FeaturedHaberlerOtomobil Sporları

ETCR şampiyonası için Cupra’dan yeni birliktelik
Tamamen elektrikli otomobillerin mücadele ettiği dünyanın ilk çok markalı turing otomobil serisi şampiyonası ETCR’de geçtiğimiz yılı şampiyon olarak tamamlayan CUPRA takımından yeni duyurular var.

Dünyanın ilk tamamen elektrikli turing otomobil şampiyonası olan PURE ETCR’de 2021 yılında düzenlenen beş yarıştan üçünden zaferle ayrılarak şampiyonluğa ulaşan CUPRA, unvanını korumak amacıyla EKS ekibiyle yeni bir ortaklığa imza attı.

Yeni ortaklık CUPRA’nın elektrikli yarışlara ve motor sporları için daha sürdürülebilir, daha yenilikçi ve daha heyecan verici bir çağın başlamasına yönelik kararlılığını bir kere daha vurguluyor.

Geçen yıl CUPRA ile hem üreticiler hem de pilotlar kategorisinde şampiyonluğu kazanan PURE ETCR şampiyonu (eski DTM ve FIA World RX şampiyonu) Mattias Ekström’ün sahibi olduğu EKS, başarısını kanıtlamış ve yarışlara damga vurmuş bir takım olma özelliği taşıyor.

İsveç merkezli EKS rallikros takımı, ralli ve pist yarışları dahil olmak üzere pek çok motor sporu kategorisinde başarılı bir geçmişe sahip. EKS son olarak Dakar Rallisi’nin T3 kategorisinde 1’lik ve 2’lik elde etmişti.

CUPRA EKS adı altında yürütülecek ortaklık kapsamında dünyanın ilk yüzde 100 elektrikli turing otomobili olan CUPRA e-Racer geliştirilmeye ve yarışlara katılmaya devam edecek.

20-22 Mayıs’ta Interctiy İstanbul Park’ta

FIA onayını alarak 2022 yılından itibaren FIA ETCR ismiyle düzenlenmeye başlanan organizasyon, 20-22 Mayıs tarihlerinde Intercity İstanbulpark’ta olacak. Serinin ikinci ayağının koşulacağı Türkiye’den sonra ekipler Macaristan’daki mücadeleye gidecekler. Organizasyonun, 2023 yılında İstanbul’da düzenlenecek ayağının ise, Beyoğlu caddelerinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

CUPRA e-Racer

Arka aksta dört elektrikli motor ve 65 kWh sıvı soğutmalı pil ile çalışan CUPRA e-Racer, toplam 500 kW (680 PS) maksimum kombine motor gücüne sahip ve maksimum 960 Nm tork üretiyor. Gelişmiş elektrikli yarış otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede çıkıyor ve 270 km/s azami hıza ulaşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu