20 yıllık hoparlörleri kurtarmak

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aracı aldığımdan beri her hoparlörden ayrı bir cızırtı geliyordu. Özellikle arka 2 hoparlör tamamen mefta durumdaydı bass -7'de dinlemek zorunda kalıyordum. Hal böyle olunca bir sesciye gidip arka 2 hoparlör fiyatı sordum. Çiftine 200 dedi tamir edilmez deyip kestirip attı. Araçta 6 hoparlör var yani toplam 600 lira vermek kafama yatmadı. Bugun ne kaybederim deyip tamirine giriştim ancak fotoğraf çekmek hiç aklıma gelmedi. Ilk olarak teyp hoparlör kablolarını kontrol ettim kapı hoparlörleri ters bağlanmıştı onları düzelttim. Daha sonra ön kapılardaki ve konsoldaki kapakları söküp kontrol ettim. Konsol ve kapıdaki birer hoparlörde tweetera giden bakır kabloda kopukluk vardı. Maket bıçağı ile kazıyıp üstüne lehim attım. Denemesini yaptım tizler güzelleşti ancak bass hala problemliydi. Arka hoparlörleri söküp baktığımda körüklerin ayrıldığını gördüm. Bir kağıt yapıştırıcı (kesinlikle japon ya da türevleri olmaz, bally ya da pelikan kullanılmalı) ile her iki körüğüde yapıştırdım. Bu sefer basslar çözüldü ancak tam anlamıyla değil. En son aklıma bütün hoparlörleri wd40 ile temizlemek geldi, temizledim. Sonuç mükemmel. Hiçbir cızırtı ya da basslarda sapıtma yok, sıfır hoparlör gibi çalmaya başladı 20 yıllık hoparlörler. Benzer sorunu olan varsa benim adımları takip edebilir fotoğraf çekmediğim için kusura bakmayın, başarılı olacağını hiç düşünmemiştim.
Video: https://streamja.com/ZJKj9

Screenshot_20200425-002913_Gallery.jpg

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Harika bilgiler ama bende kapıları falan sökecek cesaret yok umarım arkadaşların işine yarar :)

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Çok başarılı. Herkesin yapacağı şey değil. :)

Merak ettiğim bir şey var wd40'ın kokusuna nasıl dayanabiliyorsunuz? Ben bir keresinde paslı bir şey çözebilmek için kullanmak zorundaydım. Çok ağır kokuyordu.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Çok başarılı. Herkesin yapacağı şey değil. :)

Merak ettiğim bir şey var wd40'ın kokusuna nasıl dayanabiliyorsunuz? Ben bir keresinde paslı bir şey çözebilmek için kullanmak zorundaydım. Çok ağır kokuyordu.
Hazır hoparlörlere sıkmışken komple wd40 banyosu yaptırdım araca :) Böyle kokular hoşuma gidiyor benim çok rahatsız olmadım ama binen birisi yüzünü ekşitiyordu. Camları hiç kapatmadım 2-3 güne çıktı kokusu, sadece hoparlöre sıksam 1 günde çıkardı herhalde kalıcı bir şey değil uçup gidiyor.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
çıkışlar çok iyi net belli :D 50 w x 4 ibaresine dikkat
Ben de onu merak ediyordum hocam 50x4 demek 4 hoparlör başına 50 watt verebildiği anlamına mı geliyor? Ben de 6 hoparlör var 6x50 teyp yazdım ama bir şey çıkmadı bu 4 anlama geliyor anlayamadım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Ben de onu merak ediyordum hocam 50x4 demek 4 hoparlör başına 50 watt verebildiği anlamına mı geliyor? Ben de 6 hoparlör var 6x50 teyp yazdım ama bir şey çıkmadı bu 4 anlama geliyor anlayamadım.

4 çıkış var teypte, amfisiz 50 w x 4 alabilirsin demek oluyor :) 6 hoparlör için teypte 6 çıkış yoktur, paralel çekmişlerdir :)

applejack35

Panpa
2 Ocak 2018
339
1,012
2,695
31
Karşıyaka
Marka
Hyundai
biz de aynı işi yaptık bugün. sol arka hoparlör tırr tırr ses çıkarıyordu bir baktık baya yırtılmış. yapıştırıp taktık mis gibi devam ediyor.. teşekkür ettik, elinize sağlık

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
hoparlörüm cızırtı yapıyo bass vurdukça ama dıştan bakınca bir sıkıntı yok söksem içine mi bakmam lazım yırtık varsa görmek için? Sesinden memnunum kurtarabiliyosak boş yere yenisine para vermeyim

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
biz de aynı işi yaptık bugün. sol arka hoparlör tırr tırr ses çıkarıyordu bir baktık baya yırtılmış. yapıştırıp taktık mis gibi devam ediyor.. teşekkür ettik, elinize sağlık
Çok sevindim konunun yardımcı olmasına, teşekkür ederim.
hoparlörüm cızırtı yapıyo bass vurdukça ama dıştan bakınca bir sıkıntı yok söksem içine mi bakmam lazım yırtık varsa görmek için? Sesinden memnunum kurtarabiliyosak boş yere yenisine para vermeyim
Körüğü sağlam mı hocam altındaki kağıdı yırtılmamışsa körüktendir diye düşünüyorum

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,081
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Körüğü sağlam mı hocam altındaki kağıdı yırtılmamışsa körüktendir diye düşünüyorum
vallahi hiçbir fikrim yok bu konuda, körük neresi onu bile bilmiyorum hoparlörlerim kapaksız vaziyette takılı dıştan bakınca herhangi bi yırtık görünmüyo, eğer içten bakmam gerekiyorsa söker bakarım

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
vallahi hiçbir fikrim yok bu konuda, körük neresi onu bile bilmiyorum hoparlörlerim kapaksız vaziyette takılı dıştan bakınca herhangi bi yırtık görünmüyo, eğer içten bakmam gerekiyorsa söker bakarım
Körük dediğim bu etrafındaki kauçuk hocam o eskiyip yırtılınca ya da ayrılınca basslarda bozulma oluyor. Attığım videoda gözüküyor yapışkan izi ya da hoparlör körüğü yazıpta bakabilirsiniz. Elinizle onu kontrol edin eğer kendini bırakmışsa 15 20 liraya satıyorlar yenisini alıp pelikan baly gibi şeylerle yapıştırabilirsiniz. Ya da üstündeki yırtılmamışsa direkt onu yapıştırın ben öyle yaptım. Bence elinizde wd40 varsa ilk onu deneyin, sonra körüğü kontrol edin bunlar çözüm olmazsa söküp altındaki kağıda bakın yırtılmış mı diye

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım