Aracın KM'si Gelmedi Bakım Yaptırmalı mıyım ? / Yıllık Bakım

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar 300km’deki aracımın yıllık bakımı geldi. Başka bir platformda birisi 15 bin km dolmadan yaptırmayabilirsiniz sıkıntı yok dedi bu ne kadar doğru ?

Son düzenleme:

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Aracınız garanti kapsamında kalması için yetkili serviste yaptırmanız gerekli. Ancak bu koşul olmasa ben 300 km'deki aracımı bakıma götürmem. Sıfır olarak fabrikadan çıkmış araçta motor yağı ve filtreler 1 yıldan çok daha fazla süre özelliklerini yitirmeyecek kabiliyette üretilmişlerdir. Emin olabilirsiniz. Aracınız 5 bin ya da 10 bin km yapmış olsa aksatmayın değiştirin derdim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Araçların bakım aralıkları dünya genelinde standart değildir. Birebir aynı araç 20-25 bin km'ye geldiğinde yurt dışında bakıma girebilirken, Türkiye'de 15 bin km ya da 1 yıl şeklinde bir kriter koyabiliyorlar. Dolayısıyla evet, teknik olarak bakıldığında 15 binde değil de 16-17-18 bin km'de yaptırsanız bile aracınıza ekstra bir zararı olmayacaktır. Fakat bu durum Türkiye'de ki distribütör tarafından garanti dışı bırakılma bahanesi olarak görülebilir. O yüzden 1 yılınız dolduysa gidip bakımı yaptırın. Boş yere riske girmeyin.

Bununla birlikte bakımı yetkili serviste yaptırmak zorunda değilsiniz. Fabrikanın onayladığı parçalar kullanıldığı, faturası olduğu ve saklandığı takdirde özel yetkili servislerde de garantiniz bozulmadan bakım yaptırma hakkına yasal olarak sahipsiniz.

Son düzenleme:

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Konu sahibi arkadaşım lütfen kızmasın.

''Araç 1 yıl boyunca sadece bayiden çıkıp eve gelmiş'' düşüncesinden çıkamıyorum :) :)
Yok hocam ahahahha asla öyle biri değilim. Aracımı yeni aldım alan arkadaş yatırmış garajda ben aldığımda 30 km’deydi.
Aracımı bakıma götüreceğim fakat 1-2 ay beklemenin bir sakıncası var mı açıkçası emin olamadım. Yoksa zaten yetkili serviste yaptıracağım garanti dışı kalmaması için, mâlum DSG denen alet korkutuyor.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aracınız garanti kapsamında kalması için yetkili serviste yaptırmanız gerekli. Ancak bu koşul olmasa ben 300 km'deki aracımı bakıma götürmem. Sıfır olarak fabrikadan çıkmış araçta motor yağı ve filtreler 1 yıldan çok daha fazla süre özelliklerini yitirmeyecek kabiliyette üretilmişlerdir. Emin olabilirsiniz. Aracınız 5 bin ya da 10 bin km yapmış olsa aksatmayın değiştirin derdim.
Teşekkürler aklımdaki soru işareti kalktı.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aslında şuan sorunum perşembe günü İstanbul’dan Antalya’ya gitmem gerek ve araçta şuan “bakım hemen” uyarısı var, bir sıkıntı olur mu diye korkuyordum.

semihytm

Semih Yetim
Takipçi
1 Mar 2021
1
2
20
23
Salihli/Manisa
Marka
Ford
Kullanım kılavuzunda ne yazıyorsa onu uygulayın 1 km dahi yapmasanız örneğin kılavuzda 15.000 km/1 yıl gibi bir uyarı varsa hiç km yapmasanız da 1 yıl geçince yağının değişmesi gerekir. Elma misali yeseniz bitiyor tekrar yiyemiyorsunuz yemeseniz de çürüyor yine yiyemiyorsunuz.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Aslında şuan sorunum perşembe günü İstanbul’dan Antalya’ya gitmem gerek ve araçta şuan “bakım hemen” uyarısı var, bir sıkıntı olur mu diye korkuyordum.

VW Türkiye'yi bir arayıp sorun. Bir ay sonra yaptırmam lazım işlerim var il dışına çıkacağım falan deyin. Bir de böyle konuşup anlaştığınızı anlatan bir mail isteyin. Yazılı bir şey olsun elinizde. Bu sayede sorun olmaz diye düşünüyorum. Firmalar günü gününde yaptırdığına çok bakmıyor genelde ama güvenli tarafta olmakta fayda var :) Bu arada ıslak kavrama ise DSG kuru kavrama kadar korkulacak bir şanzıman değil.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yok hocam ahahahha asla öyle biri değilim. Aracımı yeni aldım alan arkadaş yatırmış garajda ben aldığımda 30 km’deydi.
Aracımı bakıma götüreceğim fakat 1-2 ay beklemenin bir sakıncası var mı açıkçası emin olamadım. Yoksa zaten yetkili serviste yaptıracağım garanti dışı kalmaması için, mâlum DSG denen alet korkutuyor.
Eğerki derdiniz garanti ise geciktirmemekte fayda var, bu gidip gelme konusunu bir servisi arayıp danışabilirsiniz. Birçok markada 3-5 haftalık gecikmeler garantiyi etkilemiyor

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Volvo bakımlar da +1 ay veya 1000 km tolerans veriyor garantinin devam etmesi için. Zaten yurtdışında bu süreler veya kmler tam iki katı. Araç sağlığı bakımından sorun olmaz garantinin devam etmesi konusunda danışmak en doğrusu

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
VW Türkiye'yi bir arayıp sorun. Bir ay sonra yaptırmam lazım işlerim var il dışına çıkacağım falan deyin. Bir de böyle konuşup anlaştığınızı anlatan bir mail isteyin. Yazılı bir şey olsun elinizde. Bu sayede sorun olmaz diye düşünüyorum. Firmalar günü gününde yaptırdığına çok bakmıyor genelde ama güvenli tarafta olmakta fayda var :) Bu arada ıslak kavrama ise DSG kuru kavrama kadar korkulacak bir şanzıman değil.
Hmm, arıza yapacak diye korkmuyorum aslında ama garanti gitmesin tabi sonuçta 1 yıllık araç. 2 yıl diye biliyorum garantisi. Kuru kavrama ve bazı insanlarda daha 50 km’de bile mekatronik arıza yapanları gördüm sonuçta teknoloji şans işidir. Belki 200bine kadar hiç yapmaz belki yarın yapar.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Hocam yaptırın bir şişe yağ, üç dört tane filtre sizi batırmaz illa elle tutulur bir kazanç istiyorsanız da garantiyi devam ettirmiş oluyorsunuz.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Hocam yaptırın bir şişe yağ, üç dört tane filtre sizi batırmaz illa elle tutulur bir kazanç istiyorsanız da garantiyi devam ettirmiş oluyorsunuz.
Benim derdim para değil perşembe günü şehir dışına çıkacağım 2 bin km yapıcam yaklaşık olarak şuan bakım günü geldi biraz geciktirmenin sorun olur mu diye merak ediyorum.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Hmm, arıza yapacak diye korkmuyorum aslında ama garanti gitmesin tabi sonuçta 1 yıllık araç. 2 yıl diye biliyorum garantisi. Kuru kavrama ve bazı insanlarda daha 50 km’de bile mekatronik arıza yapanları gördüm sonuçta teknoloji şans işidir. Belki 200bine kadar hiç yapmaz belki yarın yapar.

Mantıklı tabii ki garantiyi korumak ve hatta mümkünse uzatmak bile iyi olabiliyor. Ben imkan olduğu ölçüde +2-3 yıl garanti almaya çalışıyorum. Bu sayede aslında 4-5 sene orijinal parçalarla bakıma giriyor araç ve ömrü uzuyor. İkincisi bir yeri bozulsa garantiden değişiyor. Firmalar sadık müşterilere genelde iltimas geçiyor. Kendi hatamdan çizilen iç trim parçası değiştirdiğimi bile bilirim garantiden. Bir kere de kuzenle Antalya’ya gittik. Nissan Qashqai vardı kuzende sıfır aldığı ve gitmiş ilk bakımı dışarıda yaptırmış. Dönüş yolunda araba 12bindeyken turbo borusu patlattı. Soğuk bir duş yaşadı ancak yine de garantiden değiştirdi Nissan Türkiye. Bize de ders oldu 😃 Bana sorarsanız her zaman kendinizi garantiye alın derim ancak birkaç haftaya kadar sorun etmezler diye de düşünüyorum. Ben olsam genel merkezden yazılı bir teyit alırım ki sonrasında hangi servis olursa olsun onun üstünde bir kanıtım olsun.

Son düzenleme:

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Benim derdim para değil perşembe günü şehir dışına çıkacağım 2 bin km yapıcam yaklaşık olarak şuan bakım günü geldi biraz geciktirmenin sorun olur mu diye merak ediyorum.
Hocam +30000km veya bir kaç yıl gitmeyenler gördüm arabaya hiçbir şey olmaz 😂 ama arabanın sağlığı için ben yaptırdım mutlaka sonuçta kimyasallar ve bayatlıyorlardır elbet.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Mantıklı tabii ki garantiyi korumak ve hatta mümkünse uzatmak bile iyi olabiliyor. Ben imkan olduğu ölçüde +2-3 yıl garanti almaya çalışıyorum. Bu sayede aslında 4-5 sene orijinal parçalarla bakıma giriyor araç ve ömrü uzuyor. İkincisi bir yeri bozulsa garantiden değişiyor. Firmalar sadık müşterilere genelde iltimas geçiyor. Kendi hatamdan çizilen iç trim parçası değiştirdiğimi bile bilirim garantiden. Bir kere de kuzenle Antalya’ya gittik. Nissan Qashqai vardı kuzende sıfır aldığı ve gitmiş ilk bakımı dışarıda yaptırmış. Dönüş yolunda araba 12bindeyken turbo borusu patlattı. Soğuk bir duş yaşadı ancak yine de garantiden değiştirdi Nissan Türkiye. Bize de ders oldu 😃 Bana sorarsanız her zaman kendinizi garantiye alın derim ancak birkaç haftaya kadar sorun etmezler diye de düşünüyorum. Ben olsam genel merkezden yazılı bir teyit alırım ki sonrasında hangi servis olursa olsun onun üstünde bir kanıtım olsun.
Haksızken bile haklı olmaya çalışan Doğuş asla böyle bir şey yapmaz. Nissan Türkiye'den kral hareket. Dönüşte ilk işim servise randevu almak zaten.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım