Baris Inselel

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
2,170
624
1,920
Alfa Romeo’nun merakla beklenen ilk kompakt SUV’u ‘Tonale’nin dünya gösterimi online bir toplantı ile gerçekleştirildi.
Kurulduğu 1910 yılından bu yana sporcu DNA’sına sadık kalan Alfa Romeo, bağlanabilirlik ve elektrikliye geçiş çağına Tonale ile giriş yapıyor. İsmini, Alpler’in Stelvio Geçidi ile yakın ve bağlantılı olan görkemli zirveleri ve yıl boyunca yağan kar ile ünlü Tonale Geçidi’nden alan model, markanın DNA’sına sadık kalarak; 21. yüzyılın sportifliğini yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Tonale, aynı zamanda Alfa Romeo’nun ilk elektrikli ve ilk kompakt SUV’u olarak da önem arz ediyor.  
Alfa Romeo için dönüşümün simgesi olan ve gerçek bir elektrikli sürüş deneyimi sunmaya hazırlanan Tonale, sınıfının en iyi performansı için Alfa Romeo tarafından geliştirilen hibrit ve dört tekerlekten çekişli şarj edilebilir (Plug-in Hybrid Q4) hibrit versiyon olmak üzere iki elektrik destekli model ve 2‘inci seviye otonom sürüş özelliği ile dünya yollarıyla buluşmaya hazırlanıyor.   ...

Okumaya devam et...

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
396
957
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Giulietta ve MiTo ile bozulan iç tasarim sorunu sanki hâlâ devam ediyor Alfa Romeo tarafında. Giulietta'da asıl sorun bence direksiyondu, iç tasarım geçmişe gönderme olduğu için hadi neyse dedik.

Dış tasarım olarak her zaman farklı ama farklı diye eciş bücüş değil de sportif bir şık tasarım yine devam etmiş. Dışarıdaki nevi şahsına münhasır tasarım içerde yok. Bence Stelvio ve Giulia'da da yok.

Neyse, zaten pek erişilebilir olmayacak gibi. Hadi es keza 800-900 bandında oldu diyelim bu seferde bu paraları verince yine 2. el kaygısı devam edecek. Bunu alacağına insanlar Skoda Karoq alirim diyecek 😂

Daha uygun fiyata bir de B SUV gelse Brennero veya Palade ( adı her ne olacaksa ) belki erişilebilir olur onda da DS 3 Crossback gibi fiyatlama olursa yine olmaz. Yine gidip Skoda Kamiq alırız :)

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Ben de dıştan çok beğendim ama iç tasarım çok eski görünüyor. Araç sanki 5 yıl öncenin arabası gibi. Alfa Romeo maalesef rakiplerine göre en geride kalan firma. 2009 yılında oluşan premium C-SUV sınıfına 2022 yılında giriş yaptılar, onda da full elektrikli bir modeli olmadan geldiler. Haydi diyelim elektriklilerle diğer araçları ayıracaklar. Bu sefer de iç tasarım çok eski görünüyor. Asıl rakibi olan Jaguar E-Pace çok daha havalı görünüyor. Burada fiyatlama olarak bir avantajı var diyelim. Bu kez de ikinci el kaygısı, malzeme kalitesi gibi nedenlerle bu sene yenilenecek BMW X1, içi çok daha iyi olan Mercedes GLA ve tüm dünyada çok sevilen Volvo XC40 karışısında ne kadar tercih edilir bilemiyorum. Stelvio Avrupa'da beklentilerin üstünde sattı açıkçası. Bunda Alfa ürün gamının en iyi iç mekanına sahip olması ve rakiplerine oranla çok güzel bir dış tasarıma sahip olması bir neden olabilir. Bu nedenle Tonale de tasarımdan ötürü iyi bir ivme yakalayabilir tüm dezavantajlarına rağmen. Türkiye'de ise işi zor. Premium sınıf çok kemiklenmiş Türkiye'de ve premium sınıfta etiket çok çok önemli.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
396
957
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Önden böyle bir bakınca arabalar filminden fırlamış gibi. duruyor. İç mekanı çok şık.

Acaba bu modelde kullanıcılarını hangi sorunlar bekliyor :p

Vallahi adın çıkacağına canın çıksın 😂

Aslında Giulietta ile beraber gayet normal bir araçların çıkarabileceği sorunlar seviyesine kadar indiler diye düşünüyorum.

• Haha
Tepkiler: Bedirhan

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Bu araç bi 5 yıl önce çıkmalıydı. İçi de dışı da Alfa standartlarına göre sıradan kalmış yine de Avrupa'da başarılı satış adetlerine ulaşacaktır.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Sene 2011 de iş yerinden bir abimize sıfır km bir alfa almaya tekirdağ çorludaki fiat bayiine gitmiştik. Kaç tane sattılar da o kadar bezdiler bilemiyorum ama abi gel uzak dur ne kendin uğraş ne de bizi uğraştır diyen bir bayiyle muhatap olmuştuk. Yalan olmasın sanırım 156 modeliydi niyetlendiği araç. O böyle tuhaf arabaları severdi. Sonra rotayı birden suv ye kırıp fiatın suzuki çakması suvuna yönelmişti. Onun içinde markanın yüz karası yorumu yapmıştı bayi. Niyeti neydi tartışılabilir. Sonrasında internetten biraz baktı etti ve alfadan vazgeçip cosmo paket bir astra aldı. Sanırım halen daha da o arabasını kullanıyor. Sanayi eşrafından da çok arkadaşım vardı ve ben 159 hayranı bir adamım dizeli olsa halen çok isterim ama onlarda alfa için otoparkta dönüp dönüp bakmak için harika bir araba, direksiyonda özel hissettirmesi açısından mükemmel ama durduğu yerde güzel buaraba, gitmeye başladımıydı hayattan soğutur demişlerdi. Bir kesim çok net şekilde arabayı göklere çıkarıyor bilhassa hiç almayanlar, bir kesimde benim tanıdıklarımın hemen hepsi sahip olmuş kişiler, güzel ama güzelliği başa bela diyor.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
595
943
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Sene 2011 de iş yerinden bir abimize sıfır km bir alfa almaya tekirdağ çorludaki fiat bayiine gitmiştik. Kaç tane sattılar da o kadar bezdiler bilemiyorum ama abi gel uzak dur ne kendin uğraş ne de bizi uğraştır diyen bir bayiyle muhatap olmuştuk. Yalan olmasın sanırım 156 modeliydi niyetlendiği araç. O böyle tuhaf arabaları severdi. Sonra rotayı birden suv ye kırıp fiatın suzuki çakması suvuna yönelmişti. Onun içinde markanın yüz karası yorumu yapmıştı bayi. Niyeti neydi tartışılabilir. Sonrasında internetten biraz baktı etti ve alfadan vazgeçip cosmo paket bir astra aldı. Sanırım halen daha da o arabasını kullanıyor. Sanayi eşrafından da çok arkadaşım vardı ve ben 159 hayranı bir adamım dizeli olsa halen çok isterim ama onlarda alfa için otoparkta dönüp dönüp bakmak için harika bir araba, direksiyonda özel hissettirmesi açısından mükemmel ama durduğu yerde güzel buaraba, gitmeye başladımıydı hayattan soğutur demişlerdi. Bir kesim çok net şekilde arabayı göklere çıkarıyor bilhassa hiç almayanlar, bir kesimde benim tanıdıklarımın hemen hepsi sahip olmuş kişiler, güzel ama güzelliği başa bela diyor.
Sizin için tuhaf olmayan araba modeli nedir? Symbol mü?
Benim tanıdıklarımda mükemmel araba diyorlar ,hatta şöyle diyim şuan maserati sahibi alfista bir yakınım 156 ile 200.000 km yol yaptım bir kere bozulmadı. 166 turboyla 200 sabit gidip sorun yaşamadığından bahseder sürekli.
Yolda da harika araba emin olun.
Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişman da ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Benim tanıdıklarımda mükemmel araba diyorlar ,hatta şöyle diyim şuan maserati sahibi alfista bir yakınım 156 ile 200.000 km yol yaptım bir kere bozulmadı. 166 turboyla 200 sabit gidip sorun yaşamadığından bahseder sürekli.
Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişmanda ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.
Bu şekilde kullanılırsa symbolden tutunda en dipten en başa kadar hiçbir arabanın adı kötüye çıkmazki. Ülkenin şartları belli. Teknik elemanların durumu belli (sanayi-servis) vs. Orjinal parça ve servis bakımlı olduktan sonra bana sürekli sorun çıkartan bir tek fiat reno opel pejo modeli söyleyemez sanırım kimse. Zaten alfa vb araçları genelde sanayi esnafına elletme şansınız pek olmaz, uzak dururlar birbirlerine paslarlar. 159 dizel sahibi bir hemşerimle tesadüfen istanbulda yaşarken tanışmıştık. Bir gün sözleşip arabaları sanayiye götürdük. Bende f7r vardı. Hangi esnafa gittiysek şu arabaları uzak tutun dediler. Benim dipten başa restore ettiğim arabamı satmamın temel sebebi buydu. Ayrıca ilk cümlenizden sanki gözünüzde marka fanatiğiymişim gibi bir algı oluştuğunu anladım, bütün mesajlarıma bakabilirsiniz, symbol ile alakalı tek bir iyi cümlem yoktur. Bugün bile albea symbol hatta clionun pek çok seçeneğinin sıfırına arabamı değişmem.
Velhasıl ben alfayı seviyorum çokta istiyorum sahip olmayı ama bu ülke de bu şartlarda bize göre değiller. Alfista vs olayına da çok girmek istemiyorum o denli marka model fanı olamadım o kafayı yaşayamadım. Pişmanda değilim. Ha neden hep reno derseniz de yaşadığım yerler ve tüm sanayici parçacı çevrem renocu olunca bazı işleri daha ucuza ve az masrafla çözmemdir. İnşallah bir gün bahsettiğiniz gelir düzeyine erişir ve bir gün sahip olmak istediğim birkaç modelden biri olan 159 a ulaşabilirim. Şu an ulaşmaktan yana sorunum pek yok lakin işletme ve bakım kısmında gördüklerim okuduklarım korkutuyor maalesef. Neyse konu çok dağıldı uzun yazdım kusura bakmayın. İyi günler.

IMAG3091.jpg

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
396
957
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Alfaya fiat mantığında binilirse yoldada bırakır,pişman da ettirir. Hep söylerim yeterli kadar gelir yoksa alfa alınmamalı , tüplü alfadan uzaklaşılmalı.
Alfa Romeo 1.4 170 beygirlik motorunu 10 senedir sorunsuz kullanırken aynı periyotta Opel ve VW 1.4 motorlarından yaşamadığı sorun kalmadı. VW o sürede 3 tane motor üretimi durdurdu veya güncelleme ile beygir düşürdü.

TDI+DSG kombinasyonunda şanzıman dayanımı olmadığı için tork 250 ile sinirliyken. TCT ile rahat 300 üstü sorunsuz gidiyordu.

Gel gelelim, bu ülkede algı her şeyin önündedir. Arabanın ne olduğundan çok algısı satış yaptırır

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Alfa Romeo 1.4 170 beygirlik motorunu 10 senedir sorunsuz kullanırken aynı periyotta Opel ve VW 1.4 motorlarından yaşamadığı sorun kalmadı. VW o sürede 3 tane motor üretimi durdurdu veya güncelleme ile beygir düşürdü.

TDI+DSG kombinasyonunda şanzıman dayanımı olmadığı için tork 250 ile sinirliyken. TCT ile rahat 300 üstü sorunsuz gidiyordu.

Gel gelelim, bu ülkede algı her şeyin önündedir. Arabanın ne olduğundan çok algısı satış yaptırır
VW, 1.9 TDI ile dört veya beş ileri tam otomatik şanzımanı kombine edip satsın. "Taş gibi motor şanzıman, hiçbir şey olmuyor" diye satar. En kompleks motor şanzımanı koysun gene satar. Aynı firma DSG'yi çıkartıp koyduğunda da firmadan başka herkes suçlu olur. Kullanıcısı, ustası vs.

O yüzden çok takılmayın. Bir yerde fanboy görürseniz, kale almanıza gerek yok :) 5-6 senelik donanımhaber tecrübem, VW fanboylarına laf anlatacağım zamanın tamamen çöpe gittiğini gösterdi bana.

Piyasa arabası diye bilinen Megane 1 Sedan , Honda Civic alıp nalet ederek sattığım da oldu, Mazda alıp rahat ettiğim de.
İkinci elde reşat altını muamelesi göstermeye kalktıkları B6 Passat'ını , bakımlarını yeni yapmış olmasına rağmen "ben bunu satıcam, bununla uğraşmaktan bıktım" diye veren arkadaşım var. Bakımsız araç + kötü tasarım = Marka fark etmeksizin arıza.

Konuyla alakalı olarak, bana hitap edeceğini düşündüğüm bir güç paketi olsa, Alfa Romeo tercih ederdim. Belki şimdi değil de, gelecekte. Belli mi olur ?

Renault K4M, K4J vs motorlar, tıkansın diye tasarlanmış bir rölanti sistemine sahip. Lpg'li megane, astra vs alan, bir paket bobini de şimdiden bagajına koysun. Bmw'lerde senelerden beri vanos arızası çıkar arada bir. Tüm bu arızalar, alfa kadar ses getirmez , hiçbirisi Alfa kadar konuşulmaz.

Bence bırakalım adı çıksın. Arabaya eşek niyetine binen "ayağımı yerden kessin" tayfası uzak dursun. Çok kötü yaşlanmaya müsait araçlar bunlar çünkü. Düzgün ellerde kalır böylece. Arabası o olan kusura bakmasın şimdiden de, potansiyel symbol müşterisinin 156'da işi yok.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Vallahi adın çıkacağına canın çıksın 😂

Aslında Giulietta ile beraber gayet normal bir araçların çıkarabileceği sorunlar seviyesine kadar indiler diye düşünüyorum.

Binotto yolda kaldı bile

Alfa romeo kronik sorunlar;
K A Y I Ş gibi durması
hatatat

1644585639349.jpeg

Mizah amaçlıdır, kesinlikle bir fanboyluk veya bir haterlik söz konusu değildir. Gülüp geçelim lütfen :D

Son düzenleme:

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
568
685
1,520
Tekirdağ
Marka
Porsche
@msansertekin

Alfa severim ama Alfisti sevmem.
Porsche Cayman parasına , 147 iç mekanlı - Selespeed şanzımanlı Alfa GT verdikleri zamanları da biliyorum.
2 ton Brera'yı .. 8C'nin maketliği.. Supersport Doblo Gulietta..

Opel severim ama "buraya Passat'la girseniz kafanıza geçer" diyeni sevmem. Vectra GT'lerin halini biliyorum.

Mercedes severim ama "BMW çakal arabası" diyeni sevmem. Makyajsız W204 C'deki Focus 2 kalitesini biliyorum.

Nereden tutsan elinde kalır. Çoğu algı çünkü. Arabadan uzaktan yakından alakası olmayan arkadaşlarımla yolda görmemiz üzerine Saab'ı konuştuk.

"Madem BMW - Mercedes'ten iyi neden batsın ki" dediler.
Demek ki iyi değilmiş ?

Yaptıkları işleri anlattım , arabaları gösterdim.
Hem de en albenili olanları. Yok.

Sonra biraz düşününce adamlar harbi doğru söylüyor aslında..

Lancia çok iyiydi ? Ralli de mi ? Şikeci Lancia 😁

Binek araç olarak hatırladığınız bir tane Lancia modeli var mı mesela ? Şununla otobanda bi kapatıcan.. bi Angara yaparım falan ?

Subaru ?? Zor şartların arabası , Japon sağlamlığı 🤣
2'ye atıyorsun araba yok ?
XV'lere 200.000'de rektefiye yapıyorlar ??

STİ ?? Adı yeter 😅 Sandık motor geldi bak şu an.

Ya da E46 M3 pistte çok iyidir dimi ?
O yıllarda W203 C32 gibi abuk subuk bir araba var karşısında ?

Audi mi ne Audisi ?? Zavallı kafadan kayan S4 mü koskoca E46 M3'ü yiyecek bir de kuruda.. RS4 de değil bak S4 bir de..
Ya bi git pis VAG'cı ;

Screenshot_20220212_114756.jpg

Hepsi boş. Biz ölümlüler en fazla ayda 1 piste gireriz. Geri kalan herşey için C segment her araba mükemmel.

Sonrası şekil şukul - tercih meselesi.

Son düzenleme:

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
220
342
1,085
29
ankara
Marka
Ford
Arkadaşlar bir markayı diğerlerinden fazla sevmenin nesi kötü ki. Serdar bostancı ford dışında araba binmiyor. Sinan koç ağır alfacı. Eren tekin in bmw ve vag a sempatisi olduğu net hissediliyor. Ferhat albayrak ferrari fanatiği.

Bir markayı diğerlerinden daha fanatik seven herkesi "toyota çohh eyi yiğenim yauvv gerisi boş" diyenler sanıp hemen aşırı tepki vermeye gerek yok

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Arkadaşlar bir markayı diğerlerinden fazla sevmenin nesi kötü ki. Serdar bostancı ford dışında araba binmiyor. Sinan koç ağır alfacı. Eren tekin in bmw ve vag a sempatisi olduğu net hissediliyor. Ferhat albayrak ferrari fanatiği.

Bir markayı diğerlerinden daha fanatik seven herkesi "toyota çohh eyi yiğenim yauvv gerisi boş" diyenler sanıp hemen aşırı tepki vermeye gerek yok
Çoğu o küçümsediğiniz tipte de o nedenle tepki veriliyor. "Toyotacı dayı" diye küçümsenen kişiler neyse kendine Alfisti diyen, "VAG ağğbii" diyen, "Fordcuyuz bee ford işte ford" diyen, "BMW babba, araba dediğin argadan idecek" diyenler birbirinin aynı. Biri daha süslü, kiminin gözüne hoş geliyor. Diğeri dümdüz, süssüz hatta avam ondan hor görülüyor. Dışa vurumları farklı olsa da mentalite aynı.
Bu yazdıklarım üstte adı geçen şahıslar için yazılmadı. Sokakta, internette vs. gördüğümüz o marka fanatiklerini kapsıyor.

Bir markaya sempati duyup, sevmek çok doğal tabii. Ürettiği araçlar, tarihi, hikayesi, logosu vs. hoşa gidebilir. Ama aka ak, karaya kara diyebilmek önemli. Ülkemizde bu pek olmuyor işte. Şu forumda bile (bile diyorum çünkü internetteki çoğu platforma göre daha objektif kalınabilen, mantıklı yazılar gördüğümüz bir yerdi -di diyorum ama değişti anlamında değil, bir süredir eskisi gibi takip etmiyorum-) neler neler gördük.

Konuyu da boş geçmeyeyim, yeni araç Alfa Romeo'ya hayırlı olsun. Başlıkta yazıyor mu bilmiyorum bir yerde okumuştum, 500x-Renegade ile aynı altyapıyı paylaşıyormuş.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
@msansertekin

Alfa severim ama Alfisti sevmem.
Porsche Cayman parasına , 147 iç mekanlı - Selespeed şanzımanlı Alfa GT verdikleri zamanları da biliyorum.
2 ton Brera'yı .. 8C'nin maketliği.. Supersport Doblo Gulietta..

Opel severim ama "buraya Passat'la girseniz kafanıza geçer" diyeni sevmem. Vectra GT'lerin halini biliyorum.

Mercedes severim ama "BMW çakal arabası" diyeni sevmem. Makyajsız W204 C'deki Focus 2 kalitesini biliyorum.

Nereden tutsan elinde kalır. Çoğu algı çünkü. Arabadan uzaktan yakından alakası olmayan arkadaşlarımla yolda görmemiz üzerine Saab'ı konuştuk.

"Madem BMW - Mercedes'ten iyi neden batsın ki" dediler.
Demek ki iyi değilmiş ?

Yaptıkları işleri anlattım , arabaları gösterdim.
Hem de en albenili olanları. Yok.

Sonra biraz düşününce adamlar harbi doğru söylüyor aslında..

Lancia çok iyiydi ? Ralli de mi ? Şikeci Lancia 😁

Binek araç olarak hatırladığınız bir tane Lancia modeli var mı mesela ? Şununla otobanda bi kapatıcan.. bi Angara yaparım falan ?

Subaru ?? Zor şartların arabası , Japon sağlamlığı 🤣
2'ye atıyorsun araba yok ?
XV'lere 200.000'de rektefiye yapıyorlar ??

STİ ?? Adı yeter 😅 Sandık motor geldi bak şu an.

Ya da E46 M3 pistte çok iyidir dimi ?
O yıllarda W203 C32 gibi abuk subuk bir araba var karşısında ?

Audi mi ne Audisi ?? Zavallı kafadan kayan S4 mü koskoca E46 M3'ü yiyecek bir de kuruda.. RS4 de değil bak S4 bir de..
Ya bi git pis VAG'cı ;

Ekli dosyayı görüntüle 38433

Hepsi boş. Biz ölümlüler en fazla ayda 1 piste gireriz. Geri kalan herşey için C segment her araba mükemmel.

Sonrası şekil şukul - tercih meselesi.
Mesajı okudum. Farklı farklı noktalara gitmiş. Çözmem biraz zaman aldı, hala da tam çözebilmiş değilim. Kimisine katılırım, kimisine hiçbir zaman katılamayabilirim.

Fakat genel olarak tek bir cevapta özetleyebiliyorum gerçekten: Evet bizler birer ölümlüyüz ve ;

1644742146553.png

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım