FeaturedHaberler

Marka tarihinde ilk hibrit Lamborghini Sian tanıtıldı!
Spor otomobil üreticisi Lamborghini, marka tarihindeki ilk hibrit otomobil modeli olan Sian’ı duyurdu. Çok özel bir spor otomobil olan Lamborghini Sian ile ilgili detaylar haberimizde!

Lamborghini Sian, elektriğin gücüyle marka tarihinin en hızlısı!

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmi duyurusu yapılacak olan Lamborghini Sian, markanın bir diğer süper spor modeli Aventador’u temel alarak geliştirilmiş. Ancak Sian, tasarımıyla kardeşi Aventador’a göre çok daha vahşi görünüyor. Model adı Bologna lehçesinde yıldırım anlamına geliyor.

Aventador SVJ’nin 6.5 litrelik V12 atmosferik motorunu kullanan Lamborghini Sian, 48V hibrit sistemin devreye girmesiyle markanın en güçlü modeli oluyor. Markanın açıklamasına göre ünitenin toplam gücü 819 beygir düzeyinde. Bu da 770 beygirlik Lamborghini Aventador SVJ’yi bir hayli geride bırakıyor. Maksimum hızı 350 km/s olan aracın 0’dan 100 kilometreye hızlanması ise 2.8 saniye sürüyor.

Aracın 34 beygirlik elektrik motoru şanzıman bölgesine konumlandırılmış. Bu da doğrudan tahrik için neredeyse gücün tamamının kayıpsız şekilde aktarılmasını sağlıyor. Ayrıca park gibi hafif manevralarda ve geri viteste içten yanmalı motor kapatılarak yalnızca elektrik motoru devreye giriyor.

Hibrit sistemde kullanılan enerji geri dönüşüm sistemi ise pillere göre daha verimli olan süper kapasitörlere bağlanmış. En uygun ağırlık dağılımı için kabin ile motor arasına yerleştirilen süper kapasitörler, aynı ağırlıktaki pillere göre üç kat daha fazla enerji depolayabiliyor.

Yalnızca 63 adet üretilecek olan Lamborghini Sian, markanın Ad Personam programı kapsamında sahibinin isteği doğrultusunda benzersiz detaylara sahip olacak. Çok özel aracın fiyatı ise 3.6 milyon dolar olarak açıklandı.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. İki kişilik arabay mı ney yabmışlar? Gerek yok yeğenim qq alalım vazgeçtim bassat alalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu