sis farı yakma cezası yükseltilmeli mi?

sizce sis farı yakma cezası yükseltilmeli mi?

• evet

Kullanılan: 51 85.0%
  • hayır

Kullanılan: 9 15.0%

• Kullanılan toplam oy
    60

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
trafikte artık 10 araçtan 4 ü sis farı yakıyor gereksiz yere,orjinal sis farı yetmezmiş gibi lümenini yükseltiyorlar,ne amaçla yapıyorlar bilmiyorum ama her gördüğümde benden çok sağlam küfür yediklerini söyleyebilirim,araç kullandığım için telefon ile fotoğraf çekip polise bildiremiyorum ama araç içi kamera ile bu işi geçen hafta çözdüm,gelsin cezalar...:D:D:D
önceden polisler silahının kabzesiyle sisleri kırardı birde ceza yazardı ama şimiki polisler ceza yazmaya çekiniyor. eğer sis açık karşı yoldan biri gelirse uzunları yakıyorum bende aklı başına gelene kadar,eğer arkadan gelirse bende arka sislerimi açıp kendisinin yüzünü biraz aydınlatıyorum :p
bence cezası 108 tl den 250 tl lere çıkarılmalı.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Önce mevcut araçlarda saçma sapan ayarsız göz alan LED uzun ve kısa xenon'lara arabayı bağlayacak kadar sağlam cezayı uygulasınlar da, sislere sonra bakarız. Her zaman söylüyorum, muayeneden bıraktıkları saçma sapan aydınlatmaları trafikte görünce bağlamıyorlarsa, o muayeneyi de kurallarını da işgüzarlık olarak görürüm.

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Önce mevcut araçlarda saçma sapan ayarsız göz alan LED uzun ve kısa xenon'lara arabayı bağlayacak kadar sağlam cezayı uygulasınlar da, sislere sonra bakarız. Her zaman söylüyorum, muayeneden bıraktıkları saçma sapan aydınlatmaları trafikte görünce bağlamıyorlarsa, o muayeneyi de kurallarını da işgüzarlık olarak görürüm.
adamlar muayenenin önüne eliyle hemen yasal olmayan ampulü değiştirdi orijinal sarı ampul taktılar ve kimsede gelip napıyosun demedi,muayneden geçince de kesin hemen geri takmıştır kör eden farları

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot

Muayene hazineye para kazandırma yolundan başka bir şey değil. Usulsüzlüğü muayene ile engelleyemezsin ki. Adam zaten muayeneye giderken aracındaki yasal usulsüzlükleri gidererek gidiyor, sonra aracı eski haline geri çeviriyor.
Polisin çatır çatır ceza yazması, hatta bağlaması gerekiyor standart dışı arabaları ki adam olsunlar, öyle muayene ile olacak iş değil..

Son düzenleme:

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
avrupada araçlarda herkesin kendine ait güvenlik yeleği olmayınca bile ceza yazıyorlar,türkiyedede bu işi polislerin üstlenmesi lazım, tüv türk le olacak iş değil,para tuzağı arka koltuğun tokasının koltuk arasına kaçmasından bile çatır çatır ceza yazılması lazım

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,655
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sis farindan once lastiklere ceza kessinler. Bir lastigin guvenli tutus sinirinin hala sadece dis derinliginin olcusunden ibaret oldugunu zanneden bir sistem mevcut. Muayeneye giriyorsun lastigin uretim tarihine bile bakmadan disleri olcup gonderiyor. Halbuki adamin lastikler celige donusmus sertlesmekten. Yazin kis lastigi kullananlari polis durdurup uyarida bile bulunmuyor. Hele hele yazin onlere kis lastigi arkalara yaz lastigi takmak seklinde sacma sapan kombinasyonlarla yanlisin kombosunu yapan tipler bile var. Sis farina cezadan once aracin en onemli parcasi olan lastik konusunun denetlemelerine egilsinler bence.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Ondan önce bundan önce diye düşünmüyorum, hepsi kendi özelinde önemli sorunlar. Hepsinin ciddi yaptırımı olmalı, insanları onu yapmaktan caydırmalı. Tabii en başta bu kurallar sıkı şekilde uygulanmalı, denetlenmeli. Trafikteki polis yazmadıktan sonra sis farı açarsan 900 lira ceza ödersin de, günün sonunda değişen bir şey olmaz. Trafik polisleri kemer takmıyor, tünellerde far açmıyor...

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Ondan önce bundan önce diye düşünmüyorum, hepsi kendi özelinde önemli sorunlar. Hepsinin ciddi yaptırımı olmalı, insanları onu yapmaktan caydırmalı. Tabii en başta bu kurallar sıkı şekilde uygulanmalı, denetlenmeli. Trafikteki polis yazmadıktan sonra sis farı açarsan 900 lira ceza ödersin de, günün sonunda değişen bir şey olmaz. Trafik polisleri kemer takmıyor, tünellerde far açmıyor...
ülkede maaşını hak eden polis sayısı çok çok az ,oturduğum yerde polisler sis açıp dolaşıyor yemin ederim,yakalarsam fotosunu çekip atarım

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Geçen sanırım haberlerde denk geldi, polis rutin gbt sorgusu yapacak kimlik/ehliyet istiyor, arkada d sınıfı araca sığmakta zorlanan heybetli ağğğbimiz sen benim kim olduğumu biliyor musun, sen kimsin bana kimlik soruyorsun diyor.

Polisin tepkisi de gayet alttan alır vaziyette neredeyse özür dileyecek kimlik istediğine. Olması gereken; kimliksiz dolaşmanın cezası neyse uygulaması lazım ama adam diyor ki valiyi ara benim kim olduğumu sor. Ya da ben arayayımda sana anlatsın kim olduğumu diyor. Yeni Türkiye de artık TC ibareli kimlikten daha geçerli eş/dost/ahbap/akrabanın hükümet tarafından torpilli olması.

hangi sis, hangi ceza, hangi polis zihniyet değişmedikten sonra bizden bir b.k olmaz.

5326 sayılı Kabahatler Kanununda “Madde 40 – (1) Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından yüz beş Türk Lirası idari para cezası verilir.” hükmü yer almaktadır.

Son düzenleme:

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Cezai yaptırımların trafik içerisinde sadece sis farı için değil, diğer tüm uygunsuz hareketler için artırılması gerekli. Milletçe arabayı o kadar yanlış kullanıyoruz ki doğru dürüst giden insanlar bile yeter artık deyip çileden çıkıyor. Bu eğitim seviyesinde pek bir şey değişeceğini düşünmüyorum artık ben.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Sis açılmamalı katılıyorum ama standart ampullü sis + kısa benim gözümü yormuyor. Sonradan takılan bilmem ne markanın xenonu daha çok göz yoruyor sisler yanmadığı halde. Bence farların ayarıyla ilgili yaptırım olmalı. Onun dışında selektör yapılmasına rağmen uzunları kapamayanlara selam olsun burdan

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Sis açılmamalı katılıyorum ama standart ampullü sis + kısa benim gözümü yormuyor. Sonradan takılan bilmem ne markanın xenonu daha çok göz yoruyor sisler yanmadığı halde. Bence farların ayarıyla ilgili yaptırım olmalı. Onun dışında selektör yapılmasına rağmen uzunları kapamayanlara selam olsun burdan
benim gözümü standartları da yoruyor. Sebebi özellikle ayarı yapılmamış farlar ya da yerden yüksek araçlarda çok daha vahim oluyor bu durum.

Son düzenleme:

tanse.ler

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2016
48
59
685
41
istanbul
On sislere alıştık artık yasak olmasına rağmen alıştık. Ama arka sisler özellikle gece sıkıntı yaratıyor. Bazıları çift basıları tek. Hadi çift olanlar görüntü hoş olsun diye yakıyor da digeri ulan zaten tek var açsan ne açmasan ne? Yanı milletimize sanki kodlanmış arabaya binince ilk is sis farlarını aç. Benim aracımda sis farı sonradan eklendi ve daha bir kere kullanmisligim yok. Memleketimin güzide polisi bile sisler açık dolaşıyor vatandaş dolaşmış çok mu? Bizlere örnek olacak Kişiler bunları yaparsa vatandaş ne yapmasın? Birde bu apaci LED’ler var ki onlar sislerden daha beter. İnsallah düzelir diyeceğim ama zor is..

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

afecinar

Efe
Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
5
0
585
Marka
Fiat
Bu adamlar kesinlikle trafikteki güvenliğimizi tehlikeye atan insanlar. Ayrıca hiç şık durmuyor. Cezalar kesinlikle yükseltilmeli

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Allah ın hanzosu, önümde denk gelirse arka sisleri açar ya da açıktır, ben de uzunları yakarım, sonra 4 lilerini yakar, söndürsene uzunlarını kardeşim der gibi. Ben de söndürmem yana geçer, camı indirir, diye gider.. En az 7-8 defa yaşadım. Şikayet ettim plakaları. Bu tipler , sisli havada, otobanda, aşırı yağışta açmaz. Anca sis lambası fetişi yaşar magandalar.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Sis farı neyse de, geçen kamyonun teki arka stoplarının altına dev gibi led taktırmıştı.
Frene basmasıyla kör olmam bir oldu, yalnız olduğum için fotoğraf felan da çekemedim, deli midir nedir anlamadım ya

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım