2005 Model Renault Laguna 2 1.6 16V Expression Hakkında ki İlk Tespitlerim

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Kıymetli arkadaşlar;
Yaklaşık 1 aylık araştırma sonucunda 2005 Model Renault Laguna 2 alarak 3 yıldır devam eden araba hasretime son vermiş bulunmaktayım. Araç 1 haftalık bir süredir bende bulunuyor ve günlük aktif olarak kullanıyorum. Aracı internet üzerinden bulduktan sonra tesadüfen Eskişehir' de bulunan bir arkadaşım denk geldi ve sağolsun aracı götürüp ustalarına gösterdi. Aracı satın almak için ikamet ettiğim Ardahan' dan Eskişehir' e gittim. Araçta sol arka kapı lokal, sol arka çamurluk ve bagaj kapağı yüzeysel boyalı ve buna bağlı olarak 2.800,00 TL. hasar kaydı çıkıyor ki bu yaşta bir araca göre bence gayet temiz. Km orjinal 135.000' de idi. Eskişehir-Burdur-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum ve Ardahan olacak şekilde seyrettiğim rotada yaklaşık 1.800 km yol yaptım. İlk izlenimlerim şöyle;
*Motor yeni nesillere göre birazcık hantal kalıyor. Çekişi bu nedenle aman aman tat vermiyor.
*Yol tutuşu gayet memnuniyet verici.
*Ses yalıtımı daha evvel sıfır olarak satın aldığım 2012 model Toyota Corolla' dan kat be kat iyi.
*Yakıtı birazcık fazla gibi geldi ama lpgli araçlarında pek farkı olduğunu düşünmüyorum. Uzun yolda km' de 0,50 KR. yaktı. Bunu depoyu tam doldurup bir müddet gittikten sonra yeniden tam doldurarak ölçtüm.
*Orjinal ses sistemi gayet iyi. Lakin cd çalar birazcık çağın gerisinde kalmış. Söküp lensi temizledim ve daha başarılı çalışmaya başladı. Ama bunu en kısa sürede farklı bir proje ile değişim yaparak burada da paylaşacağım.
*Konforu bence tatmin edici düzeyde. Onca yol yapmama rağmen yorulmadım.
şimdilik aklıma gelenler bunlar. Şayet merak ettikleriniz olursa muhakkak haberdar ediniz. Seve seve konu hakkında ki tespitlerimi paylaşırım. Esen kalınız. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Aracınızı güle güle kazasız belasız kullanmanızı dilerim. Fotoğraflarını da görmek isteriz. :)
@alfhonso konu garaj başlığına taşınsa daha iyi olmaz mı?

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
teyp yeri epey büyük duruyor, android double vs türü navigasyonlu bi ekran projesi bile olabilir :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...7000-km-orjinal-temiz-bakimli-635958005/detay

ilandaki araçtaki gibi mesela. Kazasız belasız sürüşler diliyorum , fotoğrafları da bekliyoruz :)
Öneriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Evet bunları inceledim. Lakin 2012 Corrolla için Navitech' in ürettiği birebir uyumlu multimedya cihazını test etmiş bir kullanıcı olarak bu tip sistemler yerine tablet uygulamasının daha faydalı ve kullanışlı bir sistem olacağı kanaatindeyim. :)
Aracınızı güle güle kazasız belasız kullanmanızı dilerim. Fotoğraflarını da görmek isteriz. :)
@alfhonso konu garaj başlığına taşınsa daha iyi olmaz mı?
Teşekkür ederim. Bilmukabele :) Fotoğrafları aracın iç dış temizliğini yapar yapmaz zevkle paylaşacağım. Malumunuz memleket -30' ları görüyor ve yıkama işlemi hayli problemli. :)
taşıdım taşıdım görmemişim onu :)
Kusura bakmayın yanlış bölümde paylaşmışım.

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
Süper bi araç hayırlı olsun küçüklüğümde dayımın 2.0 privilege 2003 Lagunasına hayranlıkla bakardım sesli uyarı sistemi vs. Corollayı almadan çok bakındım fakat güzel bi 2.0 privilege donanıma denk gelmedim sunroof çok istiyordum o da makyajsız 1.6'larda yoktu.Özetle para çokomel ilişkisinin en önemli olduğu bu dönemde güzel araç kazasız belasız :)

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Güncel piyasa şartlarında, kısıtlı bütçelerle konfor ve donanım arayan insanlar için bence çok güzel bir araç. İyi günlerde, kazasız belasız binin inşallah.
Çok teşekkür ederim. Cümlemize kaza bela vermesin Rabbim.
Süper bi araç hayırlı olsun küçüklüğümde dayımın 2.0 privilege 2003 Lagunasına hayranlıkla bakardım sesli uyarı sistemi vs. Corollayı almadan çok bakındım fakat güzel bi 2.0 privilege donanıma denk gelmedim sunroof çok istiyordum o da makyajsız 1.6'larda yoktu.Özetle para çokomel ilişkisinin en önemli olduğu bu dönemde güzel araç kazasız belasız :)
Çok teşekkür ederim. Cümlemize kaza bela vermesin Rabbim. Esasında 2.0 benim de hayalimdi. Hatta bunu almadan evvel 1.500,00 TL. fazlasına 2001 model 2.0 RXT ile anlaştım ama sonradan bozuldu pazarlık. Daha sonra 2.0 motor için anlayanın pek bulunmaması (en azından benim çevremde) nedeniyle vazgeçtim.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Öncelikle araştırmalarınız sonucu sizi tatmin eden bir arabaya sahip olmuşsunuz.Keyifle kazasız belasız yolculuklar diliyorum.
*Ses yalıtımı daha evvel sıfır olarak satın aldığım 2012 model Toyota Corolla' dan kat be kat iyi.
Aynı kasa corollanın makyajsız olanı babamda var .2006 lagunada sağ koltukta yolculuk etmiştim.Evet cidden Corollaya göre sessiz bir araba kıyas kabul etmez.

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Öncelikle araştırmalarınız sonucu sizi tatmin eden bir arabaya sahip olmuşsunuz.Keyifle kazasız belasız yolculuklar diliyorum.

Aynı kasa corollanın makyajsız olanı babamda var .2006 lagunada sağ koltukta yolculuk etmiştim.Evet cidden Corollaya göre sessiz bir araba kıyas kabul etmez.
Aynen katılıyorum. Corolla' yı satma sebebim tam da bu ses olayı idi.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hayırlı olsun, kazasız belasız.

Doktor, Japonlarda D sınıfına çıkmadıkça veya üst sınıf marka almadıkça iyi yalıtım beklemek hata zaten sen de biliyorsun. Japon araçları bir çok şeyi verir, yıllarca sorunsuz hizmet eder ama yalıtım konusunda sınıfındaki rakipleri kadar iyi olmaz. Bunun çözümü ya hiç Japon almamak yada bütçenin 3-5 altında bir araç alıp (uzun süre kullanılacaksa tabii) yalıtım işine girmek. 15 kg kadar bir ek geliyor araca bu durumda.
Tabii bu yalıtım yaptırmak veya Japon almamak seçeneği sesi çok sorun edenler için. Şahsen ne sesten rahatsız oluyorum nede arabaya asgari 15 kg eklemeye niyetim var (kimi araçların motor sesi -özellikle dizel- çok rahatsız edici, farklı farklı Japon araçlarına binmiş biri olarak yalıtımdan o kadar rahatsız olduğumu hatırlamıyorum).

Markadan bağımsız olarak bakarsak Laguna D sınıfı olduğu için daha iyi olması sürpriz değil. Zamanında bazı piyasalarda D sınıfının en iyisi seçilmişliği var.

Son düzenleme:

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Hayırlı olsun, kazasız belasız.

Doktor, Japonlarda D sınıfına çıkmadıkça veya üst sınıf marka almadıkça iyi yalıtım beklemek hata zaten sen de biliyorsun. Japon araçları bir çok şeyi verir, yıllarca sorunsuz hizmet eder ama yalıtım konusunda sınıfındaki rakipleri kadar iyi olmaz. Bunun çözümü ya hiç Japon almamak yada bütçenin 3-5 altında bir araç alıp (uzun süre kullanılacaksa tabii) yalıtım işine girmek. 15 kg kadar bir ek geliyor araca bu durumda.
Tabii bu yalıtım yaptırmak veya Japon almamak seçeneği sesi çok sorun edenler için. Şahsen ne sesten rahatsız oluyorum nede arabaya asgari 15 kg eklemeye niyetim var (kimi araçların motor sesi -özellikle dizel- çok rahatsız edici, farklı farklı Japon araçlarına binmiş biri olarak yalıtımdan o kadar rahatsız olduğumu hatırlamıyorum).

Markadan bağımsız olarak bakarsak Laguna D sınıfı olduğu için daha iyi olması sürpriz değil. Zamanında bazı piyasalarda D sınıfının en iyisi seçilmişliği var.
Teşekkür ederim üstadım. Cümlemize hayırlı, kazasız ve belasız sürüşler dilerim.
Motor ses yalıtımından gayet memnun olmama rağmen lastik ve rüzgar sesinden kesinlikle şikayetçi idim. Halen de geçerli bu tespitim. Gel gelelim yalıtım konusuna asla girmem. Zira ülkemizde çekilmiş bir video buna bence en güzel kanıt. 2 db. için onca masrafa ve gelecek yüke gerek yok zannımca. Evet C sınıfı olması itibariyle belki fark edebilir lakin Jetta' da C sınıfı ve arada ki fark bariz. D sınıfı olmasına rağmen aerodinamik hatası nedeniyle Passat' ın rüzgar sesi alması da düşündürücü. Bence sınıftan çok Japon olması öne çıkıyor.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Teşekkür ederim üstadım. Cümlemize hayırlı, kazasız ve belasız sürüşler dilerim.
Motor ses yalıtımından gayet memnun olmama rağmen lastik ve rüzgar sesinden kesinlikle şikayetçi idim. Halen de geçerli bu tespitim. Gel gelelim yalıtım konusuna asla girmem. Zira ülkemizde çekilmiş bir video buna bence en güzel kanıt. 2 db. için onca masrafa ve gelecek yüke gerek yok zannımca. Evet C sınıfı olması itibariyle belki fark edebilir lakin Jetta' da C sınıfı ve arada ki fark bariz. D sınıfı olmasına rağmen aerodinamik hatası nedeniyle Passat' ın rüzgar sesi alması da düşündürücü. Bence sınıftan çok Japon olması öne çıkıyor.
Her 10 desibel 10 kat fark yapar. Bu hesapla 2 desibel dediğiniz 60 desibel ile 62 desibel arasında %15 civarında farka geliyor.

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Her 10 desibel 10 kat fark yapar. Bu hesapla 2 desibel dediğiniz 60 desibel ile 62 desibel arasında %15 civarında farka geliyor.
Doğru.

Desibel ölçüm aracı sadece sayı verir lakin aracın akustiği ile bağlı olarak 1-2 db bile kat kat fark yaratır.

Kulak ve hissiyat daha önde gelir bence :)

Öte yandan iyi günlerde kullanın :)

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
Doğru.

Desibel ölçüm aracı sadece sayı verir lakin aracın akustiği ile bağlı olarak 1-2 db bile kat kat fark yaratır.

Kulak ve hissiyat daha önde gelir bence :)

Öte yandan iyi günlerde kullanın :)
Dediğim gibi fiyat/performans açısından tercihim değildir.
Teşekkür ederim :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
2 ve 3 kasa laguna dizel araçlarım olmuştu. İş arkadaşımda 1,6 l2 vardı ve ben birazda performans aradığımdan 1,9 dizel almıştım. Ufak birde yazılım uygulamıştım. İnanılmaz zevkli bir araç olmuştu.

Son düzenleme:

OnurTuran

Düz Yol Gazcısı
1 Ocak 2019
44
126
235
38
Ardahan
Marka
Renault
2 ve 3 kasamlaguna dizel araçlarım olmuştu. İş arkadaşımda 1,6 l2 vardı ve ben birazda performans aradığımdan 1,9 dizel almıştım. Ufak birde yazılım uygulamıştım. İnanılmaz zevkli bir araç olmuştu.
Esasında bende 2.0 düşünüyordum ama bulunduğum çevrede anlayan usta olmadığı için vazgeçmek zorunda kaldım. Ama aklımda hep kalacak. Nasip olursa denk geldiğinde sırf aklımda kalmasın diye deneyeceğim :)

metearslan

Mete ARSLAN
Asfalt Kurutucu
20 Ocak 2020
3
4
545
57
Ankara
Marka
Skoda
Merhaba. Eski bir 1998 2.0S 140bg N7Q Volvo Motorlu Laguna1 kullanıcısıyım. 5 sene kullandım hiçbir sorun yaşamadım neredeyse. Çok rahat ve konforlu idi bana göre. Bu sebeple ve buradaki yorumlara bakarak bir 2006 Laguna2 1.6 16V Privilege almayı düşünüyorum. Araç dışarıdan çok güzel duruyor. 1.6 olması ve galeride olması düşündürüyor. Gidip göreceğim bakalım. Alırsam gözlemlerimi yazacağım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım