KAPALI 4x4 Jipe Keyfi Geçelim mi?

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Beyler selam,

Babam şu an 2014 B180 CDI'a biniyor, güzel araç hoş araç, mercedes vs. ama keyfi bir değişim yapabilir miyiz diye düşündüm. Babam yıllardır sağlam 4x4 araç ister, ben de bunu fazlasıyla karşılayacak bir araç bulduğumu düşünüyorum. Suzuki Vitara 4x4 1.4T otomatik vites olanlar hoşuma gitti. Temiz ikinci el düşük kmliler 120-130 aralığında, 2018den kalma panoramik sunroofsuz(zaten sunroof istemiyorum) sıfırı anladığım kadarıyla 150-155 bin lira civarında. Ben kullandım, epey hoşuma gitti.

Yeni kasa suzuki swift sporttaki motoru koymuşlar, nürburgring'de bu motoru epey zorladım ettim, ben düşük hacim motorların arasında şu an piyasadaki en iyi motor.

Vitara'nın yalıtım ve süspansiyon sertliğini deneyemedim test sırasında, yalıtım eminim zayıf ama eldeki B'nin de pek iyi diyemeyeceğim. Yol tutuşunu çok beğendim, virajda zorladım epey, yol tutuşu gerçekten epey iyi. İç-bagaj hacmi fazlasıyla yeterli. Boyutları falan ideal geldi. Donanım olarak tek paket geliyor ve donanım taşan bir araç. 6 ileri tork konvertörlü bir şanzıman var ve çok başarılı. 10.1" multimedyadan ve güvenlik ekipmanlarından bahsetmiyor bile. SUV isteyenler için bence çok mantıklı. Nürburgring'teki RENT4RING'in dediğine göre bu araç dynoda 163 hp veriyormuş, yani bmw deki n13 gibi underrated bir motora sahip.

Şimdi, öncelikle B'yi bi ilana koyacağım. Bakalım gideri nedir, eğer giderse bunun sıfır veya ikinci eline yönelmeyi planlıyoruz. Sizler ne düşünüyorsunuz?

İkinci el 1-2 örnek:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ucuden-satilik-garaj-arabasi-693397109/detay/

4000 tl hasarlı olan mantıklı geldi, detay sorguladım, önemsiz bir kaza.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Sıfır km Vitaraların hepsi 2018 model, 2019 gelmedi. Pek gelecek gibi de durmuyor. 1.4s ler tek donanım (ve dolu araç), sunroof yok (1.6 glx'den tek eksiği bu). Adaptif cc, otomatik frenleme sistemi vs. standart. Renk ve çekiş sistemi dışında bir şey seçme imkânı yok (1.4s manuel gelmedi bildiğim kadarıyla).

Düzenleme: Verdiğim fiyat bilgisi 4x2 içindi, karıştırdığım için kaldırıyorum.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Pikap alsak , vergi dairesine mi hoş gelmiş olursunuz :D
Baktım da fikir olsun diye 2018 1.6 vitara(1.4ile aynı dilimde sanırsam) ile 2018 xclass ın vergisi arasında yıllık 200tl fark var. Vergi olarak çok fark olmasa da kullanım olarak baya farklı olur bence boyut ve konfor olaraktan. Yakıtı falan da bambaşka olacak vitara standart bi araba sayılabilir nerdeyse ama 2küsür dizel bi pikap şehir içi 10 litreden az yakmaz tahminimce. Bir de ne kadar önemlidir bilmem pikaplar her yıl muayene sanırsam. Ama kullanım imkanı varsa ben de pikaptan yanayım tabi

Edit: Sahibindenin oyununa geldim öyle değilmiş o vergiler :D Ya X-Classı yanlış gösteriyo ya da L200ün vergisi X-Classın 4 katı :D emin olamadım

Edit2: 4x2 ve 4x4 farkı sanırsam. 4x4 olunca kamyonet sayılmıyo mu bunlar?

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Baktım da fikir olsun diye 2018 1.6 vitara(1.4ile aynı dilimde sanırsam) ile 2018 xclass ın vergisi arasında yıllık 200tl fark var. Vergi olarak çok fark olmasa da kullanım olarak baya farklı olur bence boyut ve konfor olaraktan. Yakıtı falan da bambaşka olacak vitara standart bi araba sayılabilir nerdeyse ama 2küsür dizel bi pikap şehir içi 10 litreden az yakmaz tahminimce. Bir de ne kadar önemlidir bilmem pikaplar her yıl muayene sanırsam. Ama kullanım imkanı varsa ben de pikaptan yanayım tabi

Edit: Sahibindenin oyununa geldim öyle değilmiş o vergiler :D Ya X-Classı yanlış gösteriyo ya da L200ün vergisi X-Classın 4 katı :D emin olamadım

Mercedes X 2018 model 4x4 alırsan 3.752,50x2 vergi ödemen gerekir (ayrıca en ucuzu sarı sitede 160 bin lira).
Vitara'yı 2018 4x4 alırsan 899,50x2 vergi ödemen gerekir.
Kullanım kolaylıkları, yol tutuşları, performansları, yakıt tüketimleri, MTV yükleri, muayene gereksinimleri vs. hiç bir şeklilde kıyaslanamayacak iki araç. Tek ortak noktaları 4 çekere sahip olmaları.

Ayrıca Suzuki deyip geçmeyin, 4x4 konusunda kendini kanıtlamış bir markadır. Bu yeni Vitaralar her ne kadar oldukça şehir aracı formunda olsa da yapılan 4 çeker testlerinde Duster, Q2 vs. rakibi (boyut ve işlev olarak) sayılabilecek araçlardan iyi performans sergiliyor, testler bir arama uzakta.
"SUV furyası çıktı, elimizdeki bir aracın altyapı vs. aynı olsun, biraz yükseltelim, dodikler falan biraz süsleyip üretip satalım" zihniyetindeki araçlardan değil.

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart

4x2 kamyonet, 4x4 binek sayılıyor. Onun için vergileri arasında uçurum var.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Valla babam da Vitara 1.4S bakınıyor. Hoşuna gitti. Adam akıllı 4 çeker olması, 1.4 turbo motoru ile performansı cidden cezbedici. 128 2.el için biraz fazla geldi bana açıkçası. 0 km de kovalanabilir.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot

Güzel de çift kavrama 4x4 olmaz, olamaz, olmamalı be aga :(

Yani hyundai ın çift kavraması zayıf, daha 17 bin kmde kavraması kaçırmaya başlamıştı arkadaşın, 4x4 araca çift kavrama koymak kadar akıl mantık dışı bir hareket olamaz.

Mercedes Xclass dediğiniz aracı babam boyutlarından ötürü zor sürer, ayrıca binek ruhsatı lazım, c segmenti kompakt bir 4x4 sorun çıkarmayacak bir suv tercih sebebi olabilir ancak.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Dynoda neden 163 hp açıklayacak biri var mıdır
Herhangi bir sebebi yok, markalar bazen işin ayarını kaçırıyor galiba :)
Sıfır km Vitaraların hepsi 2018 model, 2019 gelmedi. Pek gelecek gibi de durmuyor. 1.4s ler tek donanım (ve dolu araç), sunroof yok (1.6 glx'den tek eksiği bu). Adaptif cc, otomatik frenleme sistemi vs. standart. Renk ve çekiş sistemi dışında bir şey seçme imkânı yok (1.4s manuel gelmedi bildiğim kadarıyla).

Düzenleme: Verdiğim fiyat bilgisi 4x2 içindi, karıştırdığım için kaldırıyorum.
Şu an 1.6 atmo ve 1.4 turbo var, otomatik ve manuelleri mevcut, 4x2 4x4 te mevcut, 2019 araçlar haziran ayı içerisinde gelecekmiş.

Ayrıca yetkili servisi yağ olarak motul kullanıyor ve fiyatı neredeyse özel servislerle aynı, buda iyi bir avantaj bence.

Bulunursa Forester olmazsa Vitara bu fiyat bandında düşük km alınabilecek en iyi 4x4 SUV'ler.

Foresterlera baktım da fiyatları epey yüksek olmasına rağmen eski ve kmleri yüksek.

Tüplü zaten almayız, tucsom dediğim gibi yakıt tüketimi ve çift kavrama olmasından mütevellit olmazlar hanesine kendi adını yazdırıyor.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Üretici az sayı söylemiştir, başka bir sebep bulamıyorum...
Biraz araştırdım, hakikaten 163 beygir güç veriyor Swift ile. Vitara'da bilemem.

Vitara'ların ikinci eli biraz zayıf diye biliyorum, var mı piyasasını takip eden?

Ben ediyorum.
Önceki kasa Vitara ve Grand Vitara piyasası gayet iyi, hatta bana göre oldukça pahalıya satılıyorlar (98 Vitara ya, 98 Range Roverdan fazla fiyat yazıyorlar, Range duruyor Vitara satılıyor vs.). Ama son kasa (2016-...) şu an öyle değil. Hele de fiyatı sıfıra yakın yazanların araçları duruyor. Önceki nesilleri gibi canlı bir piyasadan şu an söz edemeyiz. Olması gereken bir fiyat yazılır ve araç temizse satılır.

Valla babam da Vitara 1.4S bakınıyor. Hoşuna gitti. Adam akıllı 4 çeker olması, 1.4 turbo motoru ile performansı cidden cezbedici. 128 2.el için biraz fazla geldi bana açıkçası. 0 km de kovalanabilir.

Vitara liste fiyatları çekiş sistemiyle birlikte 10 bin lira artıyor.
Bir kaç ay önce 1.4s çift renk 4x2 olanı 145 e verdiler yanımda. Geçen süreçte hurda indirimi arttı ama fiyatlara da 2-3 bin lira zam geldi. Konu başında yazan 150-155 bin lira gerçekçi fiyat. İkinci elleri 125-130 bin lira civarında, iyi bile.

Antalya ve Kayseri'de plaka çıkartılmış sıfır km 1.4s vardı, ikisi de gümüş gri. Fiyatları da 145 civarıydı. Biri 4x4 diye hatırlıyorum, onlara bakılabilir sıfır km yerine eğer öyle bir niyet varsa ama şu temizlikte ikinci eller varken fazladan 15-20 bin lira vermek gereksiz gibi.

Geçmeli miyiz? Sorunuza gelirsem. Keyfi bir şey. Eğer 4x4 bir araca geçmek zorunluluktan veya keyfi olarak isteniyorsa iyi bir tercih olur. Öyle bir gerekçe yoksa bana göre B serisi de güzel araç. Aynı durumda olsam ve araçtan şikayetim olmasaydı geçmezdim muhtemelen.

Ben yazarken mesaj geldi, hemen ek yapayım:
Şu an 1.6 atmo ve 1.4 turbo var, otomatik ve manuelleri mevcut, 4x2 4x4 te mevcut, 2019 araçlar haziran ayı içerisinde gelecekmiş.

Ayrıca yetkili servisi yağ olarak motul kullanıyor ve fiyatı neredeyse özel servislerle aynı, buda iyi bir avantaj bence.

1.6 atmoda manuel var ama 1.4s de yok (var ama Türkiye'de yok) diye biliyorum.
2019 araçların akıbeti biraz belirsiz. 3 ayrı bayi müdüründen -ki biri merkez bayi- duyum alındı İstanbul'da. Biri Haziran, biri Ekim'de gelecek dedi. Diğeri bu yıl gelmeyecek dedi. Eğer stoklar bitiyor gibiyse gelir, stokta araç vardı (son durumu bilmiyorum).
Servis için dediğiniz doğru, bir çok markanın özel servisiyle aynı fiyata yetkili servis ücreti var.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım