Otomobil fiyatları ve sektörün geleceği

Otomobil sektörünün geleceği sizce ne olur?

• 0 km satışı oldukça azalır. Genellikle niteliksiz, boş araçlar satılır. 2. el piyasası artar.

Kullanılan: 37 75.5%
  • Bizim milletimiz lüksü sever, paraya kıyar aynı arabalara binmeye devam eder.

Kullanılan: 8 16.3%
  • Yabancı firmaların fırsatçılığı var. Yerli araba üretilince, yabancıların hepsi havayı alır.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Firmalar ciddi kampanyalar yaparak, sektördeki satışlarını devam ettirirler.

Kullanılan: 4 8.2%

• Kullanılan toplam oy
    49

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Arkadaşlar herkesin malumu; TL'nin son değer kaybı ile birlikte 0 km araçlar, alınabilir seviyeleri çok aştı. (vergilerin yüksek olması dolayısı ile zaten mantıki değildi.) Örneğin 3 ay önce 112.000 TL'ye aldığım mazda3 1.5 D reflex paket aracımın 0 km liste fiyatı 184.000 TL olmuş. b segmenti benzinli otomatik araçlar bile 120-170 bin TL civarında. sizce sektörün gidişatı ne yönde olur? Ben vergilerde indirim olmaz ise firmaların karlarından bir yere kadar kısacaklarını belli bir yerden sonra firmaların bunu absorbe edemeyeceğini, otomatikman çok boş, niteliksiz bir kaç marka modelin kalacağını, diğerlerinin belli modellerde lüks kullanım için kalacağını düşünmekteyim. aynı 80li 90 lı yıllardaki gibi, bu araçların ve mevcuttaki araçların 2. el piyasasında döneceğini düşünüyorum. sizin fikirleriniz nelerdir?

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
İkinci el araç almak kadar mantıklı bir hareket yok. İkinci arabamı kesinlikle öyle alacağım. Sıfır C sınıfı araç fiyatına E sınıfı araç var. Daha ne olsun. Bu iş, firmaların elini taşın altına koyarak halledilebilecek seviyeyi çoktan aştı.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Sıfır alan arkadaşlar şuan ya çok zenginler ya da o parayı nasıl kazandıklarını unuttular sanırım.Bir b sınıfına 150bin verebilicek olanlardan bahsediyorum. Aksi halde bana göre her zaman sıfır araba almak saçma gelmiştir ikinci el 10bin kmde alırım sıfıra yakın daha iyi diye düşünenlerden oldum hep. Ama şu 1 2 aydan itibaren elimizdeki her şeyin kıymetini bilmemiz gerekiyor sadece araba değil, laptop,telefon vs vs gibi. Kötüye gidiyoruz ve gitmeye de devam edecek. Bana kalırsa bayiler baz modelleri daha çok elinde tutup isteğe göre diğer modelleri getirebilirler kampanya yapabilirler yıl sonuda geliyor yavaşça zaten. Ama onlar içinde sıkıntılı bir durum bu piyasanın durumu

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Sıfır alan arkadaşlar şuan ya çok zenginler ya da o parayı nasıl kazandıklarını unuttular sanırım.Bir b sınıfına 150bin verebilicek olanlardan bahsediyorum. Aksi halde bana göre her zaman sıfır araba almak saçma gelmiştir ikinci el 10bin kmde alırım sıfıra yakın daha iyi diye düşünenlerden oldum hep. Ama şu 1 2 aydan itibaren elimizdeki her şeyin kıymetini bilmemiz gerekiyor sadece araba değil, laptop,telefon vs vs gibi. Kötüye gidiyoruz ve gitmeye de devam edecek. Bana kalırsa bayiler baz modelleri daha çok elinde tutup isteğe göre diğer modelleri getirebilirler kampanya yapabilirler yıl sonuda geliyor yavaşça zaten. Ama onlar içinde sıkıntılı bir durum bu piyasanın durumu

Şu anki piyasa koşullarını bir kenara bırakarak, imkanım olduğu sürece sıfır alırım. Sıfır araba almak saçma değildir. Neden saçma değildir ?
Bir kere piyasadaki araçların %80'i filo çıkması. O 10 binde "çok temiz" araçların hepsi 50 binde arıza potansiyeli olan araçlar. Nasıl kullanıldığı belirsiz araçlar. Eskiden olsa beyaz olana şirket aracı gri olana şirket aracı derdik artık öyle bir ayrım da kalmadı. Her renkte şirket aracı görmek mümkün.
İkinci el piyasasını ucuz görüyorsunuz da yok öyle bir şey. X markanın Y model aracından 30 tane filoya çektiklerinde atıyorum 150 olan fiyatı bir anda 130'a düşüyor. Bunları belli bir süre satamıyor ve o süre zarfında kiralıyor. Daha sonra aldığından daha pahalıya satıyor vatandaş ucuz araba aldığını sanıyor. Halbuki yok öyle bir şey. Kötü kullanılması da cabası.
Kısaca ucuza satılan ikinci el araç yok. Hatta ikinci el otomobiller alındıkları dönemden daha pahalıya satılıyor :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,272
45,905
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu süreç böyle 5 yıl devam etsin, bayilerde araç bulamazsınız. Bugün sokakta gördüğümüz çoğu sıradan araç siparişle ancak getirtilebilir hale gelir. 2.el piyasasına da hiç güvenmeyin. Sıfır fiyatları düşüşte olmadıktan sonra 2.elin değeri niye düşsün ? Bugün 90-100 liraya bulduğun 2014-15-16 model golf'ün 2017-18-19 modelini 3-4 sene sonra 160-180 bin liradan ilanlarda göreceğiz. 100 bin liraya da 100 bin km'yi çoktan geçmiş, pestili çıkmış modelleri satacaklar.

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte ( 2013 -18 ) otomobil fiyatlarında düşme olmadı. Bundan sonra ki 5 yıllık süreçte niye olsun, nasıl olsun, olması için neler yapılıyor ? Hiç bir şey.. Haliyle ben bazı markaların, bilindik modellerinin bir kısmını satıştan çekeceğini düşünüyorum. Batmayan, ayakta kalan şirketler olursa da ancak onlara filo satışı yaparlar. Bir de kriz bile olsa gemisini her türlü yürüten küçük bir kesime.

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Ben de eğer alım satım yapılmayacaksa uzun vadede sorunsuz kullanılacaksa sıfır almanın daha mantıklı olduğunu düşünenlerdenim. Tabi fiyatlar o kadar fahiş ki bu maaşla imkansız alabilmem. Elimdeki arabayı sevmek zorundayım,zaten borcunun bitmesine de daha çok var. Geçen yıl 1.19 orandan kredi çekmiştim şu an kredi çekebilmek de imkansız artık.

boris-M5

Profesör
30 Eki 2016
803
1,219
2,270
istanbul
Marka
Peugeot
5 yıllık ekonomi kalkınma planı ne zaman başladı?,ya da içindemiyiz,yoksa çıktık mı?
Bilen varmı

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Bu süreç böyle 5 yıl devam etsin, bayilerde araç bulamazsınız. Bugün sokakta gördüğümüz çoğu sıradan araç siparişle ancak getirtilebilir hale gelir. 2.el piyasasına da hiç güvenmeyin. Sıfır fiyatları düşüşte olmadıktan sonra 2.elin değeri niye düşsün ? Bugün 90-100 liraya bulduğun 2014-15-16 model golf'ün 2017-18-19 modelini 3-4 sene sonra 160-180 bin liradan ilanlarda göreceğiz. 100 bin liraya da 100 bin km'yi çoktan geçmiş, pestili çıkmış modelleri satacaklar.

Geçtiğimiz 5 yıllık süreçte ( 2013 -18 ) otomobil fiyatlarında düşme olmadı. Bundan sonra ki 5 yıllık süreçte niye olsun, nasıl olsun, olması için neler yapılıyor ? Hiç bir şey.. Haliyle ben bazı markaların, bilindik modellerinin bir kısmını satıştan çekeceğini düşünüyorum. Batmayan, ayakta kalan şirketler olursa da ancak onlara filo satışı yaparlar. Bir de kriz bile olsa gemisini her türlü yürüten küçük bir kesime.
Kesinlikle katılıyorum, ancak sanırım şu dediğim yanlış anlaşıldı. Ben 2. elin ucuzlayacağını değil, 2. elin sektördeki işlem hacminin büyüyeceğini söyledim. yoksa tabi ki 0 km araçlar pahalı, bununla bağlantılı olarak 2. el araçlar bence olması gerekenden çok daha pahalı.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Şu an piyasa koşulları saçmanın da ötesinde bir hal aldı zaten, buna katılıyorum. Ama 3 ay öncesinin piyasa koşullarında 0 km almak bence daha mantıklıydı. 0 km 112.000 Tl ye aldığım arabayı 2. el ilanlarında 115.000 Tl nin altında görmedim.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Şu anki piyasa koşullarını bir kenara bırakarak, imkanım olduğu sürece sıfır alırım. Sıfır araba almak saçma değildir. Neden saçma değildir ?
Bir kere piyasadaki araçların %80'i filo çıkması. O 10 binde "çok temiz" araçların hepsi 50 binde arıza potansiyeli olan araçlar. Nasıl kullanıldığı belirsiz araçlar. Eskiden olsa beyaz olana şirket aracı gri olana şirket aracı derdik artık öyle bir ayrım da kalmadı. Her renkte şirket aracı görmek mümkün.
İkinci el piyasasını ucuz görüyorsunuz da yok öyle bir şey. X markanın Y model aracından 30 tane filoya çektiklerinde atıyorum 150 olan fiyatı bir anda 130'a düşüyor. Bunları belli bir süre satamıyor ve o süre zarfında kiralıyor. Daha sonra aldığından daha pahalıya satıyor vatandaş ucuz araba aldığını sanıyor. Halbuki yok öyle bir şey. Kötü kullanılması da cabası.
Kısaca ucuza satılan ikinci el araç yok. Hatta ikinci el otomobiller alındıkları dönemden daha pahalıya satılıyor :)
Kesinlikle çok doğru tespit, bildiğin tanıdığın insanların 0 km aldığı temiz kullanılan 2 el araçlar uygun fiyata alınırsa mantıklı. Yoksa çok baş ağrıtabilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,272
45,905
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesinlikle katılıyorum, ancak sanırım şu dediğim yanlış anlaşıldı. Ben 2. elin ucuzlayacağını değil, 2. elin sektördeki işlem hacminin büyüyeceğini söyledim. yoksa tabi ki 0 km araçlar pahalı, bununla bağlantılı olarak 2. el araçlar bence olması gerekenden çok daha pahalı.
Tabii. Neticede piyasadan 2008-2009-2010 v.s nispeten daha uygun fiyatlı eski modeller kalkmayacağına göre 2.el sektörü öyle ya da böyle sıfıra oranla daha hareketli olacaktır. Yeni modelleri yüksek fiyattan 2.el olarak kim alır onu bilmemem. Onlar ilanlarda uzun uzun süreler yatacaktır.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Ben de eğer alım satım yapılmayacaksa uzun vadede sorunsuz kullanılacaksa sıfır almanın daha mantıklı olduğunu düşünenlerdenim. Tabi fiyatlar o kadar fahiş ki bu maaşla imkansız alabilmem. Elimdeki arabayı sevmek zorundayım,zaten borcunun bitmesine de daha çok var. Geçen yıl 1.19 orandan kredi çekmiştim şu an kredi çekebilmek de imkansız artık.
3 ay öce 1.18 faiz oranı ile 70.000 TL kredi çektim 4 yıl sonunda 96.000 TL ödeyeceğim. araç bana 138.000 TL ye gelmiş oldu. Şu an aldığım bankada faiz 2.80 70.000 TL kredinin 142.000 TL toplam ödemesi var. Araç liste fiyatı dediğim gibi şuan; 184.000 TL hadi 165. 000 TL ye verdiler diyelim, bu durumda alamazdım ama hadi peşinatım daha fazla idi aldım diyelim; aynı araç bana 237.000 TL ye gelecekti. Akıl mantık alacak gibi değil. (hamdolsun istikrar devam ediyor!)

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Tabii. Neticede piyasadan 2008-2009-2010 v.s nispeten daha uygun fiyatlı eski modeller kalkmayacağına göre 2.el sektörü öyle ya da böyle sıfıra oranla daha hareketli olacaktır. Yeni modelleri yüksek fiyattan 2.el olarak kim alır onu bilmemem. Onlar ilanlarda uzun uzun süreler yatacaktır.
Haklısınız. bu sadece araçta değil konut v.b. bilumum sektörde aynı olacak. Artık WV, Mazda, Opel, hatta Peugeot, Renault gibi markaların C segment araçlarını bile premium olarak algılamaya başlıcaz. (geriye bir tek şirket aracı dediğimiz b sedanlar kalıyor, trafikteki linea sayısı 2 katına çıkacak gibi.) Allah sonumuzu hayretsin.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Yakında markalar ülkemizden çekilirse şaşırmayın. Şuana kadarki satış rakamları aşağıdaki gibi.

Alfa Romeo: 128
Infiniti: 16
Jaguar: 108 (Borusan distribütörlüğ ve onca iyi araca rağmen)
Lexus: 37
Mazda: 701 (Yine iyi satmış)
Smart: 12

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Yakında markalar ülkemizden çekilirse şaşırmayın. Şuana kadarki satış rakamları aşağıdaki gibi.

Alfa Romeo: 128
Infiniti: 16
Jaguar: 108 (Borusan distribütörlüğ ve onca iyi araca rağmen)
Lexus: 37
Mazda: 701 (Yine iyi satmış)
Smart: 12
Bir kısmı çekilecektir. Mazda da 701 deki 1 benim sanırım. :rolleyes:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Bizim millet böyle araba almaya devam ettikçe fiyatlar artmaya devam eder. Satışlar da kolay kolay düşmez.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,292
3,926
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Hocam nereye kadar alabilecek bu insanlar ?
Asıl bu fiyatlar bizi orta kesimi etkiliyor.
Fakir adam zaten kus kadar maaş ile almıyordu simdi yine almayacak.
Zengin zaten bol bol alıyordu şimdi bir tik boş paketini alır.
Ben hesap kitap yapıyordum her ay bütçe ayırıyordum ileriye dönük şimdi artmıyor arkadaş ne yaparsam yapayım artmıyor.
Arabaya binmek bile lux oldu neredeyse.
Valla fazla yol yapınca gazlayınca keske diyorum basmasaydım diye.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bizim millet böyle araba almaya devam ettikçe fiyatlar artmaya devam eder. Satışlar da kolay kolay düşmez.
Satışlardan haberiniz yok herhalde. Satışlar geçen yıla göre %20, geçen ağustosa göre %50 düştü. 80 milyonluk ülkede 34 bin araç satılmış, ki daha da düşecek. Fiyat artışının insanların araç almasıyla alakası yok.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım