Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Daha güvenli araç kullanımı için 7 öneri
Şehir içlerinde, özellikle de büyük şehirlerde yoğun araç sayısı ve trafik yüzünden güvenli araç sürmek oldukça zordur. Bunun yanında yoğun yaya trafiği, motosiklet ve bisikletler de araç kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Emniyet kemerlerini takmayı ihmal etmeyin

Emniyet kemeri, trafik kazalarındaki ölüm riskini hem ön koltuktakiler hem de arka koltuk yolcuları için azaltmaktadır. Ancak bu kadar hayati önem taşımasına rağmen emniyet kemeri kullanımı ne yazık ki Türkiye’de halen istenilen düzeyde değil. Araç içinde ön ya da arka koltukta oturulması ve kısa ya da uzun mesafede seyahat ediliyor olması fark etmeksizin mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

Diğer sürücülere dikkat!

Şehir trafiğinde sürücülerin dikkati ve araç kullanma eğilimleri güvenli sürüşü etkileyen bir diğer unsurdur. Ancak yapılan hatalardan biri, araç sürücüsünün diğer araç sürücülerini kendi kadar dikkatli olarak varsaymasıdır. Bu genel yanılgının aksine diğer sürücülerin dikkat derecesinin düşük olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Trafik işaretlerini iyi okuyun

Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır. Usta bir şoför, trafik ikazlarının ne anlama geldiğini bilir ve uygular. Trafik işaretlerine uymamak diğer sürücü ve yayaların tehlikeli durumlara yol açtığı unutulmamalıdır.

Hız limitlerine uyun

Her yıl hız limitlerine uymamak dolayısıyla yaşanan kazalar sürücünün, araç içindekilerin, diğer sürücülerin ve yayaların sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden olmaktadır. İyi bir sürücü yavaş gitmesi gereken yerde yavaş, hızlı gitmesi gereken yerde ise yeterince hızlı giden sürücüdür.

Cep telefonu kullanmayın

Trafikte ilerlerken sürücüler dikkatlerini tamamıyla yola odaklamalıdırlar. Kamuoyu ile paylaşılan birçok rapor ve araştırma, cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücülerin daha fazla hata yaptığını ortaya koymaktadır. Cep telefonu ile sadece konuşmanın yanı sıra mesaj yollamak, e-postaları kontrol etmek ya da sosyal medya uygulamalarıyla meşgul olmak da büyük risk yaratan diğer faktörlerdir.

Sağ şeritten gidin

Sağ şeritte kalmak, güvenli sürüş için avantaj sağlamaktadır. Bu şeritte hız çok yüksek olmayacağından aracın ve sürücünün daha güvende olacağı unutulmamalıdır.

Sigortasız yola çıkmayın!

Şehir içlerinde kaza riski araç yoğunluğundan dolayı her zaman daha fazladır. Araç sürücüsünün otomobilini dikkatli sürmesine rağmen diğer araçların varlığı ve diğer şoförlerin dikkat düzeyi kaza riskini etkilemektedir. Araç sürücüleri bu risklere karşı, kasko ve trafik sigortasına mutlaka sahip olmalı, hem kendini hem de aracını güvence altına almalıdır.


İlginizi çekebilir

Ford’un geliştirdiği “Şerit Hizalayan Yatak” ile çiftlerin yatakta kendi alanlarını koruma mücadelesi sona eriyor.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. cep telefonunu kullanmayin, kufurmu etsem rica mi etsem ne etsem bilmiyorum, instagramda gezmek cok mu acil !! serit takip olabilir, bindigin arac cok guvenli olabilir, bunlarin hicbiri bahane degil, su lanet olasi cep telefonunu kullanmayin…

    1. Aynen abi ya. Ben arabada, telefonumu multimedyaya bağlamışsam konuşma yapiyorum. Bağlanmayı unutmuşsam telefona bakmıyorum bile. Ama bazı insanlar instagramda dolanıyor böyle bir şey olabilir mi ya? Şaka gibi..

  2. “Sağ şeritte kalmak, güvenli sürüş için avantaj sağlamaktadır. Bu şeritte hız çok yüksek olmayacağından aracın ve sürücünün daha güvende olacağı unutulmamalıdır.”

    Yavaş ve Sağ Şeritte kalalım ki her yol ayrımında soldan hızla önümüze kırıp kornalar eşliğinde kazaya sürüklenelim..!

    Özellikle büyük şehir ve trafiği yoğun bölgelerde her daim yaşanan ve sonucu genelde bariyer, yoksa daha düşük kotta bir zeminde son bulan kazaların yegane sebebi.

    Sağa dönüşün serbest olduğu ışıklı kavşakta (ileri yönde kırmızı yanıryorken!) dahi önünde ki aracın yavaşlamasına, lüküs tomofilinin kornasını öttürerek tepki gösteren, her daim geçiş üstünlüğüne sahip olduğunu düşünen, ambulans şöförüyle bile kavga eden saçma sapan bir zihniyetin hakim olduğu ülkemizde bana kalırsa malesef ki en tehlikeli şerit sağ şerit…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu