HABER Benzine yılbaşı zammı geldi!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cihatemre

Profesör
20 Ara 2016
226
63
1,035
https://tr.boell.org/tr/2014/09/24/enerji-sektorundeki-ozellestirmelerin-yakici-sonuclari
Nükleer enerji santrallerine insanlar tabii ki karşı çıkacak. Soma ve Zonguldak madenleri faciasının sorumsuzluğunu ve daha nicelerini bu millet hala unutmadı. Hükümet'in tedbir almak yerine yandaş firmalarını koruduğunu, daha da seviyesizleşip yerdeki acılı vatandaşı tekmelediklerini iyi biliriz. Bu ülkede enerji kaynağı var ama sen elindekileri televizyona çıkıp özelleştirmemiz gerek, biz bunu istihdam için yapıyoruz diye bas bas bağırıp, yerli ve stratejik öneme sahip işletmelerin neredeyse tamamını yabancılara satarsan, senin ülkende enerji sektörü diye bir şey kalmaz. Güya istihdam getireceğiz dediler işsizlik her sene daha da artıyor. Özelleştirme adı altında vatanı parsel parsel yabancı devletlere sattılar hem de bir devletin en hassas olması gereken konulardan biri olan enerji sektörüyle ilgili. Diğer sektörlere hiç girmiyorum bile. 52 bin tane küçük-büyük ölçekli şirketin şuan sadece 6 bini yerli üretici tarafından işletiliyor. Bilmem kaç yıllık enkazı kaldırıyoruz diye Cumhuriyetle ala edenler, Cumhuriyetin mallarını kendi malları gibi satma hakkını kendinde gördü. Siz asıl enkazı gelecek 20 yıl içinde görün.

Liberal ekoniminin getirileride var goturuleride sen hep eksi noktalarini yazmissin artan ihracattan dusen eflasyondan dusen faiz oranlarindan yaratilan is hacminden artan gsyih hic bahsetmiyorsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Liberal ekoniminin getirileride var goturuleride sen hep eksi noktalarini yazmissin artan ihracattan dusen eflasyondan dusen faiz oranlarindan yaratilan is hacminden artan gsyih hic bahsetmiyorsun

Hangi yaratılan iş hacmi ? Var olanın da kalitesi düşürülen iş hacmi mi ? Yoksa her sene artan işsizlik hacmi mi ? Denetimleri yapılmayan, yapıldı gösterilip üstü örtülen, insan sağlığı ve hayatı düşünülmeyen iş hacmi mi.. Götürüsü getirisinden daha fazla olan teşebbüslerin sevilecek bir yanı olmaz. Geçmiş olsun, satılan satıldı. Bu enerji kaynakları firmalarının hiç biri artık Türk milletine ait değil. Devletin toplu iğnesini satsalar bas bas bağırırsınız, vatanın en değerli işletmeleri elden çıkarılmış ekonomiden dem vuruyorsun ki o da işsizliğin arttığı bir ekonomiden. Bak bakalım diğer devletlerin bu sektörlerdeki yenilik ve atılımlarına, hükümetleri ne kadar hassas hareket ediyor, dışa bağımlı bir politikadan kaçındıkları gibi özerklik yahut devlet tek eline yönelik işletmeciliği seçiyorlar. Neyse dediğim gibi ağzınıza 1 bal kaşık çalıp idare edin diyorlar, kendileri kepçeyle götürüyorlar.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Hangi yaratılan iş hacmi ? Var olanın da kalitesi düşürülen iş hacmi mi ? Yoksa her sene artan işsizlik hacmi mi ? Denetimleri yapılmayan, yapıldı gösterilip üstü örtülen, insan sağlığı ve hayatı düşünülmeyen iş hacmi mi.. Götürüsü getirisinden daha fazla olan teşebbüslerin sevilecek bir yanı olmaz. Geçmiş olsun, satılan satıldı. Bu enerji kaynakları firmalarının hiç biri artık Türk milletine ait değil. Devletin toplu iğnesini satsalar bas bas bağırırsınız, vatanın en değerli işletmeleri elden çıkarılmış ekonomiden dem vuruyorsun ki o da işsizliğin arttığı bir ekonomiden. Bak bakalım diğer devletlerin bu sektörlerdeki yenilik ve atılımlarına, hükümetleri ne kadar hassas hareket ediyor, dışa bağımlı bir politikadan kaçındıkları gibi özerklik yahut devlet tek eline yönelik işletmeciliği seçiyorlar. Neyse dediğim gibi ağzınıza 1 bal kaşık çalıp idare edin diyorlar, kendileri kepçeyle götürüyorlar.

TTK ne durumda @CenkGs Abi gelişme var mı takip edemedim bi süredir

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
TTK ne durumda @CenkGs Abi gelişme var mı takip edemedim bi süredir
Ne olacak öldü bitti TTK. Özelleştirilecek dediler hala bir numara yok, devlet zaten salmış durumda 5 kuruş yatırımı yok. Reis dedikleri geldi buraya ' Zonguldak benden bir şey beklemesin ' dedi ve gitti. Laflara bak, sanki o kurdu da lutfediyor. İşten çıkarımlar çoğaldı, kaçak madenler arttı, işçi ölümleri de arttı. Şimdilik sadece eren enerji ve erdemire kömür gönderiliyor. Ama ttk bitti.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Ne olacak öldü bitti TTK. Özelleştirilecek dediler hala bir numara yok, devlet zaten salmış durumda 5 kuruş yatırımı yok. Reis dedikleri geldi buraya ' Zonguldak benden bir şey beklemesin ' dedi ve gitti. Laflara bak, sanki o kurdu da lutfediyor. İşten çıkarımlar çoğaldı, kaçak madenler arttı, işçi ölümleri de arttı. Şimdilik sadece eren enerji ve erdemire kömür gönderiliyor. Ama ttk bitti.

Eren enerji de erdemirde ihtiyacının büyük bölümünü ithalden karşılıyordu zaten, göstermelik alıyodur TTK'dan da. vay arkadaş Zonguldak karaelmas'ı da kuruttular...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eren enerji de erdemirde ihtiyacının büyük bölümünü ithalden karşılıyordu zaten, göstermelik alıyodur TTK'dan da. vay arkadaş Zonguldak karaelmas'ı da kuruttular...
Bitti tabii Turkiye'nin ilk illerinden biriydi burasi. Akp'li olmadigi icin iyice bitirdiler, zaten hakkini arayani da yoktu. Gecmis olsun.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bitti tabii Turkiye'nin ilk illerinden biriydi burasi. Akp'li olmadigi icin iyice bitirdiler, zaten hakkini arayani da yoktu. Gecmis olsun.
stada da gerek yokmuş zaten 1nci ligde oynamıyormuş Zonguldakspor :) O açıklamayı gördüm koptum :))

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
stada da gerek yokmuş zaten 1nci ligde oynamıyormuş Zonguldakspor :) O açıklamayı gördüm koptum :))
Dedim ya Zonguldak gercekten gelismis bir sehirdi eski zaman sartlarinda, futbol kulubu bile birinci ligde oynardi ama zamanla kalitesi dustu bu sehrin. Stadlik bir durumu da kalmadi takimin, demirler kulube yardim etmeye calisiyordu ama onlarinki de bir yere kadar. Neyse burasi zaten artik cok fazla goc veren bir sehir o yuzden buranin gelecegi pek yok. Az sayidaki Zonguldak halki da bunu kabullendi zaten.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Dedim ya Zonguldak gercekten gelismis bir sehirdi eski zaman sartlarinda, futbol kulubu bile birinci ligde oynardi ama zamanla kalitesi dustu bu sehrin. Stadlik bir durumu da kalmadi takimin, demirler kulube yardim etmeye calisiyordu ama onlarinki de bir yere kadar. Neyse burasi zaten artik cok fazla goc veren bir sehir o yuzden buranin gelecegi pek yok. Az sayidaki Zonguldak halki da bunu kabullendi zaten.

Valla muharrem amcanın işi çooook zor, herşeyi ona kitlediler :)))

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Valla muharrem amcanın işi çooook zor, herşeyi ona kitlediler :)))
Öyle öyle ama bir çok siyasi insan çıktı Zonguldak'tan hiç birinin buraya bir hayrı dokunmadı. Tabii buranın coğrafi yapısı da gelişmeye hiç müsait değil, aşırı masraflı anlıyorum ama bu kadar başı boş bırakılmasına da üzülüyorum. Neyse hayırlısı olsun inşaallah :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Öyle öyle ama bir çok siyasi insan çıktı Zonguldak'tan hiç birinin buraya bir hayrı dokunmadı. Tabii buranın coğrafi yapısı da gelişmeye hiç müsait değil, aşırı masraflı anlıyorum ama bu kadar başı boş bırakılmasına da üzülüyorum. Neyse hayırlısı olsun inşaallah :)
Şehrin yıllar önce yerleşiminde hata var zaten, milyonlarca ton kömür rezervinin üzerine kentleşme var, gerçi rezerv olsa ne yazar sektör öldü

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şehrin yıllar önce yerleşiminde hata var zaten, milyonlarca ton kömür rezervinin üzerine kentleşme var, gerçi rezerv olsa ne yazar sektör öldü
Öyle tabii ama dedim ya Türkiye'nin ilk illerinden biri Zonguldak. Yani Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar dayanıyor burada yerleşim. Dolayısıyla ulaşım da zor olduğu için kömür ocaklarında çalışanlar hep yakına yerleşmeyi tercih etmiş. Zamanla da bunu değiştirmemişler ve şimdiki haline gelmiş. Atatürk Devlet Hastanesi'nin komple etrafı eskiden dağlık, ormanlık boş araziymiş şimdi 1 tane boş alan yok. Dediğim gibi çarpık kentleşme çok eski yıllarda başlamış sonra da düzelten çıkmamış.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Öyle tabii ama dedim ya Türkiye'nin ilk illerinden biri Zonguldak. Yani Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar dayanıyor burada yerleşim. Dolayısıyla ulaşım da zor olduğu için kömür ocaklarında çalışanlar hep yakına yerleşmeyi tercih etmiş. Zamanla da bunu değiştirmemişler ve şimdiki haline gelmiş. Atatürk Devlet Hastanesi'nin komple etrafı eskiden dağlık, ormanlık boş araziymiş şimdi 1 tane boş alan yok. Dediğim gibi çarpık kentleşme çok eski yıllarda başlamış sonra da düzelten çıkmamış.

İnşallah eski günlerine döner....

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu başlığın altını bugün okuma fırsatım oldu. Hükümeti savunmak için Nagehan Alçı, ROK, Yiğit Bulut filan eksik kalmış burada. Hükümeti savunabilirsiniz, eleştirebilirsiniz de. Ama hükümete taparak millete dil uzatanlar, eleştirenleri alenen suçlayanlar var. Kabul edemeyeceğim nokta orasıdır işte.

Üslup terbiyesizce olmadığı için arkadaşın bu mesajına cevap vermek istedim. Bu "bilinçli" yorum da altı boş bir yazı değil, maalesef direk olarak "yalan" bilgiler üzerine oturmuştur. GSYİH'nin artış sebebi herkesin bildiği anormal gelir dengesizliği nedeniyledir. Aşırı zenginler ve gelirleri değerlendirme dışı kalacak kadar az yoksul nüfus da inanılmaz düzeyde.
Artan ihracat kısmı külliyen yalan. Yalan burada söylenmiyor, hükümetin kontrolündeki kaynaklardan üretilen bilgiler.
Düşen enflasyon kısmı da ayrı bir bomba. Borsada oynayacak kadar iyi ekonomi bilgim yok ama enflasyon oranlarının çok kolay manipüle edilebildiğini biliyorum. Ülke ekonomisi yıllardır karayolu projelerinin de içinde bulunduğu inşaat sektörü sayesinde ayakta tutuluyor. Bakın hizmet sektörü demiyorum, sadece inşaat. Çünkü endüstriyel üretim veya hizmet karşılığı maddi gelir sağlamak ülkelerin ekonomi politikalarındaki temel tercih unsurudur. Üretim yok, e hizmet de yalan. Nereye kadar gidecek?
İş hacmi kısmı da ayrı bomba. Bu kadar kapatılan fabrikalayla iş hacmi nasıl büyüyor? İş hacmi x2 ise, nüfus x5 olmuş durumda. Yukarıda dediğim gibi, nitelikli ve niteliksiz iş gücü şu anda inşaat sektöründe. IT bile inşaat sektöründen ciddi fayda sağlıyor. İnşaat bir yerde elbet bitecek çünkü sürdürülebilir değil.

Komünizmin insan doğasına aykırı, karıncalar için filan uygun olan ütopik bir sistem olduğunu düşündüğüm için liberal ekonomiyi ben de desteklerim. Ama devletin belli sorumluluklarını yine yerine getirmesi gerekir. Liberal ekonomi devlet tarafından doğru yönetilmezse yağma ekonomisine dönüşür. Bkz. Türkiye.

Bu yazıyı kim takar diye düşünsem yazmazdım da, kısmen içimi dökmek için yazdım.

AlCapone

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
11
1
595
Lan troll musun nesin bas git buradan. Zira ortalama bir insanin bu kadar gerizekali olabilmesi enteresan

furkang

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
54
10
970
akıl yaşta değil başta ne var 32isen.74öncesi veye sonrası fişle satılıyordu.tek benzin değil ilaçtan ekmeğe una ...sen 10 yaşında oyun değil borsayla oynuyordun demek .bunu iddia edenler kıbrısta kumar oynadı ne demek çamur at izi kalsın mı yoksa ben laf kalabalığı yapayım aradan kaçayım mı?bilgi yok fikir var diyip tescillemişsin kendinide .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım