HABER Yerli otomobili yapacak şirketler belli oldu

sergensatir

Asfalt Kurutucu
22 Ağu 2017
107
62
735
Yarın Beştepe’de açıklanması beklenen yerli otomobili yapacak dörtlü konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC ve Vestel‘in olduğu öğrenildi.

Yerli otomobili üretecek dörtlü konsorsiyum yarın açıklanıyor

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; TOBB‘un girişimiyle oluşturulan dörtlü konsorsiyumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek toplantıda açıklayacak.

Dörtlü konsorsiyumdaki üç ortaktan birisi yerli otomotiv şirketi BMC, Anadolu Isuzu adıyla hafif kamyon, kamyonet, otobüs, pick-up ve Antor markasıyla motor üreten Anadolu Grubu ve diğeri de yeni nesil araçların en önemli girdisi haline gelen elektronikte Türkiye’nin en önde gelen şirketlerinden Vestel olacak.

otur2.jpg

Yerli otomobilin nerede üretileceği hala belli değil. Aksaray’da üretilirse Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 1000 dönümlük bu arazi şirkete bedelsiz tahsis edilecek.
Motor Anadolu Grubu’ndan

Konsorsiyumda yer alacak şirketlerden Anadolu Grubu otomotivde önemli bir şirket. 1960’lı yıllarda kamyonet üretimiyle faaliyetlerine başladı. Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığı Anadolu Isuzu ile hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretim ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Uzun süre Lombardini lisansı altında motor üreten Anadolu Motor, kendi markası Antor’la üretimini sürdürüyor ve bugün İtalya dahil 40’a yakın ülkeye motor ihraç ediyor. Geçtiğimiz aylarda 135 yıllık traktör şirketi İtalyan Argo Tractors ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anadolu Landini ismi ile yeni bir şirket kurarak traktör üretimine başlayacak. Landini markasının Türkiye distribütörü olan Anadolu Motor, Argo Tractors ile birlikte 50-75 beygir arası yeni modelleri Türkiye’de üretecek. Kia’nın Türkiye distrübütörü olan grup Honda Güç Ürünleri, Antrac çapa makineleri, denizde ise Honda Marine markaları ile iş birliği yapıyor.

Elektronik aksamlar Vestel’den

4’lü konsorsiyumun diğer ismi 1994’den beri Zorlu Holding bünyesinde olan Vestel. Teknoloji firması olarak dünyaca tanınan Vestel, tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma alanlarında geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Vestel Savunma, SSM’nin başlattığı Mini İHA Projesi ile insansız hava aracı sistemlerine yatırım yaptı. İlk yerli taktik insansız hava aracı Karayel, Bora ve Efe’yi üretti. Vestel’in konsorsiyumdaki rolünün, yeni nesil araçlarda giderek ağırlık kazanan elektronik sistemlerin üretimi olması bekleniyor.

BMC savunma sanayiinde etkin

BMC, kamyon, hafriyat araçları, otobüsler; yanı sıra TSK’ya taktik tekerlekli araçlar, zırhlılar, lojistik destek araçları üretiyor. Kamuoyunun en çok bildiği Kirpi’nin üreticisi de olan BMC (British Motor Corporation) 1964’de kurulmuştu. Önce İngiltere’de faaliyete geçen şirket, 2 yıl sonra Türkiye’de üretime başlamış, Nuffield, Leyland, Austin ve Morris markalarıyla traktör, Land Rover cip, Leyland, Morris ve Austin markalarıyla kamyon ve kamyonet imal etmişti.

Read the whole post here.

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Vestelin ürettiği(montajladığı) tablet, telefon ve tvler ortada iken bu aracın elektronik aksamdan sıkıntıları gözümün önüne getiriyorumda alacak arkadaşlara şimdiden kolaylıklar dilerim.. :D

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Dördüncü kim ben onu merak ettim. O ne öyle gizli ortak gibi.

Üretilirse bile bir kaç nesli hata kapatmakla geçer gibi geliyor. Yılların köklü dünya devleri bile hata ve geri çağırmalarla boğuşurken sanmıyorum ki bizim karoserciler hatasız üretim yapabilsin. Hayır onu geçtim bizde hata olsa kabul de ettiremezsin, kime şikayet edeceksin devlete mi ? :)

Umarım üretilir, üretimin her türlüsü iyidir fakat önce araçları devlet dairelerinde görmek isteriz. +500.000 liralık araçlara binen valileri de yerli otomobile bindirebilirseniz belki halkta da bir güven oluşabilir. Fakat sen üret sen kullanma halka itele öyle olmaz o işler. Hayırlısı ne diyelim. Üreten güçlü Türkiye şu gidişatta göre hayal bile olsa bunlar iyi gelişmeler. Seçim gazı gibi de durmuyor daha var ona. :D :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

boru mu bu asdfasdf

jahfsjfvsdjfgbsdhıg efsane üçleme..Bundan en fazla nescafe 3'ü 1 arada olur
Hayatında otomobil üretmemiş şirketler işe el atmış
Ortaya ne çıkacak çok merak ediyorum

ben az çok biliyorum ne çıkacağını da kendi kendimi banlayamamm asdfasdf

Dördüncü kim ben onu merak ettim. O ne öyle gizli ortak gibi.

Ellerinde tesla'dan daha iyi teknolojiler olan bi firmaymış :p

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Erkenden konuşmak istemem, belki gerçekten iyi bir senaryo ile karşılaşacağız ama şu an düşündüğüm dünya markalarıyla rekabete girmeleri için ciddi bir şekilde fiyat indirimine gitmeleri lazım, ucuzdan alan milletimiz ancak eğer kaliteli ve bozulmayan bir mal olduğunu kendi deneyimleyince diğer markalarla yarışabilir seviyeye gelebilir.Bu düşündüğümü herhalde firma temsilcileri düşünmüştür.Gerçi hoş resimdeki araçların C-D segmenti olduğunu varsayarsak şu an dünya markaları bu araçları en düşük 70 bin tl'den satıyor(Megane 4-Boşline).Yani bu durumda en az 20 bin tl lik bir indirim olmalı ki halk acaba alsam mı demeli.o_O

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Açılın açılın anım var, anlatacam.

2008 yılında, Denizli'de okurken okul gezisiyle Vestel'in Manisa'daki devasa tesislerine gitmiştik. Bizi orda netbook (o zamanlar netbook diye bir şey vardı, laptopun ufağı, keriz silkeleme projesi yani) üretim bandını gezdirmişlerdi. Orada bir ar-ge mühendisinin söylediği sözü hala hatırlar gülerim. Şöyle ki;

Biz adama meslek icabı elektronik içerikli sorular soruyoruz. Kendisi de kapasite olarak epey sınırlı bir arkadaşımız olduğu için sorulara geçiştirme cevaplar veriyor. Biz genç olmanın verdiği heyecan ve kaybedecek bir şeyimizin olmamasının verdiği cesaretle adama ülkemizde elinde tuttuğu netbook'un en ufak bir komponentinin bile tasarlanıp üretilemediği, kendilerinin burada sadece yurt dışından gelen parçaları birleştirme işi yaptıkları gibi laflar sokarak arkadaşı terletiyoruz. Neyse kardeşimiz daha fazla soru almadan laf arasına Intel'in fabrikalarına ar-ge ekibi gönderdiği bilgisini de sıkıştırarak aslında ar-ge mühendisi olarak kendisinin ne iş yaptığını anlamamıza yardımcı olduktan sonra bizi bandı gezdirmeye götürdü.

Bahsettiğim bilgisayar da aha şu görselde olan renkli modellerden;
paste347.jpg

Bunun böyle mavisi, yeşili, moru, kırmızısını filan üretiyollardı. Mühendis kardeş gezerken heyecan yapan bir grup öğrenci arkadaşı yanına alarak şurda şu üretiliyor, burda şu birleştiriliyor diye anlatırken eline aha da bu görseldeki bilgisayarın kırmızı renkli bir kasasını alarak ay nen şu cümleyi sarfetti:

"Arkadaşlar! Bu elimde görmüş olduğunuz plastik kasa boyama değil. Doğrudan istediğimiz renkte üretiliyor ve biz bu plastik kasanın tüm aksamını bu fabrikada üretiyoruz!"

Sonrası bir alkış, kıyamet, coşku, istiklal marşı, bayrağımızın göndere çekilmesi, kapanış.

Peki ben bu hikayeyi neden anlattım?
Aramızda gençler vardır, belki Vestel'in bir takım elektronik şeyler ürettiğini zannediyor olabilirler. Zannetmesinler diye anlattım işte.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Vestel'in bir takım elektronik şeyler ürettiğini zannediyor olabilirler. Zannetmesinler diye anlattım işte.
Kesinlikle öyle. Aynı durum led tv'lerde de mevcut. Paneldi, işlemciydi, kasaydı başka markalardan alıp montajını yapıyorlar. 4 bin lira seviyesindeki bir vestel tv'de bile görüntü kalitesi, muadil özelliklerde diğer markaların modelleriyle karşılatırıldığında hiç de iç açıcı seviyede değil. Keza hediye ürün olarak aldığımız küçük ekranlı lcd panelli vestel tv'nin durup dururken anakartını yakması da ilginç bir enstantaneydi.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
Açılın açılın anım var, anlatacam.

2008 yılında, Denizli'de okurken okul gezisiyle Vestel'in Manisa'daki devasa tesislerine gitmiştik. Bizi orda netbook (o zamanlar netbook diye bir şey vardı, laptopun ufağı, keriz silkeleme projesi yani) üretim bandını gezdirmişlerdi. Orada bir ar-ge mühendisinin söylediği sözü hala hatırlar gülerim. Şöyle ki;

Biz adama meslek icabı elektronik içerikli sorular soruyoruz. Kendisi de kapasite olarak epey sınırlı bir arkadaşımız olduğu için sorulara geçiştirme cevaplar veriyor. Biz genç olmanın verdiği heyecan ve kaybedecek bir şeyimizin olmamasının verdiği cesaretle adama ülkemizde elinde tuttuğu netbook'un en ufak bir komponentinin bile tasarlanıp üretilemediği, kendilerinin burada sadece yurt dışından gelen parçaları birleştirme işi yaptıkları gibi laflar sokarak arkadaşı terletiyoruz. Neyse kardeşimiz daha fazla soru almadan laf arasına Intel'in fabrikalarına ar-ge ekibi gönderdiği bilgisini de sıkıştırarak aslında ar-ge mühendisi olarak kendisinin ne iş yaptığını anlamamıza yardımcı olduktan sonra bizi bandı gezdirmeye götürdü.

Bahsettiğim bilgisayar da aha şu görselde olan renkli modellerden;
paste347.jpg

Bunun böyle mavisi, yeşili, moru, kırmızısını filan üretiyollardı. Mühendis kardeş gezerken heyecan yapan bir grup öğrenci arkadaşı yanına alarak şurda şu üretiliyor, burda şu birleştiriliyor diye anlatırken eline aha da bu görseldeki bilgisayarın kırmızı renkli bir kasasını alarak ay nen şu cümleyi sarfetti:

"Arkadaşlar! Bu elimde görmüş olduğunuz plastik kasa boyama değil. Doğrudan istediğimiz renkte üretiliyor ve biz bu plastik kasanın tüm aksamını bu fabrikada üretiyoruz!"

Sonrası bir alkış, kıyamet, coşku, istiklal marşı, bayrağımızın göndere çekilmesi, kapanış.

Peki ben bu hikayeyi neden anlattım?
Aramızda gençler vardır, belki Vestel'in bir takım elektronik şeyler ürettiğini zannediyor olabilirler. Zannetmesinler diye anlattım işte.
şşş demeyin öyle enazından erimiş plastiği kalıplara dökebiliyoruz :d

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım