FeaturedHaberler

Vatandaş ikinci el otomobil fiyatlarında indirim bekliyor
İkinci el otomobil fiyatlarının artması ile birlikte alım gücü düşen sürücülerin fiyatların düşmesini bekliyor.

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik zorluklar, kurdaki hareketlilik, sıfır araç üretimi ve tedarikteki sıkıntılar ikinci el otomotiv piyasasını yakından etkiliyor, ikinci el araç fiyatları yüksek seviyeleri görüyor. Son dönemde döviz kurlarının sabitlenmesi ile fiyatlar belli bir seviyede devam etse de ikinci el otomotiv piyasasında durgun günler yaşanıyor. Türkiye’de bu durgunluğun başlıca sebepleri tüketicilerde oluşan bekleme davranışı ile birlikte fiyatlarda bir indirim olacağı düşüncesi, yakın zamanda gerçekleştirilen ÖTV düzenlemesi gibi yeni indirim ve düzenlemelerin beklenmesi. Yapılan bir anket de bunu doğrular nitelikte.

Anket katılımcılarına ne zaman araç almak istedikleri sorulduğunda yanıtlayıcıların %29’u acele etmediğini söylüyor. Katılımcıların %18’i 1 ay içerisinde, %9,5’i 3 ay içerisinde, %27,2’si 2 hafta içerisinde araç almayı düşündüğünü söylüyor. Yanıtlayıcıların %16,3’ü de henüz belli olmadığını belirtiyor. Tüketicilere araç almak için neden acele etmedikleri sorulduğunda tüketicilerin %73’ü araç fiyatlarında indirimi beklediğini söylüyor. Katılımcıların %13,5’i piyasada aradığı aracı bulamadığını, %10,8’i araç almak için birikim yaptığını, %2,7’si tatil dönemlerinde kullandığı için araç almakta acele etmediğini belirtiyor.

Yakın zamanda araç almayı düşünen tüketicilere gerekçeleri sorulduğunda, tüketicilerin %42,5’i “acil ihtiyacım olduğu için” yanıtını veriyor. Tüketicilerin %20,8’i yeterli birikimi olduğu için, %20’si piyasada her geçen gün temiz araç bulmak zor olduğu için, %16,7’si otomobil fiyatlarının artacağını düşündüğü için yakın zamanda araç almak istiyor.

Katılımcılara ÖTV düzenlemesi ile ilgili düşünceleri sorulduğunda tüketicilerin %70,1’i beklentileri karşılamadığını dile getiriyor. Katılımcıların %7,6’sı beklentileri karşıladığını düşünürken, %22,3’ü bu tür düzenlemelerin artırılması gerektiğini düşünüyor. Tüketicilere otomotiv piyasasının ne zaman hareketleneceğini düşündükleri sorulduğunda tüketicilerin %47,6’sı “otomobil fiyatları indirime girdiğinde” yanıtını veriyor. Tüketicilerin %25,2’si yaz aylarının gelmesiyle, %15,2’si çip krizi çözüldüğünde, %12,1’i Ramazan Bayramı yaklaşırken talebin artmasıyla birlikte otomotiv piyasasının hareketleneceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Vatandaşa elektrik indirimini, çiftçiye mazot indirimini çok görenler mi düşürecek fiyatları. Peh
  2. Vatandas sadece otomobilde mi indirim bekliyor ? Yemisim arabasini. Markete giremiyoruz, girsek cikamiyoruz. İsinmak icin dogalgazi acamaz hale geldik. Kimden, neyi bekliyorsak artik pehh..
  3. İndirim bekleyen vatandaşa çok selamlar olsun. Hiç bir ürün ve hizmette indirim beklemesin. Kalbi kırılır !
  4. Vatandaş alırken aç kedi gibi miyavlıyor. Hep mağdurlar. Allah kahretsin bu fiyatları tırmandıranları. Ama satarken hepsi aslan. Kükremeleri dağları tepeleri titretiyor. Hemen bahaneleri hazır. Tofaşlar bile diye başlayan cümleler. 1 teneke yağ kaç paraydı kaç para oldular vs. Kısır döngüye döner bu iş. Biz çay içelim :D
  5. İndirim olması imkansız. Ne oldu da indirim beklentisi insanlarda oluştu ben asıl onu anlayamıyorum. Piyasada bizim gibi araç alma mecburiyeti olanlar için durum zor. Bütçe de iyi bir şey olmayınca insanın ahı gitmiş vahı kalmış araç alası gelmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu