Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Toplu zam; Benzin, motorin ve LPG’de fiyat artışı
Dünyada petrol fiyatları dengesizliğini sürdürüyor. Son gelen haberlere göre de ülkemizde tüm akaryakıt fiyatlarında yeni bir zamma gidildi.

Son günlerde küresel piyasalarda petrol fiyatları yine bir değişim yaşıyor. Son gelişmelere göre sürücüleri üzecek haber yetkililerden geldi. EPGIS‘in açıklamasında “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 18/04/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 10, Benzinde 15 Krş/Lt, Oto gaz’da 4 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” denildi.

Başkent Ankara’da ortalama 5,24 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,39 lira olmuş olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 5,10 liradan 5,25 liraya, İzmir’de 5,27 liradan 5,42 liraya artmış olacak. Ankara’da ortalama 5,16 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,26 liraya çıkacak. Motorinin litresi İstanbul’da 5,08 liradan 5,18 liraya, İzmir’de 5,19 liradan 5,29 liraya artacak.

Akaryakıt pompa fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler göz önüne alınarak anlık olarak değişebiliyor. Son günlerde yaşanan artış ve inişlerin kaynığını da bu olarak gösterebiliriz. Yapılan hesaplamalar sonucu elde edilen fiyatlar, şehir, dağıtıcı kurum ve serbest rekabet gibi başlıklar nedeni ile değişiklik gösterebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu