HABER Fiat 124 Spider | TEST

TMRT

Profesör
8 Eyl 2016
78
129
1,060
Eskişehir
Güzel bilgiler... Yalnız 170'liği direk koysalar, Abarth versiyonunun önüne taş koymuş olurlardı. Motor seçimini ürün çeşitlendirme olarak düşünmek gerek :)

Aslında binek versiyonu 170 yapıp Abarth'ı 200 HP yapabilirlerdi. Bildiğim kadarıyla Fiat'ın elinde 1.4 200 HP'lik MultiAir ünite de var. Punto'nun en üst seviye Abarth'larına taktıkları sanırım. Ama bu da katliam olurdu. 200 HP olup üstüne şu anki hali 250 NM olan tork'ta yukarı doğru hareketlendiği zaman 1.000 KG'lık bu araç ölüm makinası olurdu. Mesela S2000 süren-sürmüş illaki vardır aranızda araç atmosferik 240 HP 9.000 RPM çeviriyor ciğer spec Japon ruhlu efsane eyvallah ama 2.vitesten sonra yanlamada araba yok oluyor çünkü tork yok. 200 NM yani. 3.vitese takıp deviri VTEC supaplarının tamamının devrede olduğu 5.500 üstünde tutsan dahi ağırlık transferine bile cevap vermiyor araç neredeyse. Verse de spin atacak noktaya getiriyor sonra da motor boğuluyor vites düşüyorsun. Ağırlığın da 1250 - 1300 KG arasında olduğunu unutmamak lazım. Öyle E92 M3 gibi "KONKO 3LE 90 KOYDUM KONKO 4LE 110 KOYDUM" gibi bi durum maalesef yok. 124'ün 140'lığında 250 nm tork var ve araç 1.000 KG. Tabi bizde Sinan Koç gibi bilek de olmadığından ilk binişimde ulan S2000 bile 2'de zoraki dönüyor bunda ne olacak 1.4 la dedik yol da hafif yokuş aşağıydı 3ten 2'te çekip pandülü bir attım Takumi Fujiwara'nın keskin dönüşlerde içten dışa doğru açılırken bariyerlerle bakıştığı gibi yol kenarındaki refüjlerle göz göze geldim bi ara bayağı bir bakıştık. Turbo üflediği zaman ayrı bir kopuyor araç hakikaten. Allah korusun bu aracın 200 HP 250+ NM olduğunu düşününce araç kesinlikle çok dengesiz olurdu. Araçtaki dengesizliğin diğer büyük sebebi de Sinan Koç'un bahsettiği gibi Fiat'ın kronik sığırlığı dengesiz tork dağılımı. Dizeli de aynı bok benzinlisi de aynı. 1.500'ün altına düşersen bittin yani. 1.6 dizelinde standart 320 nm tork var bu torku 1500-1750 gibi veriyor bu bandın altında araç turbosuz dizel kırmızı kafa Man kamyon. Gazı diplediğinizde turbo açıldıktan sonra 320 nm yi verdiği an viraj falan dönüyorsan yandın yani understeer'in babası direksiyonu nereye kırarsan kır ne kadar kontra verirsen ver araç düz çizgisini hiç bozmuyor çok tutarlı bir hal alıyor gerçekten :D 124 tabi arkadan itiş fakat turbo sığırlığı ve dengesiz tork aynen devam bu açıdan sürerken çok dikkatli olmak lazım.

TMRT

Profesör
8 Eyl 2016
78
129
1,060
Eskişehir
Hocam honda s2000 i fiat 124ü mazda mx5 i drift arabası olsun diye üretmemis zaten

Hocam bu araçların drift arabası olduğunu iddia ettiğimi nereden çıkardınız ? :) Ayrıca şu anda piyasada bulunan hali hazırda hangi seri üretim otomobil sadece "drift" amaçlı üretiliyor ki ? Toyota GT86 falan "belki" ama %100 sade ve sadece drift odaklı mı ? Değil. Bu 80'lerde de böyleydi Bkz. Toyota HachiRoku (AE86), 90'larda da Bkz. Nissan Silvia S14 halen böyle. Ama nereden tutarsanız tutun nereden bakarsanız bakın Honda S2000 sürüş dinamikleriyle gayet de kusursuza yakın bir drift otomobilidir mesela. "Kanka bu araba circuit aracı aslında apaçiler driftçi yaptı bunu." falan mevzusu değil bence. Stage 1 turbo ve bitti. :D 124 ve MX-5 bir S-2000 olmasa da acil ihtiyaç halinde drift aracı olabilirler ki oluyorlar da zaten. Kaldı kib en bu araçlar her türlü drift arabasıdır gibi bir ithamda bulunmadım ki. Son olarak MX-5 diyince aklıma şu geldi yine ya atmasam olmazdı. Parti 1:50'de başlıyor. :D

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Yönetici arkadaşlara bir şey iletmek istiyorum; videonun zaman çubuğuna neden tıklayamıyoruz? bazı yerleri geçmek istiyorum, geçemiyorum. Bütün videolarda aşağı yukarı aynı, düzeltebilirseniz sevinirim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım