Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Kiralık otomobil ehliyetsiz kişiye verilirse ne olur?
Birçok otomobil sahibini ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 19. Ceza Dairesi, kiralanan aracın ehliyetsiz başka bir kişiye verilmesinde, kiraya verenin sorumlu tutulamayacağına hükmetti.

Yapılan rutin trafik kontrolleri sırasında polis ekipleri ehliyetsiz bir sürücüye rastladı. Bu sürücü kiralık bir araç kullanıyordu. Polis ekipleri yapılan işlemlerin ardından kiralama firmasına ceza kesti. Ancak kiralama firması konuya itiraz etti. Yargıya taşınan konu hakkında karar kiralama şirketinin lehine oldu.

Kararda, “Motorlu aracın sürücü belgesi olmayan kişi tarafından sürülmesine izin vermekten araç tescil plakasına istinaden idari yaptırım kararı düzenlendiği ortadadır. Aracın şahsa kiralandığı, kabahat fiilinin işlendiği dönemde aracın üçüncü kişiye kiracı tarafından verilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Kaldı ki mu’teriz (itirazcı) tarafından anılan aracın dosya kapsamında bulunan 03/02/2020 tarihli belgeye göre Kiralık Araç Bildirim Sistemine (KABİS) kaydının girildiğinin anlaşılması karşısında, itirazın kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmediği gerekçesiyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 309. maddesi uyarınca anılan kararın kanun yararına bozulması talebinde bulunulmuştur.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma talebine dayanan ihbarname içeriği farklı gerekçe ile yerinde görüldüğünden, 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararının CMK’nin 309/4-d maddesi uyarınca kanun yararına bozulmasına, kiralama şirketi sahibine kesilen idarî para cezasının kaldırılmasına oy birliğiyle karar verildi” denildi.

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. "Kiralık bir araç kullanan bu sürücünün aracı kiralıktı." Çok açıklayıcı :)). "Ancak kiralama firması konuya itiraz attı." Anlam bozukluğu. "yargıya taşınan konu hakkında karar kiralama şirketinin lehine oldu" ilk harf küçük. Sizi seviyoruz otopark ve önemli olduğunuzu düşünüyoruz. Lütfen biraz daha dikkat. Sevgiler, saygılar.
  2. Başlığı okuyunca kiralama firması ehliyetsiz birine araba kiralamış gibi anladım. Halbuki firma ehliyetli bir kişiye aracı kiralamış ve belgeleride sisteme yüklemiş. Aracı kiralayan ehliyetsiz birine vermiş arabayı. Yani şu durumun yargıtaya gitmesi bile saçma. Kiralama firmasının kabahati yokki adam ehliyetli birine kiralamış kiralayanda vermiş ehliyetsiz birine firmanın suçu neki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu