Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

İnternet üzerinden satılan en pahalı otomobil: Ferrari EnzoBir koleksiyoncu, çevrim içi yapılan bir açık arttırmada 2003 Ferrari Enzo için masraflar dahil 2.640.000 dolar ödedi. Bu Enzo’yu internet üzerinden satılan en pahalı otomobil haline getirdi.

Sadece 400 adet üretilen Ferrari Enzo, koronavirüs salgını nedeniyle yeniden organize edilerek internet üzerinden yapılan açık arttırmada ünlü müzayede evi RMSothebys’in ‘Yaza Sürüş’ etkinliğinin bir parçası olarak satışa çıktı.

Satışa çıkan Ferrari Enzo’nun resmi tahmini satış rakamı 2.6 ile 2.9 milyon dolar olarak gösterilmişti. Bu satışın özelliği ise alıcının aracı daha önce hiç görmeden bu fiyatı vererek bir rekorun kırılmış olması. Daha önceki rekor, 2.310.000 dolar’lık fiyatıyla 1985 model bir Ferrari 288 GTO’ya aitti fakat artık 2003 Ferrari Enzo, 2.64 milyon dolarlık fiyatı ile rekorun sahibi oldu.

Satışı gerçekleştirilen Ferrari Enzo’nun sadece 2.000 km yol yapmış olması dikkat çekiyor.

Fabrikadan çıktığı gibi görünen egzotik otomobil, teknik özelliklerine bakacak olursak Ferrari Enzo 100 km/s hıza 3 saniyenin sadece biraz üzerinde ulaşıyor. Ayrıca modelin maksimum hızı ise 355 km/s olarak ölçülmüş durumda.

Bu teknik verilere baktığımızda Ferrari Enzo’nun günümüzde bile bu rakamları ile oldukça etkileyici. Ferrari’nin bunu 2000’li yılların başında başarmış olması gerçekten inanılmaz. Ayrıca Ferrari Enzo, Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin ölümünden sonra yapılması ve kendi adını taşıması da ayrıca bir önem taşıyor.

Ferrari Enzo’nun ortaya konumlandırılan 6.0 litrelik atmosferik V12 motoru 660 beygir güç ve 657 Nm tork üretiyor. Satışa çıkan otomobil 6 ileri otomatikleştirilmiş şanzımana sahip.

Ferrari F12 Berlinetta Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu