Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Hız aşımına emsal karar; Mahkeme cezayı iptal etti
D-100 kara yolunda 88 kilometre/saatlik hız limitini 1 kilometre aştığı için 235 lira idari para cezasına çaptırılan sürücü için emsal karar çıkarıldı.

İstanbul’da duruşma giden bir avukat olan Okan İlmen, beklemediği bir trafik cezası ile karşılaştı. D-100 kara yolunda  “hız koridoru” uygulaması yapıldığı için  88 kilometre/saatlik hız limitini aşarak 89 kilometre/saat  ortalama hız ile yol alan sürücü 235 liralık idari para cezasına çarptırıldı. Ancak o karara itiraz etme kararı aldı. Okan İlmen daha sonra bu aşımın radar sistemlerinin ölçüm hassaslığının yeterli olmayacağından bile kaynaklanabileceğinin altını çizdi. Ayrıca 1 kilometrelik aşımın da tehlike yaratmadığı söylendi. Böylece önemli bir emsal karar ortaya çıktı.

Talebi inceleyen İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği sürücüyü haklı buldu. “Hava ve yol durumu gibi çevresel faktörler birlikte değerlendirildiğinde, 1 kilometre/saatlik hız aşımı makul sınırlar dahilinde kalmıştır. Bu haliyle itiraz yerinde görülmekle, başvurunun kabulüne karar vermek gerekmiştir.” denildi.

Konu ile ilili  Okan İlmen,

“Hız sınırı limiti yüzde 10 tolerans sınırıyla birlikte 88 kilometre/saattir. Hız sınırları içerisinde seyreden bir otomobilin tolerans sınırını 1 (bir) birimle aşmasının hakkaniyet gereğince makul sayılması ve EDS cihazının sağlıklı bir ölçüm yapmamış olma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Ben bir avukat olarak haksızlığı ortadan kaldırabildim. Vatandaşların da bu tip cezai uygulamalarla karşı karşıya kalmaları durumunda adalete güvenmelerini ve haklarını aramalarını tavsiye ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Ya bunun hassaslığının olmaması nedeniyle zaten %10 tolerans yok mu?

  82 limitli yolda 91 le ceza yiyip itiraz ediyo millet, e buranın limiti 90 değil ki 82 biz boşa mı 80-85e düşüyoruz, onlar her şeyi ucu ucuna kullanıyorsa risk alıyolar demektir %10 dan sonrasına itiraz kabul edilmemeli bence

  1. %10 tolerans yol şartlarında sollama vb durumlarda sürüş güvenliğinin sağlanabilmesi için verilmiş bir paydır. Cihaz ölçüm hatası için değil.
  2. Bence hız limitlerini 10 km daha arttıralım hız limiti yetersiz karar yerinde ve makul bir karar olmuş alkol yoksa yolun durumu + 30 geektiriyorsa insanlar firene basıp balata tüketmemeli yani yol yokuş aşagı hava yol müsayit neden frene basalım saçmalık otobanda firenemi basıyoruz ki? Bence bazı yerlerde +30 normal olmalı
 2. Bence saçma bir karar. Benim anladığım zaten %10 luk tolerans, sürücü, cihaz, çevre vs. gibi faktörlerden kaynaklanabilecek hatalar için konmaktadır. O toleransı da aşanın ceza yemesi normal. 1 birim aştı diye cezayı iptal edersek, 2 birim aşan da benimkini de iptal edin der. Oranın hız limiti zaten 80 ise, 88’e kadar tolerans konmuştur. Ben 89 yaptım deyince sen 1 birim aşmış olmuyorsunki. 9 birim aşmış oluyorsun. Ben anlamadım bu kararı.
 3. Yıllar önce "turuncu forum" konularında da böyle bir dava açarak kazanan bir arkadaş vardı. Hız limiti +%10 + 3km ye kadar dava açarak cezanın iptalini sağlamıştı. Sanırım %10+3km/h tolere edilebiliyor.
 4. 30 derece sicakta 10 arabadan en az 4’unde disleri sicaktan parcalanmis kis lastikleri goruyorum. Bir fren yapsa imkani yok guvenli mesafede duramaz. Ben demiyorum ki hiz cezasini mazur gorelim, kaldiralim, esnetelim. Neticede ikisi de ayri guvenlik unsuru iceriyor. Lakin bu ulkede yazilan hiz cezalarinin hic biri guvenligi saglamak icin yazilmiyor. Hiz limitinden cok daha tehlikeli durumlar olusturanlara hic bir denetim yapilmiyor. Hiz cezalari devletin gelir kapisi olarak gordugu bir uygulama haline gelmis. Sirf bu bakis acilarindan ve zihniyetlerinden dolayi hiz cezalarina islevsel bir gozle bakamaz hale geldim. Milletten para koparabilmenin en kolay yolu olarak gorulen bir uygulama haline getirildi.
 5. Ne ala memleket. Zaten %10 aşma hakkını vermiş devlet bunun fazlasını yok makine kalibresi falan fişman diyerek iptal etmek saçmalığın daniskasıdır. Bir tane akıllı adam çıkıp savunamamış şunlara karşı. Arabaların sapmasını ekleyince minimum 92-93 yazan ibreyle gidiyor 80 sınıra sahip yolda ama ceza iptal ediliyor. Analog ibrede bile hızı ayırt etmek çok kolayken böyle saçma sapan durumlara girmek çok acı. Sözde avukat olup adaleti savunacaklar, herkes koparabildiğiyle ilerliyor mükemmel bir durum.
  Trafik cezalarının her türünün oldukça gevşek uygulandığına inanıyorum. Hız cezasıdır, egzozdur, saçma sapan farlardır, makastır bunların hepsinin daha sık denetlenip çok daha ağır cezalarla uygulanması gerekiyor ki azıcık rahat edelim.
  1. Bu ve buna benzer yorumları yapabilecek kadar trafik ve otomobil bilgisine sahip olmayan bir hakimin verdiği bir karar olduğu çok açık.
  2. Bu iş deve çobanı ile şeytanın hesabına dönmüş. Nefsine uyup deveye çök sonra şeytana uydum de. Ne güzel dünya . Birde devletin gelir kapısı demezler mi gelde ölme. Kurallara uyup hızı aşmayacaksın ne ölecek ne ölüme sebebiyet vereceksin. Hakimin kararını uygun bulmadığım gibi asıl örnek olması gereken avukat efendimin itirazıda tamamen şovdur.
 6. Bugün 10 artı 3 tolore oluyorsa yarın 10 artı 4 diye devam etsin.Sonra doğal seleksiyonla ölelim hepimiz.Hız yapanlar ölsün geri kalanlar güzel güzel yaşayalım.Saçma bir karar.Güzel Ülkem Canım Ülkem.neden böyle yapıyorsun.
  1. Yüzde 10 u yüzde 35 yapacaksın soruna köklü çözüm getireceksin yol bazen bunu gerektiriyor 10 yetersiz ve saçma bir uygulama eski yollar araçlar için 10 belki makuldü ama şimdi yetersiz en az yüzde 35 olmalı
 7. İyi hoşta farzedelim itiraz ettik ve haksız bulunduk masraflar kime kitlenecek tabi ki bize e avukatta değiliz o zaman ne olacak paşa paşa ödeyin benden söylemesi
 8. Savunmayı yapan iyi yapmamış ya da ayrıntılı incelenmemiş, hız koridorunda anlık yaptığı hız ölçülmez, belli bir mesafede iki nokta arasında ortalama hız hesaplanır. 88 km/sa. ortalaması olan araç defalarca daha fazla hız limitini aşmıştır. Belki de 150- 200 km. hızlara çıktı. Ortalamayı düşürmek için bekledi. Taşıtların hız kadranları %4-5 civarı fazla gösterir ki itiraz eden kişi kadranda zaten daha fazla hız gördüğü halde ayağını gaz pedalından çekmemiş.
 9. Yazılan yorumlara katılmakla beraber D100 e 80 limit koyanı da ayrı tebrik etmek istiyorum. Hız cezalarında koyulan limitin insanları tatmin etmesi lazım. Verilen cezanın gelire göre caydırıcı olması lazım.
  D100 e hiç yoktan 100 limit bari koy 110 u geçene yaz tamam ama 80 nedir ya uykum gelir trafiği daha çok tehlikeye atarım
  Mis gibi otoyollarda hız limiti 130 sonra millet neden aşıyor diyorlar. Adam onu parası varsa zaten göze alıyor. 140 yap 154 ü geçene 5000TL yapıştır daha da zenginse 50.000TL yapıştır EyvAllah ama bu hız sınırları insanı otomobilden soğutuyor
 10. 56 ile ceza ödemiş aynı gerekçelerle itiraz hakkım olduğunu öğrenmiş ama ilgilenememiştim. Hız merakı olmayan kurallara riayet eden biri olarak Edirne şehir girişinde 56 km ile ceza yemek koymuştu.
 11. Tolerans neden var önce ona açıklık getirelim,
  80km/h hız sınırı olan bölünmemiş bir yolda önünüze 79km/h hızla giden bir araç geldi nasıl geçeceksiniz? 81 ile geçerseniz sollama 20-30 saniye sürer, bu yüzden tolerans verilmiştir, 88km hız ile sollar tekrar 80’e düşebilirsiniz, bu sırada radar 89 ölçerse ceza yemeniz adil mi?
 12. Hiz limitini kontrol edip ceza keseceginize,takip mesafesi korumayanlara veya sol seridi bosuna isgal edenleri neden tespit etmiyorlar. Sol serit sadece sollamak icin kullanilir ve orta veya sag serit bossa o seritten gidilir,bizimkiler 80 ile gitsede solda takili kaliyor. Bu sadece bizim ülke de böyle.
 13. Tolerans neden var önce ona açıklık getirelim,
  80km/h hız sınırı olan bölünmemiş bir yolda önünüze 79km/h hızla giden bir araç geldi nasıl geçeceksiniz? 81 ile geçerseniz sollama 20-30 saniye sürer, bu yüzden tolerans verilmiştir, 88km hız ile sollar tekrar 80’e düşebilirsiniz, bu sırada radar 89 ölçerse ceza yemeniz adil mi?

  Bölünmemiş yolda sollamada kaza riskini azaltmak için hız sınırı yok diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin

 14. Türkiyede hız sınırlamaları diye bir şey yok. Sadece para tuzağı var.
  Ben avrupanın bütün ülkelerini gezdim.
  Gidiş geliş yollarda 90 km, duble yollarda 110km, otobanlarda 120 – 130 bulgaristanda 140 km.
  Bunun dışında bir sınırlama yok.
  Türkiyede bir karadeniz turu yaptım. bazı ilçelerde 50.bazı ilçelerde 60, bazı ilçelerde 70 bazı ilçelerde 82 km.
  Bu ne yaaa.
  Yol aynı yol. Allahın dağı bayırı.
  Duble yolda gidiyorsun hız sınırı 110 değil mi?
  Değil işte karabük gerede arası duble yol. Her 500 metrede yaya geçidi ve hız sınırı 50 şaka gibi değil mi?
 15. Türkiyede hız sınırlamaları diye bir şey yok. Sadece para tuzağı var.
  Ben avrupanın bütün ülkelerini gezdim.
  Gidiş geliş yollarda 90 km, duble yollarda 110km, otobanlarda 120 – 130 bulgaristanda 140 km.
  Bunun dışında bir sınırlama yok.
  Türkiyede bir karadeniz turu yaptım. bazı ilçelerde 50.bazı ilçelerde 60, bazı ilçelerde 70 bazı ilçelerde 82 km.
  Bu ne yaaa.
  Yol aynı yol. Allahın dağı bayırı.
  Duble yolda gidiyorsun hız sınırı 110 değil mi?
  Değil işte karabük gerede arası duble yol. Her 500 metrede yaya geçidi ve hız sınırı 50 şaka gibi değil mi?

  O ilçelerde halk çocuğumuzun güvenliği deyip başvurduğu için yaya geçidi ve değişik hız sınırları var. Yol duble yol ama hız sınırı biraz artınca kazalar emin olun artıyor. Sınır 50 olunca takip edin bilen çoğu araç zaten 60-70 gidiyor. 70 olsa 90 ile gidecek çünkü yol 120 ile gitmeye dahi müsait. Asıl problem EDS. Bahsettiğiniz yerlerde EDS yok
  Karadenizdeki yollar Türkiyenin gerisine göre çok daha iyi durumda olduğundan bu sorun var. Yol güzel hız sınırı neden düşük sorusu doğuyor

 16. Türkiyede hız sınırlamaları diye bir şey yok. Sadece para tuzağı var.
  Ben avrupanın bütün ülkelerini gezdim.
  Gidiş geliş yollarda 90 km, duble yollarda 110km, otobanlarda 120 – 130 bulgaristanda 140 km.
  Bunun dışında bir sınırlama yok.
  Türkiyede bir karadeniz turu yaptım. bazı ilçelerde 50.bazı ilçelerde 60, bazı ilçelerde 70 bazı ilçelerde 82 km.
  Bu ne yaaa.
  Yol aynı yol. Allahın dağı bayırı.
  Duble yolda gidiyorsun hız sınırı 110 değil mi?
  Değil işte karabük gerede arası duble yol. Her 500 metrede yaya geçidi ve hız sınırı 50 şaka gibi değil mi?

  Hocam bilmiyorsun bari körü körüne eleştirip komik olma:
  Türkiye’de hız sınırı yerleşim yeri 50, sehirlerarasi yani gidiş geliş yolda 90, bölünmüş yolda 110, otobanda 120dir.
  Yerleşim yeri içinde ukome kararları ile arttirilabilecek üst limit 82 olarak belirlenmiştir, o yerlesim yerinin ukome kararina gore 50 de kalabilir, 60 da olabilir, 70 de.

 17. Öğrenciyken 56 ile ceza yiyip bütün bir aylık harçlığımı kaptırmıştım bu ceza iptal olursa hakkımı helal etmiyorum gerçi olmasa da etmiyorum
 18. 2918 S.K.T .K aynen şöyle der: geçme koşulları, yani sollama nedeniyle hızın artırılması trafik kusuru sayılmaz.
 19. Yüzde 10 u yüzde 35 yapacaksın soruna köklü çözüm getireceksin yol bazen bunu gerektiriyor 10 yetersiz ve saçma bir uygulama eski yollar araçlar için 10 belki makuldü ama şimdi yetersiz en az yüzde 35 olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu