FeaturedHaberler

İkinci el otomobil fiyatları artmaya devam ediyor
Uzmanlar, ikinci el otomobil fiyatlarında mart ikinci yarı itibarıyla yakalanan artışın nisan ayı genelinde devam ettiğini ve mayıs ayında da yükselme eğilimindede olduğunu söylüyor.

 Son üç ayda fiyatların arttığını belirten  Emre Ayyıldız, “Kasım 2020’den Şubat 2021’in sonuna kadar olan dönemde ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 13-14 seviyesinde düşüş yaşandı. Fiyatlardaki düşüş eğilimi mart ayının ilk yarısında da sürdü ancak mart ayı geneline baktığımızda yüzde 1,6 artış gözlemliyoruz. Nisan ayında da yüzde 3,63 artan fiyatlar, mayıs ayında neredeyse yüzde 1 oranında arttı. İkinci elde fiyatlar yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde yükseliyor. Amerika’da sadece nisan ayında ikinci el araç fiyatları yüzde 10 arttı.  Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere rağmen yaşanan bu fiyat artışında sıfır otomobil pazarındaki tedarik sorunu, üretim problemleri, avro kurunda yaşanan artış gibi farklı değişkenlerin etkisi bulunuyor. Fiyatların haziran ayında da artmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ocak ve nisan ayları arasında 1 milyon 871 bin 584 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldığını kaydeden Emre Ayyıldız, “Mart ayında 574 bin 198, nisan ayında ise 510 bin 20 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın ilk dört aylık dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 23’lük bir daralma olduğunu söyleyebiliriz. Kısıtlamalar ve kapanma sebebiyle ikinci el otomobil satışlarında beklentimize paralel olarak düşüş yaşandı fakat bu dönemde araç arzının azlığına rağmen kısıtlama sonrası fiyatların artacağı düşüncesiyle satın alma kararını ertelemeyenler sayesinde düşüşün daha ciddi boyutlara ulaşması engellendi. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin ardından kademeli de olsa yaşanan normalleşme adımları, aşılama süreci ve aynı zamanda yaz aylarının gelmesiyle otomotive olan talebin yeniden oluşmaya başlayacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. E normal. Bütün test çekenler taliant denen tipsiz sevimsiz kalitesiz boş tenekeyi pofpofluyor. Hatta yetinmeyip egea ile kıyaslama cehaletine düşenler var. Hatta daha da ileriye gidip uygun fiyatlı seçenek diyenler bile var. Vergisiz hali bile euro vs bahane edilmeksizin pahalı. O ve onun gibi saçma sapan arabalara para vermektense insanlar bunca para veriyorum şunu alırım diye düşünüyordur. Halen daha 2005 km si uçmuş lagunamdan beni vazgeçirebilecek 20-30 ekleyip şunu alırım diyebileceğim bir araba yok. Ama alırsamda bu saçma sapan arabalara sırf sıfır diye beş kuruş vermem şahsen ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu