Clio 4 1.5 DCI Manuel Yakıt Tüketiminiz Nedir?

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaşlar. 1.5DCI Manuel 2013 icon paket clio 4 sahibiyim. Havaların soğumasıyla inanılmaz düzeyde yakıt tüketiminin arttığını gözlemliyorum. Belki de havayla bir ilgisi yoktur bilmiyorum fakat yazın ortalamam şehir içi 5.4 civarlarındayken şuanda 6.5 civarlarında seyrediyor. Sizde durum nedir? Ve lütfen yakıt tüketimi yazdıktan sonra genel olarak trafikli veya trafiksiz ortam da mı sürüyorsunuz yazarsanız sevinirim.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Eğer aracı kısa mesafe veya kısadan biraz daha uzun mesafe kullanıyorsanız normal olabilir aslında. Çünkü araç sizin varacağınız yere kadar ısınmıyorsa yakıt artışı soğuk havalarda gayet normal.
1.5 dci manuel clio tecrübem maalesef öyle uzun uzun olmadı hiç.
@OguzhanC fikir verebilir belki.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
763
1,597
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Merhabalar, bizim hanemizde 2018 model bir Clio4 Sporttourer 1.5 dCi mevcut. Araç joy paket olduğu için 75 beygir gücünde ve manuel vites. Garaj bölümünde detaylı konusu mevcut. @Basri Amca 'nın da dediği gibi şehir içinde arabanın geç ısınacağı koşullarda yakıt tüketiminin biraz fazla olması normal. Kendi tüketimimden bahsetmek gerekirse şehir içi normal kullanımda 6.3-6.8 litre civarında yakıyor. Sakin de kullansak 6 litrenin altına pek inmiyor. Atik kullanırsam 7.5 litreleri gördüğüm oluyor fakat o pek mantıklı bir kullanım şekli değil. (edit: şehir içi diye bahsettiğim koşul küçük bir ilçede evden çıkıp sabah gidiş+akşam dönüş 10-12 km falan yapıyor araç. Yani anlayacağınız tam ısındı derken tekrar otoparka giriyor)

Son düzenleme:

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Ben yazın istanbul garenta nın moov uygulaması ile 1.5 dci edc sporttourer ve hatchback kiralamıştım ikisininde uzun dönem ortalaması 7.5-8 litre arası bir şeydi. Tabii arabalar kiralık edc yakında Allah ına kavuşacak kıvamdaydı ikisi de.

MesutC.

Profesör
23 Şub 2019
50
1
39
1,020
istanbul
Marka
Renault
Benim aracım Clio 3 ancak 2012 model extreme edition. Clio IV lerde kullanılan 75 hp gücündeki motor kullanılıyor. Günde gidiş geliş toplam 30 km yol yapıyorum. İstanbul olarak geçmesine rağmen bulunduğum ilçede hiç trafik vs. olmamasından dolayı çok rahatım. Trafik ışığıa bile girmiyorum lütfen ona göre değerlendirin. Ayda yaklaşık 1000 km yapıyorum.
Son 4000 km yakıt ortalamam 4.1 Lt.
Ancak 5. vitese attığımda eve varana kadar vites düşürmemi gerektirecek bir durum yok ve aşırı yokuş vs. de yok yol üzerinde.

ecuetos

Elit Apaçi
12 Ocak 2020
74
18
970
28
İstanbul
Marka
Renault
Eğer aracı kısa mesafe veya kısadan biraz daha uzun mesafe kullanıyorsanız normal olabilir aslında. Çünkü araç sizin varacağınız yere kadar ısınmıyorsa yakıt artışı soğuk havalarda gayet normal.
1.5 dci manuel clio tecrübem maalesef öyle uzun uzun olmadı hiç.
@OguzhanC fikir verebilir belki.

Evet soğuk havadan olduğunu bugün netleştirdim. Sabah araçla 12 km yol yaptım. 1 saat civarında araç kapalı garajda bekledi sonrasında tekrardan 12 km yaptım. Dönüşteki 12 km'de araç ortalaması 6.4'den 5.3'e indi. Bunlar şehir içi fakat az trafikli veriler. Teşekkür ederim.

Merhabalar, bizim hanemizde 2018 model bir Clio4 Sporttourer 1.5 dCi mevcut. Araç joy paket olduğu için 75 beygir gücünde ve manuel vites. Garaj bölümünde detaylı konusu mevcut. @Basri Amca 'nın da dediği gibi şehir içinde arabanın geç ısınacağı koşullarda yakıt tüketiminin biraz fazla olması normal. Kendi tüketimimden bahsetmek gerekirse şehir içi normal kullanımda 6.3-6.8 litre civarında yakıyor. Sakin de kullansak 6 litrenin altına pek inmiyor. Atik kullanırsam 7.5 litreleri gördüğüm oluyor fakat o pek mantıklı bir kullanım şekli değil. (edit: şehir içi diye bahsettiğim koşul küçük bir ilçede evden çıkıp sabah gidiş+akşam dönüş 10-12 km falan yapıyor araç. Yani anlayacağınız tam ısındı derken tekrar otoparka giriyor)
Yukarda da yazdığım gibi araç 10 kmden sonra ısınmaya başlıyor ve kendine geldiğini farkettim. Toplamda 24 km civarında yol yaptım bugün ve ortalama 12-14 km'lerde kendine geldi. Ortalama yakıt tüketimim 1 litre indi.

Ben yazın istanbul garenta nın moov uygulaması ile 1.5 dci edc sporttourer ve hatchback kiralamıştım ikisininde uzun dönem ortalaması 7.5-8 litre arası bir şeydi. Tabii arabalar kiralık edc yakında Allah ına kavuşacak kıvamdaydı ikisi de.
Onlar çok sert kullanılıyor ve bakımları v.s yapılsa bile müşterilerden dolayı araçlar pek de bakımlı olmuyor açıkcası. Kiralık araçların yakıt tüketimine bir şey diyemeyeceğim.

Benim aracım Clio 3 ancak 2012 model extreme edition. Clio IV lerde kullanılan 75 hp gücündeki motor kullanılıyor. Günde gidiş geliş toplam 30 km yol yapıyorum. İstanbul olarak geçmesine rağmen bulunduğum ilçede hiç trafik vs. olmamasından dolayı çok rahatım. Trafik ışığıa bile girmiyorum lütfen ona göre değerlendirin. Ayda yaklaşık 1000 km yapıyorum.
Son 4000 km yakıt ortalamam 4.1 Lt.
Ancak 5. vitese attığımda eve varana kadar vites düşürmemi gerektirecek bir durum yok ve aşırı yokuş vs. de yok yol üzerinde.

4.1 Süper ama siz bence şehir içi sayılmazsınız direk şehir dışı desek yeridir. Işıklarda bile durmamak trafik olmaması filan bunlar çok büyük etkenler. Bi kere kafadan zaten 0.5 litre kar oluyor ışık, dur kalklarda v.s. Ama benimde bugün motor ısınınca ortalama tüketim baya bi aşağı indi. 1 lt civarlarında.

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Onlar çok sert kullanılıyor ve bakımları v.s yapılsa bile müşterilerden dolayı araçlar pek de bakımlı olmuyor açıkcası. Kiralık araçların yakıt tüketimine bir şey diyemeyeceğim.

Kiralık araba. 0 lanıp normal bir şekilde kullanılmadıysa. Bu arabanın max yakacağı değer olarak düşünebilirsiniz.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Manuel değil ancak EDC olanı yaklaşık 3-4 bin km'dir kullanıyorum, filo aracı. Aracı benden önce şirketten ayrılan bir arkadaş kullanmıştı bir süre, o da çok hırpalayabilecek biri olmadığı için kondisyonu sıfır gibi arabanın, daha 35 binde zaten.
Ev-iş arası çok kısa mesafe gidip geliyorum, bu rotam harici de genelde trafikli şehir içi ve dikkat etmeden kullanıyorum, 5.6-5.8 civarı geziniyor üstüne çıktığını görmedim. Şehirlerarası da neredeyse yine aynı yakıyor, 6 ileri olmasına rağmen vites oranları biraz kısa, 120-130 bandında giderken epey tüketiyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım