HABER Bakan'dan Yerli Otomobil Hakkında Açıklama

Baris Inselel

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
2,170
624
1,920
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretileceği yerle ilgili, “Projenin geldiği noktada yer seçimiyle ilgili bir konu yok ama talepler var. Talepler gelecek sene değerlendirilecek.” dedi.

Yerli otomobil üretim yeri için 22 ilin talebi bulunduğuna işaret eden Özlü, “Hepsi değerlendirilecek. Biz devletiz, neden bir ilimizi başka bir ilimize tercih edelim. Bu, önümüzdeki yılın, inşallah 2019’un konusu. Kastamonu da bizim gündemimizde. Projenin geldiği noktada yer seçimiyle ilgili bir konu yok ama talepler var. Talepler gelecek sene değerlendirilecek.” ifadelerini kullandı.

Özlü, yerli otomobil üretimi için Filyos’un şansının yüksek olduğu yönündeki haberlere işaret ederek, “Filyos’un geldiği aşama itibarıyla önemli bir bölge, cazip bir bölge olduğunu ifade etmeye çalıştım. Sadece motorlu kara taşıtları değil, elektrikli ev aletleri de olmak üzere Filyos Endüstri Bölgesi’nde yatırım yapılabilecek alanlar var. O alanları anlatmaya çalıştım. Yoksa yerli marka otomobille ilgili bir değerlendirme yapıldığı gibi bir şey yok. Ben her gittiğim ilde de değerlendirme aşamasında olduğunu söylüyorum.” diye konuştu.

Yer seçiminin projenin ikinci fazında yer aldığını belirten Özlü, “İkinci fazında bize gelen 22 ilden biri de Kastamonu’dur, bunlar değerlendirilecek. Sayın Cumhurbaşkanımız perşembe akşamı bir televizyon kanalında programa katılacak ve bu konuları cevaplandıracak.” dedi.

Yerli otomobil hakkında diğer haberler için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Read the whole post here.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Yerli otomobil mi oy toplama otomobili mi anlamadım ben :S sadece seçimlerde gündeme geliyor. O da tırı vırı boş boş şeyler.

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Ahshhskshakwhakhdlsnslxkdnwşamxnxpsöbeşdkznaözkcldemlaşxnxlzma

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Yerli otomobilin markası seçim olsun. Bu ne biçim açıklamadır ya herşeyi yaptın hallettinde bi yer belirlemek mı kaldı kaybettikleri hergün ülkenin gelişmiş ülkeler ile farkı kapatılamaz şekilde artıyor. Yerli araç projesi falan yok yalan dolan hepsi

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
e bu araba 2-3 seneye hani yollarda olacaktı? Daha yer belli değil. Fabrika nasıl kurulacak? ne ara devreye alınacak? seri üretime ne zaman geçecek? Şuan hangi evin garajında arge yapılıyor ?
Kurulu fabrikalarda bile yeni bir modelin gelişim süreci 2-3 sene sürüyor :)
Bu proje ile ilglili tek beğendiğim nokta CEO oldu. Kariyeri oldukça başarılı ve parlak birisi, çok da deneyimli. Ama gel gelelim sadece CEO ile olacak iş de değil.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Üff yetti bu bakanların atıp tutmaları.Yerli uçak diye manşetleri süslediler 1 milyar doları hiç ettikten sonra 3. sayfada en küçük puntoyla yerli uçak projesinin bitirildiğini duyurdular gazetelerinde.Yerli otomobil yapana kadar bu ülke saman ithal eder oldu;saman saman ot yani,ot ithal eden ülkeyiz,ot üretsin bu ülke önce.Seçime 1 ay kala uçak,otomobil,emekli,işçi mi aklınıza geldi.Kendilerine "torunlarınızla aranız nasıl,ramazan nasıl gidiyor" şeklinde röportaj yapılmayınca insan gibi soru sorulduğunda konuşamıyorlar bile,bağırıp öfkelenip duruyorlar."Tez zamanda yerli otomobil yapıla..." diyince olmuyor işte.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
saman önemli, araba fiber olacaktır belki de :) ithal 1.sınıf fiberglassdan imal edilmiştir yazarlar :)

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Hakikaten her şey bitti fabrikanın nereye kurulacağı kaldı. Bizim ülkemizde yapılan iş harici her şeyi oturup saatlerce, günlerce, yıllarca konuşuluyor. Fabrika açılana kadar önce bir prototip çıkması gerekli. Üzerinde ARGE yapılması gerekli. Tutturmuşlar bir fabrika kuralım. Yav arkadaş belki de üretemeyeceksin sen bu otomobili. O zaman da çıkıp "Yhaa biz yapmaya çalıştık. Dış mihraklar bize engel oldu." mu diyeceksin? Yemin ediyorum vizyon sıfır.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Hakikaten her şey bitti fabrikanın nereye kurulacağı kaldı. Bizim ülkemizde yapılan iş harici her şeyi oturup saatlerce, günlerce, yıllarca konuşuluyor. Fabrika açılana kadar önce bir prototip çıkması gerekli. Üzerinde ARGE yapılması gerekli. Tutturmuşlar bir fabrika kuralım. Yav arkadaş belki de üretemeyeceksin sen bu otomobili. O zaman da çıkıp "Yhaa biz yapmaya çalıştık. Dış mihraklar bize engel oldu." mu diyeceksin? Yemin ediyorum vizyon sıfır.
Ygs ye çalışırken 1 saat ders çalışıyorum diyorsam bunun 45 dakikası odayı ve masayı toplamaktan 15 dakikası dersten ibaretti. Türkiye Cumhuriyetiyle ayni sistemi yapıyormuşum is yaparken bu beni mutlu etti dhshxsb

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Biri de çıkıp bu dangalaklara demiyor ki "Ulan bunun fabrikasını "natamam" hale getirmek en az 1 yıl sürer". 3 senede tamponu anca üretirler...

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Boşa uğraş. Geçmişten bu yana dünyadaki araba markaları günden güne azaldı. Gün geçtikçe daha da azalması muhtemel.

Elektrikli bir araba üretip gidipte dünyaca ünlü markaların fosil yakıtlı araçlarının seviyesine satmadıkları sürece Türklerin bile tercih edeceğini düşünmüyorum (en azından ben etmem). Maddiyat önemli. Onun başında güven önemli. İnsanlar araca güvenebilmeli. Neredeyse yüzyıldır satılan araba markalarının bir kısmına bile güvenmeyip almayanlar var. Sıfırdan çıkmış, ne idüğü belirsiz bir aracı satmak zor. Hele de Türkiye gibi araba fiyatlarının çok yüksek olduğu bir ülkede. 10 maaşla araba alınabilen bir ülke olsak o riski göze alabilirdik.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım