Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Salgın talebi arttırdı; Oto yıkamacılarda yer bulunmuyor!
Koronavirüs salgını sonrası artan temizlik gereksinimleri oto yıkamacılara yaradı. Sadece geçen ay talep neredeyse iki katı arttı.

Çin’de başlayan virüs, yönünü Avrupa’ya çevirince otomotiv sektörü bundan olumsuz yönde etkilendi. Duran fabrikalar azalan talepler adeta sektörün kabusu oldu. Ama bu durumdan pozitif etkilenenler de vardı. Salgın sebebi ile hijyene daha çok önem veren araç sahipleri otomobillerini daha temiz tutmaya başladı. Bu yüzden de sık sık oto yıkamacılara uğrar oldular. Son gelen verilere göre oto yıkamacılar geçen seneye göre 2 kat daha fazla iş yapmaya başladı bile.

Dijital Analist Serkan Akçaoğlu, “Artık insanlar evlerinden çıkıp tekrar dönene kadarki süreçte günlük hijyen zinciri oluşturacak şekilde hareket edip önlem alıyorlar. Bu zincirin halkalarından birini de araç temizliği oluşturuyor. Bu da pandemi öncesi yıkama sayılarına kıyasla bugün yüzde 85’e varan artışın yaşanmasının temel nedenleri arasında yer alıyor. Öte yandan, şirketlerin de hijyen konusunda daha bilinçli hale gelmesiyle yalnızca şahsi araçlar değil, şirket araçlarının da talepleri hızla artıyor. Bu noktada sektörün kurumsal taleplere de yanıt verebilmesi ve süreci sistematize etmesi büyük önem taşıyor”

“Oto yıkama sektörü, Türkiye’de faaliyet gösteren geleneksel iş alanlarının başında geliyor. Çoğu işletme birkaç kişinin çalıştığı, pek çoğunda bilgisayar dahi bulunmayan aile işletmelerinden oluşuyor. Sektörün 2 aylık süreçte kazandığı bu ciddi ivmenin sürdürülebilir hale getirilmesi için ise dijitalleşme şart. Özellikle de temasın risk taşımaya devam ettiği günümüzde, temassız ödeme çok büyük önem arz ediyor. Bu gibi inovasyonlara entegre olmak için ise sektörde gerekli altyapıların kurulması ve çeşitli teknolojilerden yararlanılması gerekiyor. Bu noktada şirket olarak bizler, QR kod ile ödeme yöntemiyle sürücünün oto yıkama hizmetini sıfır temasla almasını sağlıyor, tek tıkla pek çok araç hizmetine ulaşılmasına olanak tanıyan bir altyapı sunarak sektörün dijital dönüşümüne destek oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu