Türkiye’de satışa sunulmayacağı açıklandı. BMW Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv’in aldığı söz konusu kararın arkasında ise, modeli üretiminin Amerika Birleşik Devletleri’nde ( ABD ) yapılması bulunuyor.

Türkiye’ye çelik ve alüminyum kısıtlamaları getiren ABD’ye, Türkiye de misilleme olarak bu ülkeden ithal edilen ürünlere ek vergiler uyguluyor. Dolayısıyla, X5’in ABD’de üretilen 3 litrelik motor seçeneğine gümrükte uygulanan vergi oranı da yüzde 120’ye çıkıyor. Neticede, aracın fiyatı olması gerekenden çok daha yüksek bir seviyeye çıkıyor.

Yeni BMW X5’in başlangıç fiyatı 1 Milyon 500 Bin TL geçiyor bu sebepten dolayı ülkemize gelmiyor.

Konuya ilgili açıklama yapan Borusan Otomotiv BMW, MINI ve BMW Motorrad Genel Müdürü Uğur Sakarya, BMW X5’in 3.0 lt hacmindeki motorla ABD’de üretiminin başladığını ancak buradan ithal edilen otomobillere uygulanmakta olan yüzde 120 gümrük vergisine tabi olması nedeniyle aracın fiyatının 1 milyon 500 bin TL seviyesini aşacağını belirti.

Ayrıca “Bu sebeple 2019 yılının sonuna kadar BMW X5’i Türkiye’ye getiremeyeceğiz. Mevcut 2.0 dizel motorlu, ek gümrük vergisi devreye girmeden önce ithal ettiğimiz BMW X5’lere kampanyalar uyguluyoruz. Buna göre, Aralık ayına özel BMW X5’leri 618 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve 150 bin TL kredi seçeneğiyle sunuyoruz” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

5 Yorum

    1. bahsedilen %120 ÖTV değil, gümrük vergisidir, yani %120 gümrük vergisinin üzerine ilgili ötv (büyük ihtimalle %160 ÖTV) ayrıca alınıyor .. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu