SineWave

Profesör
22 Kas 2016
52
333
1,210
Selamlar. Astra H aracım için üretmiş olduğum, kendi üretimim ve tasarımım olan, OBD portu üzerinden araca bir takım özellikler kazandıran bir modül. İlk başta aracım anahtarını kaybedince sadece alarm için tasarımına başladığım, sonradan tavsiyeler üzerine kumandadan follow me - leaving home, kadran süpürme, km ekranında hararet göstertme, yol bilgisayarında hararet - dijital anlık hız - akü voltajı göstertme, amerikan park, gündüz farı, geri vitese takınca otomatik dörtlü yakma, kapıları açınca otomatik dörtlü yakma, kumandadan tek kilitlemede tuşa basılı tutmadan cam kaldırma, ayarlanan hızı geçince otomatik kapıları kilitleme, kumandadan kapıları kilitleyince ya da açınca korna ile selamlama gibi özellikleri eklediğim, hala da geliştirmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ettiğim bu modülü paylaşmak istedim.

8aA637.jpg

YQmdaZ.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,190
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Elinize sağlık. Bayağı başarılı bir çalışma. Size bir aliexpress mağazası açmak gerek. Zira başarılı bir startup projesi. :)
Hocam klavyenizden bal damlıyor.. Benim arabamda yazınızda bahsi geçen araba. Acaba bu modülü nasıl yapabiliriz ya da nasıl temin edebiliriz ? Napsak ki nasıl yapsak ki o_O:D
Görünce çıldırdı 😆😆

Son düzenleme:

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
@Sari gel biraz da sen çıldır :D
Hararet,dijital hız vs gibi özellikler benim araçta kendiliğinden var zaten gizli bi menüsü var. Settings tuşuna basılı tuttuğumda bip sesi geliyor daha sonra bc ye basarak 5 6 sayfa geliyor sırayla. Leaving homede kendiliğinden var. Amerikanıda yaptım zaten. Ama diğer tek tuşla cam kaldırma vs yok bizde basılı tutma var 😂 Kadran süpürme ve follow me home isterdim. Proje başarılı cidden h kasaya can veriyor arkadaş ama opellerde bu işler biraz kolay olmuyor zahmetli. Vag grubu gibi olsa yapardım bende her şeyi. Parçayı bulmakta çok dert.

SineWave

Profesör
22 Kas 2016
52
333
1,210
Hararet,dijital hız vs gibi özellikler benim araçta kendiliğinden var zaten gizli bi menüsü var. Settings tuşuna basılı tuttuğumda bip sesi geliyor daha sonra bc ye basarak 5 6 sayfa geliyor sırayla. Leaving homede kendiliğinden var. Amerikanıda yaptım zaten. Ama diğer tek tuşla cam kaldırma vs yok bizde basılı tutma var 😂 Kadran süpürme ve follow me home isterdim. Proje başarılı cidden h kasaya can veriyor arkadaş ama opellerde bu işler biraz kolay olmuyor zahmetli. Vag grubu gibi olsa yapardım bende her şeyi. Parçayı bulmakta çok dert.

Bunların hepsi neredeyse Astra H'ların çoğunda var. Leaving home kumandadan kontrol edilemiyor. İnmeden uzun kolunu çekince devreye giriyor. Ayrıca hangi lambaların yanacağını seçme imkanı yok. Bu modülde follow me ve leaving home esnasında yanacak ön ve arka lambalar tek tek ayarlanabiliyor. :) Settings tuşuna basınca gelen sayfalar pek kullanışlı değil. Örneğin yol bilgisayarında hız-hararet ve akü voltajını nasıl gösterildiğine dair bir videom:

Camı kumandaya basılı tutarak kaldırma hem kumanda pilinin canına okuyor hem de kumanda pili zayıflamaya başlayınca tam bir işkenceye dönüşüyor. O nedenle tek tuşla kaldırmak çok istenen bir şeydi. Ayrıca yukarıdaki özellikler arasına eklemeyi unuttuğum diğer bir özellik ise sport modu. Bu modül ile sport mod tuşu olmayan araçlarda sport modu açılıp kapatılabiliyor. Onunla ilgili olan videom:

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Tebrik ederim, CAN BUS ağı üzerindeki programlama dili C mi C++ mı acaba? Siz hangi dili biliyorsunuz? Aslında bu özellikler uzun süredir var HLS modül ve Pepas modül ile. Ben ikisinide kullandım pepas özellikle daha iyi. UHP sekmesi üzerinden işlem yapıldığı için kullanımı daha kolay ve özellikler hakkaten iyiydi. Direksiyondaki ses düğmesinin hassasiyetine kadar değiştiriyor. Projenizi geliştirecekseniz pepası örnek almanızı tavsiye ederim. Astra H bende 9 yıldır var araçtan sıkılmamamın nedeni gerçekten lego gibi olması. Ekleyip çıkardığım bi sürü şey oldu. Ama son 2 yıldır hepsinden sıkıldım sadece ayağı yerden kessin moduna geçtim. :)

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Tebrik ederim, CAN BUS ağı üzerindeki programlama dili C mi C++ mı acaba? Siz hangi dili biliyorsunuz? Aslında bu özellikler uzun süredir var HLS modül ve Pepas modül ile. Ben ikisinide kullandım pepas özellikle daha iyi. UHP sekmesi üzerinden işlem yapıldığı için kullanımı daha kolay ve özellikler hakkaten iyiydi. Direksiyondaki ses düğmesinin hassasiyetine kadar değiştiriyor. Projenizi geliştirecekseniz pepası örnek almanızı tavsiye ederim. Astra H bende 9 yıldır var araçtan sıkılmamamın nedeni gerçekten lego gibi olması. Ekleyip çıkardığım bi sürü şey oldu. Ama son 2 yıldır hepsinden sıkıldım sadece ayağı yerden kessin moduna geçtim. :)
Hocam bunları yaptığınız belli bir program var mıdır? Bir de bunu başka marka araçlarda da yapabiliyor muyuz? Örneğin Ford Focus’ta yapılabilir mi?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Pepas’ta HLS’deki bütün özellikler var mı hocam ?

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Hepsi var. Pepasta daha fazlası var. Park sensörü falan görsel hale geliyor. HLS modül kadrandaki küçük km ekranını kullanırken, pepas orta ekranda yeni sekmede kullanılıyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Hepsi var. Pepasta daha fazlası var. Park sensörü falan görsel hale geliyor. HLS modül kadrandaki küçük km ekranını kullanırken, pepas orta ekranda yeni sekmede kullanılıyor.
Bu modülü nasıl bulabiliriz aratınca hep yabancı kaynaklar çıkıyor

SineWave

Profesör
22 Kas 2016
52
333
1,210

Teşekkür ederim. Şöyle anlatayım. Canbus ağı üzerinde bir programlama dili bulunmaz. Hiçbir elektronik haberleşme çeşidinde bulunmaz. İletişimde sadece protokoller vardır. Bu protokollere uygun data alıp göndererek haberleşme sağlanır. Programlama dili ise işin tasarım yani mikrodenetleyici üzerinde koşacak olan programı yazma aşamasında devreye giriyor. Hangi dil olduğunun ise pek bir önemi yok desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Her elektronikçi / yazılımcı kendi işine ve kolayına geleni kullanıyor. Ben çok önemli projelerimde ASM kullanıyorum. Onun dışında genelde C ya da C++.

HLS ve Pepas konusuna gelince, HLS'yi kullandım. Stabilitesi çok vasat arada saçmalayan bir modül. Aldığım gün söktüm sonrada sattım. Pepas hakkında ise bir bilgim yok kullanmadım. Ama onda da bildiğim kadarıyla CID yada GID ekran olmadan kullanılamıyor. Bunlar dışında benim bildiğim benim modülde olup da bu iki modülde olmayan özellikler alarm, amerikan park, follow me ve leaving home için detaylı lamba ayarı, geri vitese takınca flaşör açma, özelleştirilebilir kadran selamlama (kadran selamlama onlarda da var ama özelleştirilemiyor) ve sport mod.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Valla bir elektronikçi olarak yaptığınız bu çalışmayı ayakta alkışlıyorum, bravo.

Dizgiyi elde mi yaptınız yoksa otomatik bir dizgi hattında mı? Lehim işçilik kalitesi de oldukça başarılı gözüküyor.

Satış anlamında ekonomik sebeplerden ötürü çok başarılı bir ürün olamayabilir ama hobi elektroniği konusunda baya uç bir örnek olmuş.

Emeğinize sağlık.

Bir de meslek nedir, nerede çalışıyorsunuz?

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Çok özenli bir çalışma olmuş tebrik ederim. Pcb nin boyutu bir miktar daha küçülebilir fakat bu çalışmayı yapabildiğinize göre zaten biliyorsunuzdur. PCB deki hat kalınlıklarına dikkatiniz için arıca tebrik ederim. Güzelde bir kutu ile tam olucaktır. Atmega328p, arduino camiası tarafından çok yaygın olarak kullanılır, dökümanı çoktur, resmen sınırsız esneklik imkanınız var. İleride hangi özellikleri eklemeyi düşünüyorsunuz ?

Ahmet530

Takipçi
2 Haz 2019
1
0
10
36
Marka
Opel
Selamlar. Astra H aracım için üretmiş olduğum, kendi üretimim ve tasarımım olan, OBD portu üzerinden araca bir takım özellikler kazandıran bir modül. İlk başta aracım anahtarını kaybedince sadece alarm için tasarımına başladığım, sonradan tavsiyeler üzerine kumandadan follow me - leaving home, kadran süpürme, km ekranında hararet göstertme, yol bilgisayarında hararet - dijital anlık hız - akü voltajı göstertme, amerikan park, gündüz farı, geri vitese takınca otomatik dörtlü yakma, kapıları açınca otomatik dörtlü yakma, kumandadan tek kilitlemede tuşa basılı tutmadan cam kaldırma, ayarlanan hızı geçince otomatik kapıları kilitleme, kumandadan kapıları kilitleyince ya da açınca korna ile selamlama gibi özellikleri eklediğim, hala da geliştirmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ettiğim bu modülü paylaşmak istedim.

8aA637.jpg

YQmdaZ.jpg
Ürünü nasıl sizden tedarik ederiz

SineWave

Profesör
22 Kas 2016
52
333
1,210
Valla bir elektronikçi olarak yaptığınız bu çalışmayı ayakta alkışlıyorum, bravo.

Dizgiyi elde mi yaptınız yoksa otomatik bir dizgi hattında mı? Lehim işçilik kalitesi de oldukça başarılı gözüküyor.

Satış anlamında ekonomik sebeplerden ötürü çok başarılı bir ürün olamayabilir ama hobi elektroniği konusunda baya uç bir örnek olmuş.

Emeğinize sağlık.

Bir de meslek nedir, nerede çalışıyorsunuz?

Dizgiyi elde yaptım. Stencil ile krem lehim çekip elde dizip toplu olarak ısıtıyorum. En son konnektörleri lehimleyip finish yapıyorum. Meslek olarak elektronik teknikeriyim. Hafiften gömülü sistemler olmak üzere devre tasarımı - üretimi, mcu programlama, uhf-vhf rf sistemleri, endüstriyel makineler için kontrol devreleri tasarımı ağırlıklı alanlarım. Bu arada ilk siparişleri aldım. :)

qA20bR.jpg

Son düzenleme:

SineWave

Profesör
22 Kas 2016
52
333
1,210
Çok özenli bir çalışma olmuş tebrik ederim. Pcb nin boyutu bir miktar daha küçülebilir fakat bu çalışmayı yapabildiğinize göre zaten biliyorsunuzdur. PCB deki hat kalınlıklarına dikkatiniz için arıca tebrik ederim. Güzelde bir kutu ile tam olucaktır. Atmega328p, arduino camiası tarafından çok yaygın olarak kullanılır, dökümanı çoktur, resmen sınırsız esneklik imkanınız var. İleride hangi özellikleri eklemeyi düşünüyorsunuz ?

Teşekkürler. 328p'yi Arduino olarak kullanırsanız kaynak dediğiniz gibi çok ama ham olarak kullanırsanız o kadar kaynak olmayabiliyor. :) 328p Arduino'nun ortaya çıkmadan önceki zamanlardan beri kullandığım bir mcu. O nedenle arduino tarafıyla bir alakam olmadı. Bu arada boyutlar aslında küçük. Hatta pcb de düzenlemeye gittim. Daha da küçüldü. 50 kuruştan referans alabilirsiniz. :)

lQzXbr.jpg

bv41GZ.jpg

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım