FeaturedHaberler

Yerli otomobil ile birlikte yeni tip plakalara geçis mi olacak?
2021’de fabrika açılışı yapılacak olan ve ilk aracın ise 2022’de üretileceği yerli otomobille birlikte Türkiye’ de yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Yerli otomobil dönemiyle birlikte plakalarda da büyük bir değişim bekleniyor.

Otomotiv sektörü değişiyor, araçlar gelişiyor ve bununla birlikte yeni sistemler de devreye giriyor. Tüm dünyada araçların mekanik aksamı dışında, güvenlik önlemlerinde ve daha birçok noktada yeni çözümler kullanılıyor.

Ülkemiz plaka kullanımında alüminyum plakayı tercih ederken avrupa ve diğer dünya ülkeleri alüminyum plaka yerine artık tercihini pleksi plakadan yana kullanmaya başladı. Avrupa plaka pazarı şimdiden 700 milyon avroya ulaşmış durumda. Pazardaki en yüksek büyümeyi ise ticari araçlar oluşturuyor. Türkiye’ nin de yerli otomobille birlikte pleksi plaka kullanımına ve üretimine geçmesi bekleniyor. Büyüyen otomobil piyasasında yerli otomobille adından söz ettirmek isteyen ülkemiz, pleksi plaka dönemine geçerek yeni dönemde dünya araç plakası pazarından da payını almak istiyor.

Pleksi plakanın alüminyum plakaya göre avantajları nelerdir?

Estetik olarak pleksi plakanın daha güzel durmasının yanında,yazıcı teknolojisi ile yapıldığı için, harfler çok daha okunur ve net. Silinme veya kavlama olmaz çünkü harflerin üzerinde pleksi koruyucu bulunur. Mevcut kamera okuma sistemiyle kış aylarında oluşan kar ve çamurda araçların sadece yüzde 50’ sinin plakası okunabilmektedir. Pleksi plakada yüzey kaygan olduğu için, bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Pleksi plakada seri numarası bulunmasıise baskı yapan operatöre kadar bilenebilmesini sağlamaktadır.

Emniyet açısından diğer artı yönlere ise pleksi plakalarda hologram, QR kod sistemi, ve elektronik çip sistemi bulunmasını ekleyebiliriz.

Emniyet güçlerimizin işini kolaylaştıracak diğer bir özellik de motor plakalarında, alüminyum plakada olduğu gibi eğme ve bükme gibibir durumun teknik olarak mümkün olmamasıdır.

Ayrıca araç kazalarında pleksi plaka alüminyuma nazaran daha emniyetli ve daha hafif olduğu için daha çok tercih edilirken,plakanın pleksi olmasında dolayı pas tutmaması da sürücüler için büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

 

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Ben bu plakaları pek beğenmiyorum tasarım olarak. Ancak daha kullanışlı olduğu da bir gerçek. Bana kalırsa elektrikli araçlara yeşil plaka gibi uygulamalara da geçilebilir yerli arabayla birlikte. Gerçi elektrikli araç üretip devrim yapacağını söyleyip elektrikli araç bataryalarına ek vergi getiren tek ülkeyiz. Nasıl olacak bilemiyorum :)
 2. Ben bu plakaları pek beğenmiyorum tasarım olarak. Ancak daha kullanışlı olduğu da bir gerçek. Bana kalırsa elektrikli araçlara yeşil plaka gibi uygulamalara da geçilebilir yerli arabayla birlikte. Gerçi elektrikli araç üretip devrim yapacağını söyleyip elektrikli araç bataryalarına ek vergi getiren tek ülkeyiz. Nasıl olacak bilemiyorum :)

  Hocam benim okuduğum kadarıyla İthal bataryalara ek vergi getirildi. Vestelin İzmirde kuracağı Yerli Batarya Fabrikası ve Arge merkezi Kdv teşviği ve Mühendislere maaş desteği bile aldı diye biliyorum. Hatta Salcano ile Vestelin 50 mühendislik Pil Arge ekibi beraber Bisiklet pili geliştirdiler İzmirde ilk olarak o üretilecek. Yani Yerli üretimi teşvik edip korumak için alınmış bir önlem olarak biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

 3. Hocam benim okuduğum kadarıyla İthal bataryalara ek vergi getirildi. Vestelin İzmirde kuracağı Yerli Batarya Fabrikası ve Arge merkezi Kdv teşviği ve Mühendislere maaş desteği bile aldı diye biliyorum. Hatta Salcano ile Vestelin 50 mühendislik Pil Arge ekibi beraber Bisiklet pili geliştirdiler İzmirde ilk olarak o üretilecek. Yani Yerli üretimi teşvik edip korumak için alınmış bir önlem olarak biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen

  Yanlışınız var çünkü vergi yıl sonuna kadar açıklandı. Yani Ocak 2021 itibariyle “güya” kalkacak. Yerli üretim ise her şey yolunda giderse 2022’de başlayacak. Yerliyi korumak zaten yabancı ürünlere ek vergi getirmekle olmaz. O bence yerliyi korumak adı altında para toplamaya giriyor. Ayrıca çevreyi de korumak önemli. Dünyada elektrikli araçlara vergi bulunan tek ülkeyiz. Bu konuda yerli yabancı ayrımı da yok. Otomobil piyasasının hali ortada. Üretici bir ülke olarak bu halde olmak çok üzücü. Ne üretim ne çevre destekleniyor bu konuda bence.

 4. Yanlışınız var çünkü vergi yıl sonuna kadar açıklandı. Yani Ocak 2021 itibariyle “güya” kalkacak. Yerli üretim ise her şey yolunda giderse 2022’de başlayacak. Yerliyi korumak zaten yabancı ürünlere ek vergi getirmekle olmaz. O bence yerliyi korumak adı altında para toplamaya giriyor. Ayrıca çevreyi de korumak önemli. Dünyada elektrikli araçlara vergi bulunan tek ülkeyiz. Bu konuda yerli yabancı ayrımı da yok. Otomobil piyasasının hali ortada. Üretici bir ülke olarak bu halde olmak çok üzücü. Ne üretim ne çevre destekleniyor bu konuda bence.

  Gümrük vergisi geldi bataryalara. Bu da demek oluyor ki ithal edilen ürünleri kapsıyor. Benim okuduğum buydu yani başka bilgi varsa paylaşır mısınız merak ettim açıkçası.

 5. Gümrük vergisi geldi bataryalara. Bu da demek oluyor ki ithal edilen ürünleri kapsıyor. Benim okuduğum buydu yani başka bilgi varsa paylaşır mısınız merak ettim açıkçası.
  [/QUOTE

  İthal edilen ürünleri kapsıyor evet ancak şu an bir tane zaten lityum iyon pil üretimi yapılıyor mu Türkiye’de arabalar için? Diyelim ki sizin anladığınız gibi bu yerli üretim için bir teşvik niteliğinde. O zaman neden süresi yıl sonuna kadar? Yıl sonunda faaliyette olacak bir fabrika var mi? TOGG’un temeli daha yeni atıldı. Ya da yıl sonuna kadar herhangi bir yerli pil herhangi bir yerli arabada kullanılacak mı? Ayrıca ek vergi ile destek olunmaz. Sadece bazı ürünleri almak isteyen bazı vatandaşlar için ürünleri pahalı yapmış olursun. Rekabet olmadan gelişim olmaz. Arçelik Siemens’e ek vergi getirildiği için değil rekabet ettiği için büyüdü beyaz eşyada. Sonunda Siemens bile geldi Türkiye’de üretim yapıyor. Türk firmalarına, üretimlerine elbette yabancılara nazaran destek olunsun ancak vatandaş da mağdur edilmesin. Çevre de düşünülsün. Bu ülkede her şey ek vergi yoluyla çözülmesin. Konu başka yere kaymasın diye uzunca açıklayıp kapatayım istedim.

 6. İthal edilen ürünleri kapsıyor evet ancak şu an bir tane zaten lityum iyon pil üretimi yapılıyor mu Türkiye’de arabalar için? Diyelim ki sizin anladığınız gibi bu yerli üretim için bir teşvik niteliğinde. O zaman neden süresi yıl sonuna kadar? Yıl sonunda faaliyette olacak bir fabrika var mi? TOGG’un temeli daha yeni atıldı. Ya da yıl sonuna kadar herhangi bir yerli pil herhangi bir yerli arabada kullanılacak mı? Ayrıca ek vergi ile destek olunmaz. Sadece bazı ürünleri almak isteyen bazı vatandaşlar için ürünleri pahalı yapmış olursun. Rekabet olmadan gelişim olmaz. Arçelik Siemens’e ek vergi getirildiği için değil rekabet ettiği için büyüdü beyaz eşyada. Sonunda Siemens bile geldi Türkiye’de üretim yapıyor. Türk firmalarına, üretimlerine elbette yabancılara nazaran destek olunsun ancak vatandaş da mağdur edilmesin. Çevre de düşünülsün. Bu ülkede her şey ek vergi yoluyla çözülmesin. Konu başka yere kaymasın diye uzunca açıklayıp kapatayım istedim.

  Bataryalara vergi getiren tek ülkeyiz siz demişsiniz en başta, arkadaş da sadece ithal bataryalara vergi geldi demiş. Sizinki yanlış diğeri doğru bilgi.
  Sonuç olarak yerli bataryaya ek vergi yok. Evet yil sonuna kadar yok ancak bunu uzatmak da mümkün. Yöntem doğru mudur değil midir ayrı mevzu.

 7. Bataryalara vergi getiren tek ülkeyiz siz demişsiniz en başta, arkadaş da sadece ithal bataryalara vergi geldi demiş. Sizinki yanlış diğeri doğru bilgi.
  Sonuç olarak yerli bataryaya ek vergi yok. Evet yil sonuna kadar yok ancak bunu uzatmak da mümkün. Yöntem doğru mudur değil midir ayrı mevzu.

  mcb konuyu uzatmamak için muhtemelen cevap vermeyecek ama…

  Ortada yerli batarya olmadığına göre "bataryalara vergi getirildi cümlesinin" neresi yanlış? izah edebilir misiniz acaba.
  Yıl sonuna kadar batarya almak istersen; yerli malı alıp gelen ek zamdan etkilenmeyecek bir çözümün varda bizim mi haberimiz yok.
  Saçma sapan uygulamaları destek olmaya çabalayıp komik duruma düşüyorsunuz.

 8. mcb konuyu uzatmamak için muhtemelen cevap vermeyecek ama…

  Ortada yerli batarya olmadığına göre "bataryalara vergi getirildi cümlesinin" neresi yanlış? izah edebilir misiniz acaba.
  Yıl sonuna kadar batarya almak istersen; yerli malı alıp gelen ek zamdan etkilenmeyecek bir çözümün varda bizim mi haberimiz yok.
  Saçma sapan uygulamaları destek olmaya çabalayıp komik duruma düşüyorsunuz.

  Ben birşeyi desteklemiyorum, fikrimi söylüyorum, bu yüzden komik duruma düşme halini de yazılanları anlamayan tarafınıza iade ederim.
  Bir daha da birşey yazmayı düşünmüyorum zahmet edip cevap yazmayınız.

 9. mcb konuyu uzatmamak için muhtemelen cevap vermeyecek ama…

  Ortada yerli batarya olmadığına göre "bataryalara vergi getirildi cümlesinin" neresi yanlış? izah edebilir misiniz acaba.
  Yıl sonuna kadar batarya almak istersen; yerli malı alıp gelen ek zamdan etkilenmeyecek bir çözümün varda bizim mi haberimiz yok.
  Saçma sapan uygulamaları destek olmaya çabalayıp komik duruma düşüyorsunuz.

  @mcb nin yazdığı tam olarak şu: Elektrikli araç üretip devrim yapacağını söyleyip elektrikli araç bataryalarına ek vergi getiren tek ülkeyiz.

  Fakat üretilecek olan elektrikli aracın bataryasına vergi falan gelmedi. Aksine ithal bataryaya vergi getirildi yerli bataryayı üretecek olan Vestele ise teşvik verildi. Üreteceğimiz otomobilin bataryası Türkiyede üretileceği için bu vergiden muaf olmuş oluyor. Aynı zamanda Türkiyede elektrikli otomobil üretecek olan firmalarda bataryayı ithal etmek yerine Türkiyede üretmek veya Vestelden almaya teşvik edilmiş oluyor durum bu. Zira Vestel Yerli otomobilin yıllık üretim hedefi olan 175.000 den fazla 500.000 araçlık batarya üreteceğini açıkladı.
  Yani hem vergi gümrük vergisi dolayısıyla ithal ürüne gelmiş bu noktada yanlış bilgilendirme var. Hem de yapılan yorum hatalı. Velev ki yorum doğru dahi olsa Bilginin yanlışlığını ortaya koymakdan daha doğal bir şey olamaz.
  Aksine siz hoşlanmadığınız bir durumu yanlış bilgiyle anlatmayı mübah görerek komik duruma düşüyorsunuz

 10. @mcb nin yazdığı tam olarak şu: Elektrikli araç üretip devrim yapacağını söyleyip elektrikli araç bataryalarına ek vergi getiren tek ülkeyiz.

  Fakat üretilecek olan elektrikli aracın bataryasına vergi falan gelmedi. Aksine ithal bataryaya vergi getirildi yerli bataryayı üretecek olan Vestele ise teşvik verildi. Üreteceğimiz otomobilin bataryası Türkiyede üretileceği için bu vergiden muaf olmuş oluyor. Aynı zamanda Türkiyede elektrikli otomobil üretecek olan firmalarda bataryayı ithal etmek yerine Türkiyede üretmek veya Vestelden almaya teşvik edilmiş oluyor durum bu. Zira Vestel Yerli otomobilin yıllık üretim hedefi olan 175.000 den fazla 500.000 araçlık batarya üreteceğini açıkladı.
  Yani hem vergi gümrük vergisi dolayısıyla ithal ürüne gelmiş bu noktada yanlış bilgilendirme var. Hem de yapılan yorum hatalı. Velev ki yorum doğru dahi olsa Bilginin yanlışlığını ortaya koymakdan daha doğal bir şey olamaz.
  Aksine siz hoşlanmadığınız bir durumu yanlış bilgiyle anlatmayı mübah görerek komik duruma düşüyorsunuz

  Tartışmayı cidden uzatmak istemiyorum ama benim adıma konuştuğunuz -ve hatta adıma yanlış konuştuğunuz- için cevap vermek zorunda hissettim kendimi. Benim demek istediğimizi yanlı anlamışsınız. Anlatmak istediğim “tam olarak şudur”: Elektrikli araç bataryalarına vergi geldi. Bu bilgi, şu an yerli üretim olmadığından yanlış bir bilgi değildir zira şu an piyasadaki tüm ürünleri kapsamaktadır. Ayrıca elektrikli araç üretip devrim yaratma hedefindeki bir ülke için hedef nokta elektrikli araç piyasasının artmasıdır. Piyasa ne kadar artarsa ilgi de o kadar artar, satışlar da o kadar artar, altyapı ihtiyacı daha iyi belirlenir ve yapılır. Bu da elektrikli araçlara ve elektrikli araç bataryalarına vergi getiren dünyadaki tek ülke olarak olamaz. Tam tersine vergi avantajı ve devlet desteği ile olur. Yani bir ürün çok pahalı ise çok çok pahalı yerine çok pahalıya kimse yönelmez. Aynısı cep telefonu piyasasında olmakta şu an. Vestel kullananların oranı ortada. General Mobile, Casper silindi gitti. Yani anlatmak istediğim şey ek vergi hiçbir ekonomik modelde teşvik edici unsur değildir. Sadece zorlaştırıcı unsurdur. Haydi diyelim teşvik olarak düşünüldü, o vakit de uzun vadeli plan olarak gelmesi gerekir. Sonra bakarızlarla ekonomi de piyasa da düzenlenemez. Bu yanlış kararlar sonucu otomotiv piyasasının hali ortada. Hala dizele yöneliş olan tek tük birkaç ülkeden biriyiz. Markalar artık üretmekten vazgeçiyor ancak halk mecburen alıyor. Bunu teşvik olarak görmek ise bence bu tartışmadaki en “komik” kısım. Siz bu piyasadan (elektrikli özelinde de genelde de) memnunsanız zaten diyecek bir lafım yoktur.

 11. Tartışmayı cidden uzatmak istemiyorum ama benim adıma konuştuğunuz -ve hatta adıma yanlış konuştuğunuz- için cevap vermek zorunda hissettim kendimi. Benim demek istediğimizi yanlı anlamışsınız. Anlatmak istediğim “tam olarak şudur”: Elektrikli araç bataryalarına vergi geldi. Bu bilgi, şu an yerli üretim olmadığından yanlış bir bilgi değildir zira şu an piyasadaki tüm ürünleri kapsamaktadır. Ayrıca elektrikli araç üretip devrim yaratma hedefindeki bir ülke için hedef nokta elektrikli araç piyasasının artmasıdır. Piyasa ne kadar artarsa ilgi de o kadar artar, satışlar da o kadar artar, altyapı ihtiyacı daha iyi belirlenir ve yapılır. Bu da elektrikli araçlara ve elektrikli araç bataryalarına vergi getiren dünyadaki tek ülke olarak olamaz. Tam tersine vergi avantajı ve devlet desteği ile olur. Yani bir ürün çok pahalı ise çok çok pahalı yerine çok pahalıya kimse yönelmez. Aynısı cep telefonu piyasasında olmakta şu an. Vestel kullananların oranı ortada. General Mobile, Casper silindi gitti. Yani anlatmak istediğim şey ek vergi hiçbir ekonomik modelde teşvik edici unsur değildir. Sadece zorlaştırıcı unsurdur. Haydi diyelim teşvik olarak düşünüldü, o vakit de uzun vadeli plan olarak gelmesi gerekir. Sonra bakarızlarla ekonomi de piyasa da düzenlenemez. Bu yanlış kararlar sonucu otomotiv piyasasının hali ortada. Hala dizele yöneliş olan tek tük birkaç ülkeden biriyiz. Markalar artık üretmekten vazgeçiyor ancak halk mecburen alıyor. Bunu teşvik olarak görmek ise bence bu tartışmadaki en “komik” kısım. Siz bu piyasadan (elektrikli özelinde de genelde de) memnunsanız zaten diyecek bir lafım yoktur.

  Konudan konuya daldan dala öyle atlamışsınız ki mesajınızı okurken tabiri caizse boğuldum.
  Sonuç şu ki İthal bataryaya vergi getirildi Yerliye değil. Yerli Batarya hamleleri ise aksine Mühendis ve Kdv teşviği alıyor

 12. Ben birşeyi desteklemiyorum, fikrimi söylüyorum, bu yüzden komik duruma düşme halini de yazılanları anlamayan tarafınıza iade ederim.
  Bir daha da birşey yazmayı düşünmüyorum zahmet edip cevap yazmayınız.

  Yok yaaa.. Siz herkese istediğiniz gibi salça olacaksınız. Ben siz yazma diyince yazmıcam öyle mi?

  Ortada yerli batarya olmadığına göre "bataryalara vergi getirildi cümlesinin" neresi yanlış? izah edebilir misiniz acaba.

 13. Konudan konuya daldan dala öyle atlamışsınız ki mesajınızı okurken tabiri caizse boğuldum.
  Sonuç şu ki İthal bataryaya vergi getirildi Yerliye değil. Yerli Batarya hamleleri ise aksine Mühendis ve Kdv teşviği alıyor

  Bu zihniyetle "telefonlara" vergi getirildi. Zorlu bey efendi istedi ve oldu. Hadi el ele tutuşup savunun aynı şekilde, ithal telefonlara vergi geldi yerlilere vergi gelmedi diye. Vestel Venüs ala ala öldük ya..

 14. Beyler saygıyı korumamız gerektiğinin önemli altını çizerim.

  Ben burada kimsenin Türkiye’de üretilen pillerin vergiye tabi olduğu ile ilgili bir mesaj yazdığını görmedim ancak durmadan vergi yerliye değil ithale yerliye değil ithale yazılmış.

  Turkiye‘de su an itibari ile, 2020 Temmuz ayı itibari ile ELEKTRİKLİ ARAÇ PİLİ üretilmiyorsa, müşteri için tek yol ithal etmektir. Bu vergiyi de (şahsi görüşümdür) savunmak 2020 Temmuz ayı itibari ile mantıklı değildir. Ne zaman Türkiye’deki fabrikadan piller çıkar, müşteriler kullanabilir hale gelir o zaman bu vergi savunulabilir. Ki o zaman da iste bu rekabeti mi artırır, yabancı sermayeyi mi uzaklaştırır onlar ayrı muhabbet onlara hiç girmiyorum.

  Sonuca baglanamayacak bir şey tartışılıyor burada.

 15. Beyler saygıyı korumamız gerektiğinin önemli altını çizerim.

  Ben burada kimsenin Türkiye’de üretilen pillerin vergiye tabi olduğu ile ilgili bir mesaj yazdığını görmedim ancak durmadan vergi yerliye değil ithale yerliye değil ithale yazılmış.

  Turkiye‘de su an itibari ile, 2020 Temmuz ayı itibari ile ELEKTRİKLİ ARAÇ PİLİ üretilmiyorsa, müşteri için tek yol ithal etmektir. Bu vergiyi de (şahsi görüşümdür) savunmak 2020 Temmuz ayı itibari ile mantıklı değildir. Ne zaman Türkiye’deki fabrikadan piller çıkar, müşteriler kullanabilir hale gelir o zaman bu vergi savunulabilir. Ki o zaman da iste bu rekabeti mi artırır, yabancı sermayeyi mi uzaklaştırır onlar ayrı muhabbet onlara hiç girmiyorum.

  Sonuca baglanamayacak bir şey tartışılıyor burada.

  Elektrikli otomobil üretip devrim yapacağını söyleyenler elektrikli otomobil bataryalarına ek vergi getirdi demek Üretilecek olan elektrikli otomobilin bataryasına vergi geldi anlamı taşır. Yerli otomobile köstek olunuyor ey ahali demektir
  Siz bundan başka bir anlam çıkarıyorsanız nasıl bir zorlamayla çıkardığınızı merak ediyorum.

  Ben de gayet güzel yazdım.
  HAYIR Yerli otomobil üretip devrim yapacak olanlar yerli otomobilin bataryasına ek vergi getirmedi aksine bataryayı üretecek olan Vestele tıpkı TOGG A verdiği gibi Kdv ve Mühendis maaşı desteği veriyor. Yani bırak en vergiyi KDV bile almıyor

 16. Elektrikli otomobil üretip devrim yapacağını söyleyenler elektrikli otomobil bataryalarına ek vergi getirdi demek Üretilecek olan elektrikli otomobilin bataryasına vergi geldi anlamı taşır. Yerli otomobile köstek olunuyor ey ahali demektir

  Ben bundan başka bir anlam çıkartmadım. Anlamı siz çıkartıyorsunuz. Ben zaten üyenin bu söylemine ilişkin bir şey demedim.

  Şu anda Türkiye’de yerli otomobil pili üretiliyor mu? Üretilmiyor. O zaman bu vergi Türkiye’deki bütün pillere uygulanmış sayılır. Nokta. Bu kadar basit. Bu vergi de bu sebepten ötürü şu anda yerli otomobil teşviğini artırmak için değil, tam tersine elektrikli otomobillerin genel anlamda ülkede yayılmasını engeller.

  Bu da bizi çoğu konuda (özellikle hava kirliliği, emisyon) diğer ülkelerden geride tutar ve onlara yaklaşmamızı güçleştirir. Ben şu anda ülkede yerli otomobil pili üretiliyor olsa, zaten bu vergilendirmeye bir şey demem. O zaman daha önceden de söylediğim gibi, başka konular tartışılır.

  Vergi çıkartmaktan kolay bir şey yok günümüzün yönetim sisteminde. VESTEL ilk pilleri banttan indirir, aynı gece vergiyi çıkartırsınız.

  Benim konuştuğum ve üyenin görüşüne katılım nokta budur. Kendisinin söylediği cümleye ilişkin benim bir yorumum yok. Ama ben bu tartışmayı baştan sona 2 kez okudum, yerli otomobile köstek olunduğuna ilişkin bir söylem veya anlam çıkartamadım. Bir şeyden elbet bir anlam çıkartmak isterseniz, çıkartırsınız. O kolay. Ben objektif olarak uzaktan baktığımda göremiyorum.

 17. Ben bundan başka bir anlam çıkartmadım. Anlamı siz çıkartıyorsunuz. Ben zaten üyenin bu söylemine ilişkin bir şey demedim.

  Şu anda Türkiye’de yerli otomobil pili üretiliyor mu? Üretilmiyor. O zaman bu vergi Türkiye’deki bütün pillere uygulanmış sayılır. Nokta. Bu kadar basit. Bu vergi de bu sebepten ötürü şu anda yerli otomobil teşviğini artırmak için değil, tam tersine elektrikli otomobillerin genel anlamda ülkede yayılmasını engeller.

  Bu da bizi çoğu konuda (özellikle hava kirliliği, emisyon) diğer ülkelerden geride tutar ve onlara yaklaşmamızı güçleştirir. Ben şu anda ülkede yerli otomobil pili üretiliyor olsa, zaten bu vergilendirmeye bir şey demem. O zaman daha önceden de söylediğim gibi, başka konular tartışılır.

  Vergi çıkartmaktan kolay bir şey yok günümüzün yönetim sisteminde. VESTEL ilk pilleri banttan indirir, aynı gece vergiyi çıkartırsınız.

  Benim konuştuğum ve üyenin görüşüne katılım nokta budur. Kendisinin söylediği cümleye ilişkin benim bir yorumum yok. Ama ben bu tartışmayı baştan sona 2 kez okudum, yerli otomobile köstek olunduğuna ilişkin bir söylem veya anlam çıkartamadım. Bir şeyden elbet bir anlam çıkartmak isterseniz, çıkartırsınız. O kolay. Ben objektif olarak uzaktan baktığımda göremiyorum.

  Benim düşüncem objektif olmadığınız yönünde zira ben Paragrafta Anlam konusunu iyi bildiğini düşünen biri olarak o paragrafın bir üst mesajda yazdıklarımı gayet ifade ettiğini düşünüyorum bal gibi de Ey ahali elektrikli otomobil üretip devrim yapacak olanlar vergi getirip köstek oluyor demektir.

  Tamamdır sizin fikriniz bu katılmasamda uzatmak istemiyorum

 18. Benim düşüncem objektif olmadığınız yönünde zira ben Paragrafta Anlam konusunu iyi bildiğini düşünen biri olarak o paragrafın bir üst mesajda yazdıklarımı gayet ifade ettiğini düşünüyorum bal gibi de Ey ahali elektrikli otomobil üretip devrim yapacak olanlar vergi getirip köstek oluyor demektir.

  Tamamdır sizin fikriniz bu katılmasamda uzatmak istemiyorum

  Yazdıklarımı iyi okumuyorsunuz, canınız sağolsun. O sizin görüşünüz. Tekrar yazıyorum, ben üyenin o cümlesiyle ilgili bir yorumda bulunmadım. Kendisi o cümlesi haricinde farklı açıklamalar da da bulundu ve ben kendisinin vergilendirmeyle ilgili olan görüşüne katılıyorum :)

  Ben olayın biraz şu tarafına odaklanıyorum, sadece yerli elektrikli otomobil üretmek ile olmaz. Tabi ki yerli otomobil üretilsin ve buna özel teşvikler uygulansın, biz de böylece alalım. Ancak elektrikli otomobil bunun yanı sıra günümüz kaynaklarının hızlıca tükendiği dünyamızda bir an önce popülerleşmesi gereken bir araç tipidir. Yerli elektrikli araç üretmenin yanı sıra, markası ne olursa olsun başka elektrikli araçlarında bir an önce ülkemize girmesi gerekmektedir.

  TOGG’un segmenti belirtildiği itibari ile üst segmenttir. Bu kapsamda düşük-orta gelirli vatandaşların bu aracı almakta sıkıntı çekeceğini düşünüyorum. İşte onlar için de, diğer markaların gerekli açığı kapatması gerekmektedir. Ancak eğer ucuz olması tasarlanan yabancı elektrikli araçlar ülkemize yüksek fiyattan girerse (vergilendirme sebebi ile) ve TOGG’da doğal olarak yüksek bir fiyatta olacağından ötürü vatandaş yine çareyi eski havayı kirleten dizel araçlarda bulacak.

 19. Özet: İthal pile vergi geldi, yerli pil yok, tüm pillere vergi geldi.

  Ekleme: plakaların yazı fontu güzel olur inş

 20. Yazdıklarımı iyi okumuyorsunuz, canınız sağolsun. O sizin görüşünüz. Tekrar yazıyorum, ben üyenin o cümlesiyle ilgili bir yorumda bulunmadım. Kendisi o cümlesi haricinde farklı açıklamalar da da bulundu ve ben kendisinin vergilendirmeyle ilgili olan görüşüne katılıyorum :)

  Ben olayın biraz şu tarafına odaklanıyorum, sadece yerli elektrikli otomobil üretmek ile olmaz. Tabi ki yerli otomobil üretilsin ve buna özel teşvikler uygulansın, biz de böylece alalım. Ancak elektrikli otomobil bunun yanı sıra günümüz kaynaklarının hızlıca tükendiği dünyamızda bir an önce popülerleşmesi gereken bir araç tipidir. Yerli elektrikli araç üretmenin yanı sıra, markası ne olursa olsun başka elektrikli araçlarında bir an önce ülkemize girmesi gerekmektedir.

  TOGG’un segmenti belirtildiği itibari ile üst segmenttir. Bu kapsamda düşük-orta gelirli vatandaşların bu aracı almakta sıkıntı çekeceğini düşünüyorum. İşte onlar için de, diğer markaların gerekli açığı kapatması gerekmektedir. Ancak eğer ucuz olması tasarlanan yabancı elektrikli araçlar ülkemize yüksek fiyattan girerse (vergilendirme sebebi ile) ve TOGG’da doğal olarak yüksek bir fiyatta olacağından ötürü vatandaş yine çareyi eski havayı kirleten dizel araçlarda bulacak.

  Nedense hep sözlerimizin anlaşılmadığını yazmak zorunda kalıyoruz. Burada bir kasıt olduğunu düşünmeye başladım. Yazdığım ve anlatmak istediğim şey aslında gayet net: verginin amacı sadece para toplamak. Bu da zaten az olan elektrikli araç piyasasını bitirmeye yol açıyor. Bu da elektrikli araç üretmek isteyen bir ülke için saçmalık. Hele de dünyanın hiçbir ülkesi bu tarz bir vergi koymazken iyice saçmalık. Hele otomobil piyasası can çekişirken daha da saçmalık. Daha nasıl anlatabilirim bilemiyorum ancak bildiğim bir şey var anlamak istemeyene bir şey anlatmak imkansız. Canları sağolsun bu kafayla Türkiye Vestel’in cep telefonu piyasasındaki dünya liderliği gibi elektrikli araç piyasasında da dünya liderliği alır. Umarım yanılan ben olurum hepimiz rahat rahat TOGG benzeri arabalara bineriz bir kaç yıla :)

 21. Madem İthal bataryalara getirilen verginin doğruluğu tartışılıyor En başında da yazdığımı biraz açayım Bu konuda nasıl kötüler itibarsızlaştırırım tarzı bir bakış açısının tezahürü var. Plakadan pil vergisine gelebilmek için de zaten tam da böyle bir bakış açısına ihityaç var

  Öncelikle Getirilen Bataryalara gümrük vergisi İthal edilecek elektrikli otomobilleri kapsamıyor burayı netleştirelim. Sonuç olarak otomobil bir bütün halinde geliyor ve bataryası ne kadar ondan ek vergi alacağız demiyorlar. Yani Ucuza gelecek olan ithal elektrikliler için değişen bir şey yok

  Ayrıca Otomobil ihracatı, İthalatından fazla bir ülkeyiz. Ciddi miktarda üretim yapılıyor. Türkiye burada Vestel dışındaki yabancı firmalarada Batarya fabrikası kurun diyerek sopa gösteriyor. Zira Çinli firmalar bu konuda çok yavaş davranıyorlar. Devlet sadece yerli otomobile batarya üretmek istemiyor zaten Vestelde 500.000 araçlık bir kapasite öngördü. Üstüne sadece Vestel değil başka fabrikalara da ihtiyaç var çünkü yine Zorlu grubunun alt şirketi Meka Madencilik Avrupanın En Büyük Nikel-Kobalt İşletme tesisini kurdu kapasitesini de 4 kat arttırmayı planlıyor. Yine Meka Madencilik bataryalarda kullanılacak alternatif metaller için de İşletme Tesisleri yatırımı yapıyor.

  Amaç para kazanmak olsa %1.3 gibi komik bir miktarda vergi getirilmezdi. Bunu anlayabilmek zor değil tıpkı Nasıl kötülerim nasıl istemem acaba nereden vursam derdine düşmenin zor olmaması gibi

 22. Madem İthal bataryalara getirilen verginin doğruluğu tartışılıyor En başında da yazdığımı biraz açayım Bu konuda nasıl kötüler itibarsızlaştırırım tarzı bir bakış açısının tezahürü var. Plakadan pil vergisine gelebilmek için de zaten tam da böyle bir bakış açısına ihityaç var

  Öncelikle Getirilen Bataryalara gümrük vergisi İthal edilecek elektrikli otomobilleri kapsamıyor burayı netleştirelim. Sonuç olarak otomobil bir bütün halinde geliyor ve bataryası ne kadar ondan ek vergi alacağız demiyorlar. Yani Ucuza gelecek olan ithal elektrikliler için değişen bir şey yok

  Ayrıca Otomobil ihracatı, İthalatından fazla bir ülkeyiz. Ciddi miktarda üretim yapılıyor. Türkiye burada Vestel dışındaki yabancı firmalarada Batarya fabrikası kurun diyerek sopa gösteriyor. Zira Çinli firmalar bu konuda çok yavaş davranıyorlar. Devlet sadece yerli otomobile batarya üretmek istemiyor zaten Vestelde 500.000 araçlık bir kapasite öngördü. Üstüne sadece Vestel değil başka fabrikalara da ihtiyaç var çünkü yine Zorlu grubunun alt şirketi Meka Madencilik Avrupanın En Büyük Nikel-Kobalt İşletme tesisini kurdu kapasitesini de 4 kat arttırmayı planlıyor. Yine Meka Madencilik bataryalarda kullanılacak alternatif metaller için de İşletme Tesisleri yatırımı yapıyor.

  Amaç para kazanmak olsa %1.3 gibi komik bir miktarda vergi getirilmezdi. Bunu anlayabilmek zor değil tıpkı Nasıl kötülerim nasıl istemem acaba nereden vursam derdine düşmenin zor olmaması gibi

  Madem İthal bataryalara getirilen verginin doğruluğu tartışılıyor En başında da yazdığımı biraz açayım Bu konuda nasıl kötüler itibarsızlaştırırım tarzı bir bakış açısının tezahürü var. Plakadan pil vergisine gelebilmek için de zaten tam da böyle bir bakış açısına ihityaç var

  Öncelikle Getirilen Bataryalara gümrük vergisi İthal edilecek elektrikli otomobilleri kapsamıyor burayı netleştirelim. Sonuç olarak otomobil bir bütün halinde geliyor ve bataryası ne kadar ondan ek vergi alacağız demiyorlar. Yani Ucuza gelecek olan ithal elektrikliler için değişen bir şey yok

  Ayrıca Otomobil ihracatı, İthalatından fazla bir ülkeyiz. Ciddi miktarda üretim yapılıyor. Türkiye burada Vestel dışındaki yabancı firmalarada Batarya fabrikası kurun diyerek sopa gösteriyor. Zira Çinli firmalar bu konuda çok yavaş davranıyorlar. Devlet sadece yerli otomobile batarya üretmek istemiyor zaten Vestelde 500.000 araçlık bir kapasite öngördü. Üstüne sadece Vestel değil başka fabrikalara da ihtiyaç var çünkü yine Zorlu grubunun alt şirketi Meka Madencilik Avrupanın En Büyük Nikel-Kobalt İşletme tesisini kurdu kapasitesini de 4 kat arttırmayı planlıyor. Yine Meka Madencilik bataryalarda kullanılacak alternatif metaller için de İşletme Tesisleri yatırımı yapıyor.

  Amaç para kazanmak olsa %1.3 gibi komik bir miktarda vergi getirilmezdi. Bunu anlayabilmek zor değil tıpkı Nasıl kötülerim nasıl istemem acaba nereden vursam derdine düşmenin zor olmaması gibi

  Ucuza gelen ithal elektrikliler diye bir şey yok zira dünyanın elektrikli otomobillere vergi alan tek ülkesiyiz :) Dolayısıyla dünyada en pahalı elektrikliler bizde. Bu durum TOGG’u da kapsamakta. Dediğiniz gibi bu konuda değişen hiçbir şey yok maalesef. Zaten markalar bu nedenle birçok modeli getirmiyor bile.

  Otomobil piyasasında 1 milyondan 300bin’e gerileyen yıllık satış adedi, ikinci elin durumu ortada. Bizimle benzer nüfustaki Almanya’da sadece Aralık ayında satılan binek araç adedi bu. Bundan dolayı ihracatımız ithalattan fazla olabilir mi mesela? Bu kadar az araç satılan bir ülkede ihracatın ithalattan fazla olması ne kadar övünülecek bir durumdur? Kaldı ki burada da işler iyiye gitmiyor. VW yatırımı durdurdu. Honda çekildi vs.

  Ayrıca Çin’in batarya üretiminde yavaş davrandığının kaynağı nedir? NIO (Çinli elektrikli araba üreticisi) tasarım şefi okul arkadaşım. Kendisine göre durum hiç de böyle değil örneğin. Tesla gigafactory yatırımları ile meşgul. Sadece Şangay Fabrikası’nda yılda 1.5 milyon araç (Model S, orta düşük menzilli 14 milyon araca kadar) kapasiteleri var. Yine Çin şu an batarya konusunda dünyanın %62 ile en büyük pazarı. Öyle ki 2025’te en az 5.9 milyon elektrikli araç için batarya üretimi yapacaklar. Geçen seneyi ise %9.3 büyüme ile kapadılar. Türkiye’deki ilk pil üreticisi olacak Zorlu Holding yani Vestel’in ise bu konudaki ortağı yine bir Çinli şirket GSR Capital. Bir şeyler söylerken destekli söylerseniz insanları yanıltmamış olursunuz. 2019 yılında dünyada satılan 2 milyon 209 bin 831 elektrikli aracın sadece 222’si Türkiye’de satıldı. Yani %0,01 küresel pazar payı var. 222 araç satılan bir pazarda sorarım kim altyapı yatırımı yapar?

  Bütün bunlara rağmen ek vergide amacın para kazanmak değil de teşvik olduğunu savunduğunuz bir ortamda ben pes diyorum. Ek vergilerle teşviki savunabilmeyi zaten havsalam almıyor. Size mutlu mesut piyasalar.

  TOGG bir gün piyasaya çıkarsa -ki gönülden isterim çıkıp bizi gururlandıracak işler yapmasını- o zaman görürüz bu savunduğunuz teşvikin ne işe yaradığını. Ben bu konuda yanılmayı çok isterim. Kötülemeye, itibarsızlaştırmaya falan da çalışmıyorum. Gördüğüm yanlışları söylüyor, hepimizin vergisi ile yapılan yatırımları dikkatli takip ediyorum. Bu da bir vatandaş olarak hoşunuza gitse de gitmese de en doğal hakkım.

 23. Ucuza gelen ithal elektrikliler diye bir şey yok zira dünyanın elektrikli otomobillere vergi alan tek ülkesiyiz :) Dolayısıyla dünyada en pahalı elektrikliler bizde. Bu durum TOGG’u da kapsamakta. Dediğiniz gibi bu konuda değişen hiçbir şey yok maalesef. Zaten markalar bu nedenle birçok modeli getirmiyor bile.

  Otomobil piyasasında 1 milyondan 300bin’e gerileyen yıllık satış adedi, ikinci elin durumu ortada. Bizimle benzer nüfustaki Almanya’da sadece Aralık ayında satılan binek araç adedi bu. Bundan dolayı ihracatımız ithalattan fazla olabilir mi mesela? Bu kadar az araç satılan bir ülkede ihracatın ithalattan fazla olması ne kadar övünülecek bir durumdur? Kaldı ki burada da işler iyiye gitmiyor. VW yatırımı durdurdu. Honda çekildi vs.

  Ayrıca Çin’in batarya üretiminde yavaş davrandığının kaynağı nedir? NIO (Çinli elektrikli araba üreticisi) tasarım şefi okul arkadaşım. Kendisine göre durum hiç de böyle değil örneğin. Tesla gigafactory yatırımları ile meşgul. Sadece Şangay Fabrikası’nda yılda 1.5 milyon araç (Model S, orta düşük menzilli 14 milyon araca kadar) kapasiteleri var. Yine Çin şu an batarya konusunda dünyanın %62 ile en büyük pazarı. Öyle ki 2025’te en az 5.9 milyon elektrikli araç için batarya üretimi yapacaklar. Geçen seneyi ise %9.3 büyüme ile kapadılar. Türkiye’deki ilk pil üreticisi olacak Zorlu Holding yani Vestel’in ise bu konudaki ortağı yine bir Çinli şirket GSR Capital. Bir şeyler söylerken destekli söylerseniz insanları yanıltmamış olursunuz. 2019 yılında dünyada satılan 2 milyon 209 bin 831 elektrikli aracın sadece 222’si Türkiye’de satıldı. Yani %0,01 küresel pazar payı var. 222 araç satılan bir pazarda sorarım kim altyapı yatırımı yapar?

  Bütün bunlara rağmen ek vergide amacın para kazanmak değil de teşvik olduğunu savunduğunuz bir ortamda ben pes diyorum. Ek vergilerle teşviki savunabilmeyi zaten havsalam almıyor. Size mutlu mesut piyasalar.

  TOGG bir gün piyasaya çıkarsa -ki gönülden isterim çıkıp bizi gururlandıracak işler yapmasını- o zaman görürüz bu savunduğunuz teşvikin ne işe yaradığını. Ben bu konuda yanılmayı çok isterim. Kötülemeye, itibarsızlaştırmaya falan da çalışmıyorum. Gördüğüm yanlışları söylüyor, hepimizin vergisi ile yapılan yatırımları dikkatli takip ediyorum. Bu da bir vatandaş olarak hoşunuza gitse de gitmese de en doğal hakkım.

  Türkçe Konu Anlatımlı bir kitap alıp Paragrafta Anlam çalışın derim zira siz yazılanları anlayamıyorsunuz. Tek bir noktada bu durumu örneklendirip cevap vermenin boşa olduğu sizinle olan iletişimi sonlandırıyorum.
  Bakın Çinli firmalar Türkiyeye fabrika yatırımında yavaş davranıyor Türkiyeye. Kendi ülkelerinde yaptıkları yatırımları sağır sultan biliyor merak etmeyiniz.
  Siz %1.3 lük vergi ile bitirilen elektrikli otomobil piyasası hikayenizi çocuklara anlatınız

 24. Anlaşılan konu bir yere varmayacak. Dönüp dolaşıp aynı yere geliyor. Bir adım ilerleme yok. Zaten başlıkla da alakasız.
  Kilitliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu