FeaturedHaberler

Elektrikli MINI, Türkiye’de ilk kez sergilenecek
MINI, %100 elektrikli ilk seri üretim modeli MINI ELECTRIC’i Türkiye’de ilk kez otomobil meraklıları ile buluşturuyor.

30 Kasım – 8 Aralık 2019 tarihleri arasında İstinye Park alışveriş merkezinde ilk kez Türk tüketicisinin karşısına çıkmaya hazırlanan araca sahip olmak isteyenler Aralık ayının ikinci yarısından itibaren onlinestore.mini.com.tr adresi üzerinden de ön sipariş verebilecek. MINI Electric, Mayıs ayı itibariyle Türkiye’de yollarla buluşacak.

Uzun süren Ar-Ge çalışmaları neticesinde üretime hazır hale gelen yeni model, 184 beygir gücündeki motoru ve 232 km’ye ulaşabilen menziliyle dikkat çekiyor. Genlerindeki karakteristik Mini özelliklerini oluşturan keyifli sürüş, etkileyici tasarım ve premium kalite anlayışını koruyan Mini, markanın ilk yüzde yüz elektrikli seri üretim modeli olma özelliğini taşıyor. Tamamen MINI tarafından geliştirilen sürüş dinamikleri sayesinde MINI ELECTRIC benzersiz bir kullanım keyfi vadediyor. MINI’ye özgü go-kart hissini koruyan ve benzersiz bir esneklik sunan model, özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 232 km’ye ulaşabilen bir menzil sunabiliyor.

3.9 saniyede 60 km/s hıza çıkıyor

Model, 184 bg güç üreten motoru ile 0-60 km/s hızlanmasını 3.9 saniyede gerçekleştirirken, 0-100 km/s hızlanmasını da 7.3 saniyede tamamlıyor ve elektronik olarak sınırlandırılan 150 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Güncel 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen MINI ELECTRIC, MINI’nin şehir içi ulaşım konusunda öncülük ettiği konsept elektromobilite çağına en uygun şekilde ayak uydurarak, öncü rolünü korumaya devam ediyor. Tamamen elektrikli ilk premium küçük otomobil olarak yollarla buluşmaya hazırlanan model, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor.

Özel kokpit tasarımı

Model, iç mekanda sunduğu 5.5 inçlik renkli ekrana sahip gösterge paneli ile de standart diğer modellerinden ayrılıyor. Dört farklı sürüş modu bulunan Cooper SE’nin, bu modlara göre değişken tema ve renklere bürünebilen renkli ekranından otomobille ilgili diğer sürüş bilgilerine de erişilebiliyor. Bataryaların da etkisiyle Cooper S 3 Kapı’ya göre sadece 145 kg daha ağır olan Cooper SE’nin 211 litrelik bagajı koltukların yatırılmasıyla birlikte 731 litreye kadar çıkıyor. Yüksek voltajlı batarya paketinin otomobilin zeminine yerleştirilmesi sayesinde Cooper SE’nin bagaj kapasitesinde herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. elektrikli araçları bende daha yararlı buluyorum ama peugeot araçlarını da çok seviyorum çok rahat ve konforlu oluyorlar umarım peugeot da bir gün elektrikli araç üretir de bende arada kalmaktan kurtulurum

  Yine ağa takıldınız ibret olsun diye yayınladım yediniz bizi yediniz. İlla ifşa etmemiz mi gerekiyor sizi ekşi sözlükte anlamıyorum.

 2. elektrikli araçları bende daha yararlı buluyorum ama peugeot araçlarını da çok seviyorum çok rahat ve konforlu oluyorlar umarım peugeot da bir gün elektrikli araç üretir de bende arada kalmaktan kurtulurum

  Pöjo’nun hastasıyız. 🇫🇷🦁

  Bunca yıldır eve Peugeot karabiber değirmeninden başka karabiber değirmeni girmemiştir.


  peugeot-paris-karabiber-degirmeni-10-cm.jpg

  Hâlen elektrikli arabası olmadığı için çevreye zehirli gazlar salmamak için kısa mesafelere Peugeot marka bisikletimle gidiyorum.


  Velo_Peugeot_Legend_Mobile%2019.jpg

  Botlar bir yana, geçmişte bayağı iyiydiler bisiklet konusunda. Şimdiki bisikletleri öyle mi bilmiyorum.
  Shimano vites kullanıyorlardı (çoğu marka buradan alıyor, bisikletin Aisin’i Denso’su).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu