Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Fahiş ikinci el otomobil fiyatlarına bakanlıktan inceleme
Ticaret Bakanlığı, koronavirüs pandemisi ve kredi teşvikleri sebebi ile artan ikinci el otomobil fiyatları konusunda çalışma başlatıyor.

Koronavirüs salgını tüm sektörlerdeki fiyatlara artış olarak etki etti. Otomotiv de bunu bire bir yaşadı. Lojistik problemleri sıfır otomobillerin ülkelere ulaşmasını engelledi. Üretimler de hali hazırda düşük kapasite ile çalışıyordu. Bir de bunların üzerine artan döviz kurları gelince araç fiyatları uçtu. Bu duruma bir nebze çare bulmak isteyen hükumet ise kredi teşvikleri ile sektörü hızlandırmak istedi. Teşvikler vatandaşı rahatlatacağına zora soktu. Çünkü ikinci el otomobil satıcıları fiyatları katladı. Şikayetçi olan vatandaşın sesini Bakanlık duydu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu ile ilgili, “Haksız fiyat artışına ilişkin 52 bin şikayet geldi, 17 bin firma için. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz. “

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu