FeaturedHaberler

Çinli BAIC, Daimler’in yüzde 5 hissesini satın aldı
Daimler’in Çin’deki iş ortaklarından BAIC, Alman otomobil devinin yüzde 5 hissesini satın aldığını duyurdu. Geely’den sonra Daimler’e ikinci Çinli hissedar kazandıran anlaşma ile ilgili detaylar haberimizde!

Daimler’in Çinli hissedarlarının payı yüzde 15’e ulaştı!

Volvo’nun da sahibi konumundaki Geely, geçtiğimiz yıl Daimler’in yüzde 10 hissesini alarak dikkatleri üzerine toplamıştı. Bunun üzerinden 1 yıl gibi bir zaman geçmişken benzer bir hamle Alman şirketin ortağından geldi. Çin hükümetinin kurucusu olduğu otomobil üreticisi BAIC, yaptığı açıklama ile Daimler’in yüzde 5’lik hissesini satın aldığını duyurdu. Satın alma işlemi şirketin küresel yatırım fonu üzerinden gerçekleşirken, hisselerin karşılığında ne kadar para ödendiğine dair bilgi paylaşılmadı.

daimler'in

Daimler yönetim kurulu başkanı Ola Källenius yaptığı açıklamada iki şirketin Çin’de gerçekleştirdiği yatırıma vurgu yaptı. “Çin pazarındaki güçlü varlığımız yalnızca satış konusunda değil, ürün geliştirme ve üretim tarafındaki başarımızı da ortaya koyuyor.” diyen Källenius, BAIC’in bu başarıda önemli pay sahibi olduğunu dile getirdi. BAIC başkanı Heyi Xu ise Daimler ile yakaladıkları sinerjinin bundan sonra artarak süreceğini belirtti.

1988 yılında kurulan BAIC, Çin’in en büyük dördüncü otomobil üreticisi olarak dikkat çekiyor. Daimler ile 2003 yılında ortak girişim kuran şirket, “Beijing Benz” adıyla Mercedes modellerinin Çin’deki üretim, ARGE ve pazarlama faaliyetlerini yürütüyor. Ayrıca Alman markanın, BAIC’in alt şirketlerinden BAIC Motor’da yüzde 10’luk bir hissesi de bulunuyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bildiğim kadarıyla Jaguar Land Rover’ın sahibi Geely değil, Geely Volvo’nun sahibi. JLR’ın sahibi Tata diye biliyorum. Haberde yanlış yazılmış sanırsam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu