FeaturedHaberler

Bakan Varank’dan yerli otomobil fiyatı hakkında açıklamalar
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil Togg’un fiyatıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. Avrupa’nın doğuştan elektrikli ilk SUV’u olma özelliği taşıyan Togg’un fiyatı en önemli sorular arasındaydı. İşte detaylar.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank  “C sınıfı SUV bir araçla kendi sınıfında piyasada rekabet edecek bir fiyattan satışa çıkacak. Dolayısıyla Togg’un fiyatını merak edenler bu sınıftaki araçların fiyatlarına bakabilir. Yani elektrikli olmasına rağmen piyasadaki benzin ve dizel SUV diğer araçların fiyatlarına bakabilir vatandaşlar.

Togg’daki arkadaşlarımız fiyat konusunda kendileri karar verecek. Mart ayında piyasaya sürülecek bir araç için şimdiden direkt fiyat açıklanması doğru olmaz zaten.Türkiye’nin ilk yerli otomobili değil aslında Türkiye’nin ilk otomobili diyebiliriz. Türkiye’nin daha önce bir Devrim Otomobili macerası olmuştu. Ama o proje hayat bulamadı. Bu Türkiye’nin yıllardır beklediği ilk otomobili. Hatta Togg’daki arkadaşlarımızın deyimi ile bir otomobilden öte bir proje.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim’de Gemlik’teki tesisin açılışını gerçekleştirecek. İlk seri üretim araçlar banttan inmiş olacak. Biz ona hummalı şekilde hazırlanıyoruz.

Bu projeyi ilk ilan ettiğimiz andan itibaren bu arabaları 2019’un sonundan tanıttığımızdan itibaren vatandaşlarımız fiyatını merak ediyor. Tabi bu özel sektör yatırımı. Burada bir otomobil üretmenin yanında bir teknolojik alet üretmenin yanında şirket bir marka oluşturmaya çalışıyor. Bir ticari girişimi hayata geçirmeye çalışıyor.

Bu manada fiyat politikaları şirketin belirleyeceği konular ama ilk günden itibaren arkadaşlarımız C seğmen SUV ile piyasaya çıkacaklarını belirtiyorlar. C segment SUV araç ile piyasaya çıkacağız. Piyasaya hitap edecek bir fiyat olacak. Piyasadaki C segment SUV araçlar ile fiyatı benzer olacak. Elektrikli olmasına rağmen dizel-benzinli araçlarla fiyat olarak yarışacak. C segmente ilgi giderek artıyor. Müthiş bir talep var ama henüz ön talep alınmadı.

Rakam telaffuz etmek doğru değil. Elektrikli otomobillerde ÖTV oranını yüzde 10 düşürdük. Yeni nesil araçları daha uygun maliyetlerle alabilmesi için hükümet olarak vergi politikalarında gerekli adımları atmış olduk. Şirket bunu kamuoyuna satışa çıktığı zaman bilgilendirmeler yapacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu