FeaturedHaberler

Yapay zeka destekli spor otomobil: Puritalia Berlinetta!
Kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı, ilgiyle beklenen araçlar haricinde ilginç modellere de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri olan Puritalia Berlinetta, güçlü motorunda yapay zeka teknolojisi taşıyor!

Puritalia Berlinetta, hibrit gücünü yapay zekayla destekliyor

2012 yılında yollara çıkan 427 Cabrio modelinin üstü kapalı versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz Berlinetta, alüminyum şasi ve karbon fiber kaportadan oluşuyor. Bu sayede 50:50 ağırlık dağılımı yakalanmış. İç mekanı ise ortayı kaplayan multimedya sistemi, dijital gösterge paneli, kahverengi deri koltuklar ve karbon fiber detaylar kaplıyor. Ayrıca dijital altyapıya sahip olan araç akıllı telefon uygulaması üzerinden uzaktan çalıştırmaya da müsait.

Puritalia Berlinetta, gövdesinin altında İngiliz YASA firmasının üretimi bir hibrit motor taşıyor. 740 beygir güç üreten 5.0 litrelik V8 üniteyi arka bölümdeki bir elektrik motoruyla destekleyen paket, toplamda 965 beygir güç ve 1.248 Nm tork gibi oldukça yüksek değerler sunuyor. 7 ileri otomatik şanzıman ile desteklenen araç, 335 km/saat maksimum hız ve 0’dan 100’e yalnızca 2.7 saniyede çıkmasıyla dikkat çekiyor.

Berlinetta’nın en büyük numarası ise bünyesinde barındırdığı yapay zeka destekli motor yazılımı. Sürüş stili, trafik, hava durumu ve yol koşullarındaki verileri dikkate alan yazılım sayesinde 5.2 kWh kapasiteli batarya verimli şekilde kullanılıyor.

Her biri kullanıcısına özel 150 adet üretilecek olan Puritalia Berlinetta’nın satış fiyatı ise 553 bin Euro olarak açıklandı.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu