FeaturedHaberler

2021 yılında Türkiye’nin en çok satan otomobil markası Fiat oldu
Fiat markası, toplam pazarda sürdürdüğü liderliğini, mayıs ayında da korudu. İlk 5 ayda, hem otomobil ve hem de toplam otomotiv pazarının en çok tercih edilen markası oldu. 

Egea Model Ailesi’nin yanında Doblo ile Fiorino modellerinin de performansıyla dikkat çeken marka 2021 yılının ilk 5 ayında gerçekleştirdiği 47 bin adet otomobil ve hafif ticari araç satışı ile yüzde 15’lik Pazar payı elde etti. Lansmanından bugüne Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olan Egea Sedan’ın satış adedi mayıs ayında 5 bin 250 adet olurken, Egea Cross dahil tüm model ailesinin 5 aylık satış rakamı ise 31 bin 615 adet olarak gerçekleşti. 

 Mayıs ayında toplam otomotiv pazarının yüzde 18’lik kısmını tek başına Fiat markasının oluşturduğunu vurgulayan Aytaç, “2015 yılının Ekim ayında satışa sunduğumuz Fiat Egea, liderliğini  sürdürüyor. Egea model ailemiz, lansmanından bu yana toplam 300 bin adeti aşan bir satış başarısı elde etti.” açıklamasında bulundu.  

Egea Cross mayıs ayında en çok satan Crossover 

Aileye yeni katılan Egea Cross’a da çok kuvvetli bir talep olduğunu aktaran Aytaç “Yenilenen Egea Ailesi, kendi segmentinin en üst seviyesinde teknoloji ve konfor sunuyor. Tüm versiyonlara üst donanım seviyesi de dahil olmak üzere dengeli bir talep var. Mayıs ayında Egea Cross da segmentinde lider durumda. Türk tüketicisinin çok beğendiği Cross’a olan ilginin artarak devam edeceğine inanıyoruz.” dedi. 

Doblo ve Fiorino da Liderlikte Önemli Paya Sahip  

İlk beş ayda olduğu gibi mayıs ayında da Fiat markasının satışlarının da yine yüzde 96’sının yerli üretimden oluştuğuna dikkat çeken Aytaç, “Yenilenen Fiat Egea’nın başarısının yanında hafif ticari araç modellerimizin de performansımıza çok önemli bir katkısı var. Fiat Professional Ailesi’nin Tofaş’ta üretilen üyeleri Doblo, Fiorinobirllikte sınıflarının önde gelen modelleri olmayı sürdürüyorlar.  Uzun yıllardır tüketicinin beğenisini kazanan Fiat Doblo ve Fiorino ile minivan segmentinin de en çok tercih edilen markası olduk.” diye konuştu.  

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tüm versiyonlara talep var demişler de satmıyorlar ki. Umduğunu değil bulduğunu alacaksın. Egea düşünene zorla Cross satıyorsunuz, tabi sınıf lideri olur. HB kasayı 1,6 dizelle alamıyorsun. Gelmiyormuş. 1,6 istiyorsan ise illa Cross alacaksın. Hadi sedan olsun desen urban gelmiyormuş. Sedanı illa lounge donanım alacaksın. Şimdi otomatik çıkarsınlar manueli kaldırırlar önceden yaptıkları gibi. 1,6 dizelin manueli gelmiyor demeye başlarlar. Türk tüketicisi sever dayatmayı. Her zaman bayi daha iyi bilir kendisi için en uygun otomobilin hangisi olduğunu. Avrupa’da dizel satışı artık çok düşük. Tofaş, dizel HB ayıramıyor mu şimdi Türkiye pazarı için? 2000’li yıllara kadar Şahin’i, Toros’u sıfır araba diye satan zihniyetin devamı bu maalesef. O zamanlar ÖTV de yoktu. 20 yıl öncesinin teknolojisini güncel fiyatlarla satarak az para kazanmadılar zamanında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu