FeaturedHaberler

Aldığı araç pert çıktı; Yeni emsal karar haberi
Bursa’da bir vatandaş piyasa fiyatından düşük aldığı otomobilinin ağır hasar kayıtlı olduğunu öğrendi. Mağduriyeti giderilmeyen sürücü yargıya başvurdu ve emsal bir karar elde etti.

Bursa’da yaşanan olay ile araç alırken ne kadar dikkat edilmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi. İkinci el bir araç alan vatandaş, sigorta yaptırmak istediği sırada aracının ağır hasar gördüğünü anladı. Noter vasıtası ile satıcısına gizli ayıp uyarısı yapan sürücü satıcıdan bir cevap alamadı ve ardından  Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak yargı, “Aracı piyasanın altında aldı, ağır hasar kaydını bilmesi gerekirdi” gerekçesi ile davanın reddine karar verdi. Sürücü kararı temyiz ederek emsal bir karar elde etti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ağır hasarlı aracın fiyatının ucuz olsa bile bir bilgilendirme yapılmadan satılmasının yasal olmadığını söyledi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, “Borçlar Kanununun 223. maddesi hükmüne göre, alıcı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılan da satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır. Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirim yapmayı ihmal ederse satılanı kabul etmiş sayılır. Adi bir muayene ile meydana çıkarılamayacak bir ayıp sonradan çıkarsa bunu da derhal satıcıya haber vermelidir. Aksi takdirde satılanı bu ayıplı hali ile kabul etmiş sayılır. Davacı öğrendiği gizli ayıbı noterden düzenlenen ihtarname ile davalıya bildirmiştir. Davacı gizli ayıp nedeniyle derhal satıcılara ihbarda bulunmakla satılanı, açıklanan kanun hükmü gereğince ayıplı haliyle kabul etmemiştir.” açıklamasında bulundu.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Yani sonuç olarak ne olmuş ? Temyiz kararı sonucunda alıcı haklı bulunmuş ama hüküm ne olmuş ? Para iadesi mi ? Satıcıya ceza mı ? Tazminat talebi mi nedir yani ?
 2. Yani sonuç olarak ne olmuş ? Temyiz kararı sonucunda alıcı haklı bulunmuş ama hüküm ne olmuş ? Para iadesi mi ? Satıcıya ceza mı ? Tazminat talebi mi nedir yani ?

  Temyizden dönmüş mahkeme yeniden bakıp karar verecektir Hocam. Benim bildiğim hukuki süreç böyle

 3. Temyizden dönmüş mahkeme yeniden bakıp karar verecektir Hocam. Benim bildiğim hukuki süreç böyle

  Ben anlamadım; adam Asliye Hukuk’a başvurmuş. Asliye de ‘ ağır hasar kaydını bilmesi gerekirdi ‘ diye karar vermiş. Adam da buna itiraz edip temyize gitmiş. Bunun sonucunda da Yargıtay 13.Hukuk Dairesi aracın fiyatı ucuz olsa da bilgilendirme yapılmalıydı diye satışın yasal olmadığını söyleyip açıklama yapmış. Yani bu noktada Yargıtay kararı sonrası dava tekrar mı görülecek ben onu anlayamadım.

 4. Ben anlamadım; adam Asliye Hukuk’a başvurmuş. Asliye de ‘ ağır hasar kaydını bilmesi gerekirdi ‘ diye karar vermiş. Adam da buna itiraz edip temyize gitmiş. Bunun sonucunda da Yargıtay 13.Hukuk Dairesi aracın fiyatı ucuz olsa da bilgilendirme yapılmalıydı diye satışın yasal olmadığını söyleyip açıklama yapmış. Yani bu noktada Yargıtay kararı sonrası dava tekrar mı görülecek ben onu anlayamadım.

  Hukukçu değilim ama benim bildiğim eğer Asliye Ceza verseydi Yargıtay cezanın miktarını değiştirir yada iptal edebilirdi fakat Yargıtay bu durumda hükmün gerekçesini yani davanın iptalini bozmuş. Böyle olunca Mahkeme yeniden görülür ve karar verilir diye biliyorum

 5. Hukukçu değilim ama benim bildiğim eğer Asliye Ceza verseydi Yargıtay cezanın miktarını değiştirir yada iptal edebilirdi fakat Yargıtay bu durumda hükmün gerekçesini bozmuş. Böyle olunca Mahkeme yeniden görülür ve karar verilir diye biliyorum

  Haberi ilk okuduğumda onu ben de tahmin ettim ama emsal karar çıktı deyince haberle bağdaşlaştıramadım. Neticede Yargıtay kararı bozmuş ama mahkeme tekrar görüldüğünde Asliye Ceza Yargıtay’ın yaptığı açıklamayı kabul etmeyebilir, hayır alıcı haksız diyebilir ve alıcının aleyhine dava sonuçlanabilir. Hani böyle bir ihtimal de var. Dava hala açık olduğu için sadece temyiz kararının emsal karar olarak haber yapılması garip geldi bana. O sebeple dava sonuçlanmış mı ne olmuş diye sormuştum.

 6. Haberi ilk okuduğumda onu ben de tahmin ettim ama emsal karar çıktı deyince haberle bağdaşlaştıramadım. Neticede Yargıtay kararı bozmuş ama mahkeme tekrar görüldüğünde Asliye Ceza Yargıtay’ın yaptığı açıklamayı kabul etmeyebilir, hayır alıcı haksız diyebilir ve alıcının aleyhine dava sonuçlanabilir. Hani böyle bir ihtimal de var. Dava hala açık olduğu için sadece temyiz kararının emsal karar olarak haber yapılması garip geldi bana. O sebeple dava sonuçlanmış mı ne olmuş diye sormuştum.

  Mahkeme 1 kez daha aynı kararı verebilir fakat Yargıtaydan %99 geri döner bu sefer başka şansı kalmaz
  Yargıtayın verdiği her yeni karar Emsal karar oluyor. Yani Mahkeme aynı şeyi söylese bile bu değişmeyecek. Mahkeme Yargıtayın emsal kararını dikkate alıp o yönde karar verecektir

 7. Mahkeme 1 kez daha aynı kararı verebilir fakat Yargıtaydan %99 geri döner bu sefer başka şansı kalmaz
  Yargıtayın verdiği her yeni karar Emsal karar oluyor. Yani Mahkeme aynı şeyi söylese bile bu değişmeyecek. Mahkeme Yargıtayın emsal kararını dikkate alıp o yönde karar verecektir

  Onu biliyorum da Yargıtay’ın verdiği karara mahkeme uyabilir yahut direnebilir. Mahkeme karara direnirse Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na bu sefer dosya gidiyor. Yani dediğin gibi büyük oranda Yargıtay’ın kararını mahkeme kabul edebilir ama diğer bir ihtimalde karara direnebiliyor da. O sebeple dava henüz tam anlamıyla sonuçlanıp karara bağlanmamış demiştim.

 8. Onu biliyorum da Yargıtay’ın verdiği karara mahkeme uyabilir yahut direnebilir. Mahkeme karara direnirse Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na bu sefer dosya gidiyor. Yani dediğin gibi büyük oranda Yargıtay’ın kararını mahkeme kabul edebilir ama diğer bir ihtimalde karara direnebiliyor da. O sebeple dava henüz tam anlamıyla sonuçlanıp karara bağlanmamış demiştim.

  Anlıyorum Hocam tabiki dediğiniz gibi olabilir. Benim demek istediğim öyle bile olsa Yargıtayın verdiği karar Emsal karardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu