FeaturedHaberler

Brexit korkusu; Ford etkileri konusunda uyardı
ABD’li otomotiv şirketi Ford, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşma olmadan ayrılması durumunda etkilerinin oldukça kötü olacağını söyledi.

Ford brexit ile ilgili bir dizi açıklama yaptı. İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının şirketin ülkedeki yatırım planlarını etkileyebileceği belirtilirken, “Bu şekilde bir durum İngiliz otomotiv endüstrisi ve Ford’un ülkedeki üretim faaliyetleri açısından yıkıcı olur. Avrupa’daki işimizde rekabetin korunabilmesi gereken her şeyi yapacağız.” denildi.

Şirket İngiltere’de toplam 13 bin kişiyi çalıştırıyor

İngiliz The Times gazetesinin bugün yayımlanan haberinde ise şirketin bir temsilcisinin İngiltere Başbakanı Theresa May yaptığı telefon görüşmesinde, Ford’un İngiltere dışında alternatif fabrikalar için hazırlık yaptığını söylediği öne sürüldü.

Ford’dan geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız ayrılması durumunda 1 milyar dolarlık bir masrafla yüz yüze kalacağı bildirilmişti.

Avrupa’da yapılan referandumunun ardından çoğu finans görüşmesi ertelenmişti. Otomobil üreticisi de hali hazırda olan belirsizliğin sektör için risk oluşturacağını belirterek büyük kararlar almaktan kaçınmıştı. Şimdi bir bölümü başka ülkelere kaydırılan operasyonların tamamen ayrılma tehlikesi mevcut.

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) Başkanı Carolyn Fairbairn, 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İngiliz şirketlerin ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılma olasılığına karşı hazırlıklarını artırdığını ifade etmişti.


İlginizi çekebilir

Dünyanın en çok trafik sıkışıklığı yaşanan şehirleri (Türkiye’den 3 isim)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu