FeaturedHaberler

Dacia Jogger tüm detayları ile yüzünü gösterdi
Romanya merkezli otomobil üreticisinin uzun zamandır üzerine çalıştığı Dacia Jogger modeli tanıtıldı. Karşınızda tüm detaylar.

Dacia Jogger, Dacia’nın ürün stratejisinin dördüncü ayağını oluşturuyor. Küçük, tamamen elektrikli şehir otomobili Spring, kompakt Sandero ve SUV sınıfındaki Duster modellerinin ardından Dacia, şimdi aile otomobilini 7 kişilik bir modelle yeniliyor. Sporu, outdoor ruhu ve pozitif enerjiyi çağrıştıran bir isimle Dacia Jogger, markanın yeni kimliğini ileriye taşımaya yardımcı oluyor.

Yeni modelin tanıtımı, Dacia’nın ürün gamını yenileme planının bir parçasını oluşturuyor. Marka, 2025 yılına kadar iki yeni model daha pazara sunacak. Her yönüyle gerçek bir Dacia olan Jogger, çok yönlü bir otomobilin en iyi fiyat-genişlik oranını ve işlevselliğini sunuyor. Dacia Jogger, şehir dışına kaçamaklar yapmak isteyen ailelerin günlük yaşamlarına da eşlik eden uzun soluklu bir yol arkadaşı olarak öne çıkıyor.

Dacia Jogger, ön cephesi Dacia markasına özgü geniş ön ızgara, köşelere kadar uzanan geniş çamurluklar ve tasarım detaylarıyla hareketlendirilen yatay bir motor kaputu ile dikkat çekiyor. Çamurluk hizasındaki tekerlekler ve arka spoyler dinamik görünümü tamamlıyor. Belirgin omuz çizgisi yoldaki duruşu güçlendiriyor. Dacia Jogger, tavan rayları ve yerden yüksek yapısıyla (200 mm) tüm yol yüzeylerine uyumlu maceraya hazır bir görünüm sergiliyor.

Dacia Jogger, ailelerin günlük yaşamını kolaylaştıran geniş yaşama alanı ve çok yönlülük sunuyor. Önde, ortada ve hatta arkada 24 litrelik saklama alanı herkes için rahat bir kullanım sunuyor. Üst donanım seviyelerinde araçların iç mekandaki kalite algısını iyileştirmek için ön panel boyunca uzanan tekstil bir şerit eklendi. Gösterge paneli veya bilgi-eğlence ekranı gibi sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay klima ve sürüş destek kumandaları ise altında bulunuyor. Aynı kumaş, ön kapı kol dayamalarında da yer alıyor.
Model, güvenlik geliştirmelerini de unutmamış

Dacia Jogger, güçlendirilmiş bir gövdeye ve altı hava yastığına sahip modern bir platform üzerine yerleştirildi ve en güncel sürüş destek sistemleri (ADAS) ve güvenlik özellikleriyle donatılmış.

İlk olarak Yeni Sandero ailesinde kullanılan CMF-B platformu, Dacia’nın B ve C segmenti ürün stratejisinin merkezinde yer alıyor. Dacia Jogger, C segmenti bir araca uygun genişliği ve çok yönlülüğe sahip. Otomobilin aerodinamiği, sürtünmeyi azaltmak için gövde altı kaplamalar, kumandalı aerodinamik perdeler ve düşük sürtünmeli bilyelerle destekleniyor.

Modern bir platform üzerine inşa edilen Dacia Jogger, oldukça dayanıklı, sağlam yapısıyla darbelere karşı etkin bir koruma sunuyor. Gövde yapısı, güçlendirilmiş bir motor bölmesi (alt ray üzerinde yan direkler ve alt şasi) ve yolcu bölmesinden oluşuyor. Bir ivmeölçer ile eşleştirilen kapılardaki basınç sensörleri, yan darbelerin erken algılanmasını, perde ve yan hava yastıklarının daha hızlı açılmasını sağlıyor.

Dacia Jogger, altı ileri manuel şanzımanla sunulan yeni TCe 110 benzinli motorla donatılıyor. TCe 110, 1,0 litre, 3 silindirli, direkt enjeksiyonlu bir turbo motor ve 110 beygir gücü (81kW) üretiyor. Alüminyum motor bloğu daha hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor. 2900 d/d’de 200 Nm tork değeriyle şu an Dacia Jogger ile sunulan en güçlü motor.

Yeni TCe 110, verimliliği artıran, yakıt tüketimini iyileştiren ve CO2 emisyonlarını azaltan teknik yenilikler de içeriyor. Değişken supap zamanlaması, değişken hacimli yağ pompası ve çok sayıda yüksek verimli donanım, performansı artırmaya ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Entegre egzoz manifoldu, partikül filtresi ve merkezi enjektör, CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı oluyor. TCe 110 motor tüm teknolojilerle, en iyi sürüş deneyimini ve mümkün olan en iyi performans-yakıt oranını sağlıyor.

Dacia, ECO-G etiketine sahip benzinli/LPG çift yakıtlı araç sunan tek üretici. Bu motorları doğrudan üretim hattına monte etmek güvenliği ve güvenilirliği arttırıyor. Üretici garantisi süresi, bakım maliyeti, periyodu ve bagaj kapasitesi geleneksel bir benzinli motor ile aynı (LPG deposu genelde stepne yuvasında).

 

2023 yılında ürün gamına hibrit versiyon da eklenecek Dacia Jogger, hibrit teknolojisine sahip ilk Dacia modeli olacak. Dacia Jogger, piyasadaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu hibrit olarak öne çıkacak.

Dacia Jogger hibrit teknolojisi, 1,6 litrelik bir benzinli motor, bir e-motor ve bir yüksek voltajlı marş motoru olmak üzere iki elektromotor ve çok modlu debriyajsız bir transfer kutusundan oluşuyor.

1,2 kWsa (230V) kapasiteli yüksek performanslı bataryalar ve verimli otomatik şanzımanla birlikte fren enerjisi geri-kazanım sistemi; şehir içi kullanımlarında %80 oranında tamamen elektrikli sürüşe imkan tanıyor ve böylece %40’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor (şehir içi sürüşlerinde eşdeğer bir benzinli motorla karşılaştırıldığında ve eşdeğer sürüş şekliyle).

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok başarılı gözüküyor.
    Arka tarafta Dacia yazısını çıkarınca Volvo sanan olacaktır. :D
  2. Dacia’nın yeni tasarım dilini çok beğeniyorum. Jantlar biraz daha büyütülüp daha kaslı bir araba ortaya çıkarılabilir. Arka tarafı da Volvo XC90’ın büzüştürülmüş hâli gibi duruyor. İçi de kalitesini bilmiyorum ama görünüm olarak çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu